Zator - stolica Doliny Karpia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:05
Bohater audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce", miasto Zator położone jest nad Skawą, w Kotlinie Oświęcimskiej. Znane jest z hodowli ryb, zwłaszcza karpia królewskiego.
Audio
  • Zator - stolica Doliny Karpia - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Zator - stolica Doliny Karpia - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Zator - stolica Doliny Karpia - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Zator
ZatorFoto: Jedynka

- Produkujemy ponad 200 ton karpia rocznie. Hodujemy ryby w tradycyjny sposób, karmimy je zbożem. Karp jest rybą długowieczną, dożywa 20 lat. Ryby, które trafiają do sprzedaży mają dwa-trzy lata - podkreślili Konrad Ozga i Norbert Szczepanik, z którymi zwiedziliśmy Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie - Rybacki Zakład Doświadczalny w Zatorze.

Robieniem przysmaków z karpia zajmuje się Franciszek Sałaciak, prezes Stowarzyszenia Doliny Karpia. - Produkujemy osiem produktów tradycyjnych województwa małopolskiego. Robimy karpia smażonego, wędzonego, w zalewach, filety, dzwonka, tuszki - wymienił. Pana Franciszka odwiedza m.in. Magda Gessler, Karol Okrasa czy Ewa Wachowicz.

A jakiego karpia najbardziej lubi Barbara Zborowska z Koła Gospodyń Wiejskich? W audycji "Jedyne takie miejsce" Franciszka Jarosz i Anna Kurzak z Koła Gospodyń Wiejskich zdradziły słuchaczom przepis na oryginalnego karpia po zatorsku. A o pomyśle na pizzę z karpiem opowiedziała resturatorka Katarzyna Górecka-Maryon.

O tym, skąd się wzięły w Zatorze karpie, czy łuski ryby przynoszą szczęście i o samym mieście rozmawialiśmy z Marią Filą, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej, Marią Madej, wyróżnioną tytułem "Zasłużony dla Ziemi Zatorskiej". O Dolinie Karpia i atrakcjach regionu opowiedział Mariusz Makuch, burmistrz Zatora.

Święto Karpia, Festiwal Doliny Karpia, Zatorskie Żniwa Karpiowe, Zatorski Karp na Świątecznym Stole, Zatorski Jarmark Bożonarodzeniowy... - o to, która z tych imprez jest najfajniejsza zapytaliśmy Elżbietę Mostowik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Dolina Karpia w Zatorze. A co się dzieje podczas tych wydarzeń? Na które przychodzi najwięcej osób?

Zator to nie tylko karpie. Można spotkać tu... świętego Mikołaja, który mieszka w Parku Świętego Mikołaja. Po tym bajkowym miejscu oprowadziła nas Ewa Chwierut. Na Zatorland składają się jeszcze: Park Ruchomych Dinozaurów, Park Mitologii, Park Owadów i Lunapark. O nich też można posłuchać w audycji. Odwiedziliśmy również Energylandię.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Sławek (słuchacz radiowej Jedynki z Zatora), Konrad Ozga i Norbert Szczepanik (Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie - Rybacki Zakład Doświadczalny w Zatorze), Maria Fila (prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej) i Maria Madej (wyróżniona tytułem "Zasłużony dla Ziemi Zatorskiej"), Mariusz Makuch (burmistrz Zatora), Elżbieta Mostowik (dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Dolina Karpia w Zatorze), Ewa Chwierut (Park Świętego Mikołaja w Zatorze), Krystian Kojder (Energylandia), Franciszek Sałaciak (prezes Stowarzyszenia Doliny Karpia), Barbara Zborowska (Koło Gospodyń Wiejskich Palczowice), Franciszka Jarosz i Anna Kurzak (Koło Gospodyń Wiejskich), Marta Bies (dyrektor Wielozawodowego Zespołu Szkół w Zatorze), Katarzyna Górecka-Maryon (restauratorka) i Tomasz Wieliczko (Urząd Miasta Zator)

Data emisji: 23.12.2017

Godzina emisji: 9.11

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pułtusk - Wenecja Mazowsza i miasto spadających gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 18:00
Gondolierzy, kanały, zamek na wyspie, najdłuższy brukowany rynek w Europie i największy w dziejach Ziemi deszcz meteorytów. W ramach "Jedynego takiego miejsca" tym razem odwiedziliśmy Pułtusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perła Gór Sowich - Srebrna Góra

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 12:41
Gdyby ktoś spisywał polskie turystyczne rekordy, to twierdza w Srebrnej Górze bez wątpienia byłaby pierwsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bukowina Tatrzańska. Radiowa Jedynka na Podhalu!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 13:32
Odkrywamy nieznane oblicze słynnego ośrodka turystyczno-wypoczynkowego, jakim jest Bukowina Tatrzańska.
rozwiń zwiń