X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dobczyce - miasto kozim mlekiem i szampanem płynące

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 13:00
To nie Kraków ani Warszawa, choć jest tam zamek królewski. To nie Pacanów, choć nieformalnym symbolem miasta jest koza. To nie Szampania, choć wytwarza się tam szampana.
Audio
  • Dobczyce - miasto, które zaskakuje - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Dobczyce - miasto, które zaskakuje - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Dobczyce - miasto, które zaskakuje - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Monika Tarka i Robert Kilen przed zamkiem w Dobczycach
Monika Tarka i Robert Kilen przed zamkiem w DobczycachFoto: Jedynka

Jan Długosz uczył tam królewskich synów. Stamtąd płynie woda do połowy krakowskich kranów. To tam uczniowie technikum wydrukowali dla niepełnosprawnego chłopca protezę ręki, i wreszcie - to tam działa jedna z najstarszych w Polsce kapel podwórkowych. Zapraszamy do Dobczyc!

To jedna z najstarszych osad w Małopolsce. - Każda miejscowość ma swoją legendę, Dobczyce też. Zamknijmy oczy i popatrzmy: piękna dolina Raby, płynąca rzeka, tereny pagórkowate o kocich grzbietach porośnięte lasem. Któregoś dnia nad rzeką zatrzymała się gromada wojów z Dobkiem, czyli ojcem dowodzącym całą drużyną - mówi Marek Gabzdyl, prezes PTTK w Dobczycach. Opowiada też, jak doszło do tego, że wędrowcy zostali w tym miejscu.

Dlaczego Dobczyce nazywane były kiedyś Koziarowem, a nazwa ta odbierana była negatywnie? O co mieszkańcy tego miasta prowadzili wojnę z myśleniczanami? Gdzie ukryte są drewniane dobczyckie kózki? W jaki sposób wytworzone zostało pierwsze w Polsce wino musujące w typie szampana? O tym w audycji.

W nagraniu posłuchacie też lokalnych zespołów, m.in. jednej z najstarszych kapel podwórkowych Werdebusy Dobczyckie, która w okresie świątecznych przeistacza się w grupę kolędników.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Marek Gabzdyl (prezes PTTK w Dobczycach), Maciej Machnicki i Tadeusz Woźniczka (nauczyciele), Karol Ostafin i Sebastian Ulman (uczniowie technikum), Piotr Przęczek i Maria Topa (przewodnicy), Paweł Machnicki (burmistrz Dobczyc), Agnieszka Sarga-Fuła (założycielka Społecznego Klubu Tenisowego), Sabina Cygan (Biuro Promocji miasta Dobczyce), Elżbieta Kaucz, Stanisław Żuławiński (lider kapeli Werdebusy Dobczyckie), Anna i Roman Palonkowie (właściciele cukierni), Paweł Gąsiorek (współwłaściciel Dworu Sieraków), Ryszard Dulski (kolekcjoner radioodbiorników), Stanisława Majda-Gulgowska (znawczyni tradycji), rodzina Lorków (gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia), Adrian Kulik (choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Dobczyce"), Bożena i Adam Rutowie (autorzy książki "Koziarów da się lubić - dobczyckie opowieści"), Paweł Gąsiorek (międzynarodowy sędzia winiarski)

Data emisji: 30.12.2017

Godziny emisji: 9.10 - 12.00

mg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronowo - perła w koronie Kujaw

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 17:30
Klasztor cystersów, wąskie uliczki prowadzące do rynku, stary wiadukt kolejki wąskotorowej, tajny schron, Diabelski Młyn Wodny i... dużo wody dookoła! W ramach "Jedynego takiego miejsca" odwiedziliśmy Koronowo, miasto położone na Kujawach, tuż przy granicy z Pomorzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bukowina Tatrzańska. Radiowa Jedynka na Podhalu!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 13:32
Odkrywamy nieznane oblicze słynnego ośrodka turystyczno-wypoczynkowego, jakim jest Bukowina Tatrzańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zator - stolica Doliny Karpia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:05
Bohater audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce", miasto Zator położone jest nad Skawą, w Kotlinie Oświęcimskiej. Znane jest z hodowli ryb, zwłaszcza karpia królewskiego.
rozwiń zwiń