Złoty Potok. To stąd Twardowski poleciał na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 13:00
Zapraszamy na wycieczkę kosmicznym szlakiem i w podróż do zaczarowanego lasu. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Złoty Potok w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Audio
  • Złoty Potok. To stąd Twardowski poleciał na Księżyc - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Złoty Potok. To stąd Twardowski poleciał na Księżyc - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Złoty Potok. To stąd Twardowski poleciał na Księżyc - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Monika Tarka i Robert Kilen w Parku Miniatur Zamków Jurajskich
Monika Tarka i Robert Kilen w Parku Miniatur Zamków JurajskichFoto: Jedynka

To właśnie w tamtych okolicach, w rezerwacie Parkowe, znajduje się skała o nazwie Brama Twardowskiego.

- Jak mówi legenda, Twardowski pojawił się tutaj pod koniec XIII wieku na zaproszenie rycerza Bartosza Odrowąża, który miał tu zamek - opowiada przewodnik turystyczny Stefan Zatoński. - Rycerz ten chciał pomnożyć swoje bogactwo i właśnie dlatego zaprosił czarnoksiężnika, a ten oczywiście przysporzył mu złota. Kiedy Odrowąż zobaczył, że w potoku jest dużo złota, krzyknął: "o, złoty potok!". Stąd nazwa miejscowości  - mówi.

Dodaje też, że to właśnie tu - według podań - znajdowała się karczma, co "Rzym się nazywa" i to stąd Twardowski poleciał na Księżyc!

Tak mówią legendy, ale i prawdziwa historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa. Pierwsi osadnicy pojawili się tu już w VIII wieku. - Na terenie Złotego Potoku, a dokładnie w dolinie Wiercicy, na wysokim skalnym ostańcu, na wysokości 40 metrów, znajduje się grodzisko skalne zwane Okopami Szwedzkimi, popularnie zwane osiedlem Wały - mówi Henryk Srokosz, przewodnik PTTK.

Skąd te szwedzkie skojarzenia w Złotym Potoku? O tym w nagraniu.

Poza tym w audycji szczekały eurazjery, a my, jedząc pierogi z pstrągiem, podążyliśmy szlakiem poezji, ruszyliśmy na diabelskie mosty i dowiedzieliśmy się, skąd brano bloki skalne do budowy Sejmu.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Joanna Ścigaj (wójt gminy Janów), dr Stefan Zatoński (przewodnik), Henryk Srokosz (przewodnik), Leszek Nocuń (twórca  Kosmicznego Szlaku Turystycznego w Piasku), Marek Piszczała (właściciel hodowli pstrągów), Sylwia Kozioł i Ewelina Kozioł (ekspertki kuchni regionalnej), Adam Markowski (twórca gry "Rzut podkową"), Urszula Ostrowska (poetka, pieśniarka), Leszek Pilarski (pierwszy w Polsce właściciel islanderów), Kora i Andrzej Romulewiczowie (hodowcy eurazjerów), członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Lgoczance i zespołu Czerwone Szpileczki, Zbigniew Jakubczyk (właściciel Parku Miniatur Zamków Jurajskich), Andrzej Kuźma (dyrektor Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku), Marta Kasprzyk (nauczycielka), Anna Grzanka (Janowski Klub Literacki)

Data emisji: 13.01.2018

Godzina emisji: 9.10 - 12.00

mg/kk

Czytaj także

Bukowina Tatrzańska. Radiowa Jedynka na Podhalu!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 13:32
Odkrywamy nieznane oblicze słynnego ośrodka turystyczno-wypoczynkowego, jakim jest Bukowina Tatrzańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zator - stolica Doliny Karpia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:05
Bohater audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce", miasto Zator położone jest nad Skawą, w Kotlinie Oświęcimskiej. Znane jest z hodowli ryb, zwłaszcza karpia królewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobczyce - miasto kozim mlekiem i szampanem płynące

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 13:00
To nie Kraków ani Warszawa, choć jest tam zamek królewski. To nie Pacanów, choć nieformalnym symbolem miasta jest koza. To nie Szampania, choć wytwarza się tam szampana.
rozwiń zwiń