Zimą nad morze? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 14:45
W audycji "Jedyne takie miejsce" staraliśmy się udowodnić, że nad morze warto jechać nie tylko latem, oraz że kurorty nadmorskie poza sezonem nie muszą zapadać w sen zimowy. Tym razem udaliśmy się do jednej z najmniejszych i najmłodszych miejscowości w Polsce - Mielna.
Audio
  • Zimą nad morze? Czemu nie! (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek
Roman Czejarek Foto: Roman Czejarek/Facebook

Na miejscu spotkaliśmy się z morsami, którzy już szykują się na odbywający się 9-11 lutego w Mielnie Międzynarodowy Zlot Morsów.

- Zgłosiło się 3129 morsów z Polski i z zagranicy - mówi Anna Ledochowicz (szefowa Centrum Kultury w Mielnie, organizatorka Zlotu Morsów).

- Najniższa temperatura przy jakiej zdarzyło nam się kąpać wynosiła minus 17 stopni Celsjusza. Ciężko jest się zanurzyć, ale później już się tego nie czuje - mówią członkowie Mieleńskiego Klubu Morsów.

- Jeżeli temperatura powietrza jest ujemna wchodzi się przyjemniej, bo wchodzi się do ciepłego środowiska. Jak najszybciej zanurzam się po szyję - mówi Paweł Alejski, prezes Mieleńskiego Klubu Morsów. - Cała sztuka w tym, żeby poznać własny organizm i wyjść wtedy, kiedy jest nam jeszcze ciepło i zdążyć się ubrać - dodaje.

W audycji poznaliśmy także wyjątkowych mieszkańców Mielna i okolic, wśród których są: Maciej Sochal – paraolimpijczyk z Unieścia, polski lekkoatleta uprawiający rzut maczugą i pchnięcie kulą, zdobywca: złotego medalu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 w rzucie maczugą, srebrnego medalu Mistrzostw Europy w 2013 r. oraz brązowego w 2015 r. w tej samej dyscyplinie. Mistrz Europy z 2016 r. w rzucie maczugą i wicemistrz Europy z 2016 r. w pchnięciu kulą odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 2016 r.; oraz Wiktor Kazubiński - wybitny 16-letni pianista, który ostatnio zagrał w słynnej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Rozmawialiśmy też o lokalnych tradycjach kulinarnych i o Skarbnicy Rybackiej w Chłopach, odwiedziliśmy smażalnię i Przystań Rybacką

oraz zajrzeliśmy do Latarni Morskiej w Gąskach, po której oprowadził nas Piotr Laskowski.

A jakie atrakcje szykuje Mielno na lato? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Paweł Alejski (prezes Mieleńskiego Klubu Morsów), Maria Piskier (Centrum Kultury w Mielnie), Piotr Laskowski (gospodarz latarni morskiej w Gąskach), Urszula Włodyka (rybaczka), Ewa Drążkowska (Stowarzyszenie 16-ty Południk), Wiktor Kazubiński (wybitny 16-letni pianista), Anna Ledochowicz (szefowa centrum Kultury w Mielnie, organizatorka Zlotu Morsów), Maciej Sochal (paraolimpijczyk), Marcin Sobierajski (pełnomocnik burmistrza Mielna ds. Strategii i Rozwoju)

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 9.08

kh/ag

 


Czytaj także

Żyrardów - miasto zbudowane z milionów cegieł

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 14:53
- Jesteśmy na Mazowszu, ale w miejscu wyjątkowym. Drugiego takiego miasta o takiej architekturze tutaj nie ma. To unikat w tej części Polski, ale też unikat na skalę europejską - mówili zapraszając do podróży Monika Tarka i Robert Kilen  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko morze, góry lub Mazury, czyli gdzie spędzić wakacyjny urlop w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 10:07
Polskie góry, morze i Mazury, to rejony najczęściej wybierane przez osoby chcące spędzić wakacyjny urlop w naszym kraju. Jednak istnieje wiele innych spokojnych, urokliwych i mniej znanych miejsc, w których w atrakcyjny sposób można odetchnąć od codziennych obowiązków. Co warto wybrać? O tym w rozmowie z Marzeną Markowską, rzecznikiem prasowym Polskiej Izby Turystyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zator - stolica Doliny Karpia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:05
Bohater audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce", miasto Zator położone jest nad Skawą, w Kotlinie Oświęcimskiej. Znane jest z hodowli ryb, zwłaszcza karpia królewskiego.
rozwiń zwiń