Tam, gdzie królują wzory ludowe

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 14:50
Słynne mleko i śmietanka do kawy. Przepiękna Arkadia i pełen sekretów Nieborów. Dżemy znane na całym świecie. Skansen w Maurzycach i pierwszy na świecie spawany stalowy most. W sobotę zabraliśmy słuchaczy do Łowicza. 
Audio
  • Tam, gdzie królują wzory ludowe (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek
Roman CzejarekFoto: Roman Czejarek/Facebook

- Jesteśmy stolicą nie tylko najbardziej wielobarwnej kultury ludowej. Byliśmy - i tutaj bardzo wypinamy pierś zawsze - stolicą Polski - mówi w audycji "Jedyne takie miejsce" burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. 

Eligiusz Pietrucha, wieloletni działacz PTTK w Łowiczu, gawędziarz, promotor folkloru łowickiego, Łowiczanin Roku 2010 opowiedział nam z kolei historię pierwszego na świecie mostu spawanego, który znajduje się w Maurzycach.  

Kustosz Marzena Kozanecka-Zwierz oprowadziła nas po Muzeum w Łowiczu, a kustosz Monika Antczak po Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Marianna Mońka opowiedziała nam o sekretach Skansenu w Maurzycach, a Dominika Miodek zdradziła, dlaczego wiele zakochanych par przyjeżdża do Ogrodu Arkadia. 

Dowiedzieliśmy się także, że w Łowiczu wkrótce zrealizowany zostanie projekt "Góra Frajdy". - W tym roku po raz pierwszy mamy do czynienia z budżetem obywatelskim ogólnomiejskim. Spośród wszystkich zgłoszonych propozycji, mieszkańcy wybrali projekt zgłoszony przeze mnie razem z Bartkiem Bończakiem i Katarzyną Wąsikowską - mówi radny Krystian Cipiński. - W Łowiczu w Parku Błonie mamy słynną górkę, gdzie mieszkańcy spotykają się, spacerują, jeżdżą na sankach. Chodzi o uporządkowanie i urozmaicenie tej przestrzeni - tłumaczy rozmówca Romana Czejarka.

Z czego wynika liczba i kolejność kolorów pasków w stroju łowickim? Dlaczego warto wybrać się do Łowicza na Festiwal Organowy? Na czym polega sekret słynnych łowickich dżemów? Dlaczego chałupy w Skansenie w Maurzycach mają kolor niebieski? O czym marzy burmistrz Łowicza? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Eligiusz Pietrucha (gawędziarz, promotor folkloru łowickiego, Łowiczanin Roku 2010), Monika Antczak (kustosz Muzeum w Nieborowie i Arkadii), Anna Staniszewska (Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Łowiczanka Roku 2008), Krystian Cipiński (radny), Dominika Miodek (historyk sztuki z Nieborowa), Jan Ruciński (kolekcjoner kart pocztowych związanych z Łowiczem, członek Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty), Tomasz Frąsiak (Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, kierownik produkcji), Joanna Sobczak (specjalista ds. ochrony środowiska), Dariusz Panek (dyrektor ds. technicznych Agros Nova), Marzena Kozanecka-Zwierz (Muzeum w Łowiczu), Marianna Mońka (Muzeum w Łowiczu), Kamil Sobol (prezes Łowickiej Akademii Sportu), Krzysztof Jan Kaliński (burmistrz Łowicza, historyk)

Data emisji: 10.02.2018

Godzina emisji: 9.13

kh/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zator - stolica Doliny Karpia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:05
Bohater audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce", miasto Zator położone jest nad Skawą, w Kotlinie Oświęcimskiej. Znane jest z hodowli ryb, zwłaszcza karpia królewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimą nad morze? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 14:45
W audycji "Jedyne takie miejsce" staraliśmy się udowodnić, że nad morze warto jechać nie tylko latem, oraz że kurorty nadmorskie poza sezonem nie muszą zapadać w sen zimowy. Tym razem udaliśmy się do jednej z najmniejszych i najmłodszych miejscowości w Polsce - Mielna.
rozwiń zwiń