Raj dla narciarzy i kuracjuszy - Duszniki-Zdrój

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 13:45
Duszniki-Zdrój to przepiękne miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Znajduje się 537 metrów nad poziomem morza na granicy z Czechami.
Audio
  • Jedyne takie miejsce - Duszniki-Zdrój - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce - Duszniki-Zdrój - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce - Duszniki-Zdrój - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek
Roman CzejarekFoto: Polskie Radio

Duszniki-Zdrój znane są m.in. z tego, że można się tu napić wód leczniczych. O tym, jak prawidłowo popijać wodę i na co ona pomaga opowiedział w "Jedynym takim miejscu" pracownik Uzdrowiskowego Zakładu Górniczego Michał Grochota.

Elżbietę Dębicką, przewodnik PTTK, zapytaliśmy m.in. o wspominaną przez słuchaczy "kolorową fontannę". - Ona miała przypominać różę kłodzką, symbol ziemi kłodzkiej, niestety czas ją nadgryzł mocno. Została wyremontowana, przywrócono jej pierwotny kształt - wskazała.

Inną wizytówką miasta jest Muzeum Papiernictwa. Po placówce oprowadził nas jej dyrektor Maciej Szymczyk. To jeden z 81 pomników historii w Polsce. Tutaj czerpie się papier od ponad 400 lat. - Muzeum otwarto równo 50 lat temu - poinformował dyrektor.

Słuchacze dobrze znają także Zieleniec. Zieleniec Ski Arena to jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Czym się różni od innych tego typu miejsc w Polsce? O tym Grzegorz Głód.

Jedną z ważnych osób, które odwiedziły Duszniki był sam Fryderyk Chopin. - W roku 1826 do miasta przybył na kurację 16-letni wówczas kompozytor - wytłumaczył Mariusz Fituch z Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich. Chopin nie tylko się tu leczył.

Na wycieczkę aż pod kultowe Schronisko PTTK "Pod Muflonem" wybraliśmy się wraz z Tadeuszem Sokalą. Na tajemnicze torfowisko zabrał nas z kolei inż. Nikodem Strzelecki z Nadleśnictwa Zdroje.

Anna Niedziałkowska, szefowa kuchni w Hotelu Fryderyk, podzieliła się ze słuchaczami przepisem na dusznicki przysmak - pulardę. O tym, co łączy Szkołę Mistrzostwa Sportowego Duszniki-Zdrój z igrzyskami w Pjongczang opowiedział trener Bogusław Hacuś.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dusznik-Zdroju Damian Bednarz wyjaśnił, na czym polega projekt "Opowiedz nam swoją historię". - Doszliśmy do wniosku, że chcielibyśmy wyrazić historię miasta poprzez ludzi tu żyjących - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której wypowiedział się także burmistrz Dusznik Piotr Lewandowski.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Michał Grochota (pracownik Uzdrowiskowego Zakładu Górniczego), Elżbieta Dębicka (przewodnik PTTK), Maciej Szymczyk (dyrektor Muzeum Papiernictwa), Mariusz Fituch (Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich), Anna Niedziałkowska (szefowa kuchni w Hotelu Fryderyk), Tadeusz Sokala (Schronisko PTTK "Pod Muflonem"), Damian Bednarz (prezes Towarzystwa Przyjaciół Dusznik-Zdroju), Grzegorz Głód (Zieleniec Ski Arena), inż. Nikodem Strzelecki (Nadleśnictwo Zdroje), Bogusław Hacuś i Julia Lesyk (Szkoła Mistrzostwa Sportowego Duszniki-Zdrój), Piotr Lewandowski (burmistrz Duszniki-Zdrój)

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 9.12

kk

Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek Duszniki-Zdrój

Czytaj także

Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 10:00
To w Krośnie wyrabia się najwięcej szklanych rzeczy w Polsce. To miejsce jest również kolebką światowego przemysłu naftowego. To właśnie tu zaczęto wydobywać ropę naftową. To tutaj Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej, założył pierwszą na świecie spółkę naftową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie królują wzory ludowe

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 14:50
Słynne mleko i śmietanka do kawy. Przepiękna Arkadia i pełen sekretów Nieborów. Dżemy znane na całym świecie. Skansen w Maurzycach i pierwszy na świecie spawany stalowy most. W sobotę zabraliśmy słuchaczy do Łowicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szydłów - polskie Carcassonne, wieś w kształcie miasta

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 12:00
W audycji "Jedyne takie miejsce" tym razem wybraliśmy się do średniowiecznego miasta otoczonego murem i nazywanego polskim Carcassonne - Szydłowa w woj. świętokrzyskim.
rozwiń zwiń