Szklarska Poręba minerałową stolicą Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 16:33
Czego tam nie ma? Opale, złoto, pierwiastki rzadkie. Ponoć po ulewnych deszczach można wzdłuż szlaków natknąć się na cenne znalezisko. W audycji "Jedyne takie miejsce" zawitaliśmy do Szklarskiej Poręby, która jest też polskim biegunem zimna.
Audio
  • Szklarska Poręba - Jedyne takie miejsce (Jedynka) cz. 1
  • Szklarska Poręba - Jedyne takie miejsce (Jedynka) cz. 2
  • Szklarska Poręba - Jedyne takie miejsce (Jedynka) cz. 3
Monika Tarka i Robert Kilen na zamku Chojnik koło Szklarskiej Poręby
Monika Tarka i Robert Kilen na zamku Chojnik koło Szklarskiej PorębyFoto: Polskie Radio

Zapraszamy na wycieczkę do wyjątkowych schronisk m.in Chatki Górzystów, w której do dziś nie ma prądu. Spotykamy się z Robaczkiem, który zaprasza na pyszne ciasta. Elektryzujące są odwiedziny w Muzeum Energetyki i wędrówka szlakiem Walończyków, dawnych geologów, którzy na podstawie koloru jesiennych liści potrafili określić gdzie i jakie minerały np. miedź można znaleźć.

Badamy też tajemnice z przeszłości. Ponoć w Górach Izerskich przed końcem wojny Niemcy ukryli w sztolniach cenne skarby, sztolnie zamknęli na potężne wrota i wejście wysadzili. Nie przeżył nikt, kto by wiedział, gdzie to jest. A dlaczego akurat w Karkonoszach i Górach Izerskich? Skad wzięło się powiedzenie "liczyrzepa"? Na czy polegała katastrofa ekologiczna w latach 80-tych?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: dr Przemysław Wiater (historyk sztuki, kustosz dyplomowany, pracownik oddziału Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze),
Grzegorz Sokolińskim (przewodnik), Wiesława Polańska (schronisko Chatka Górzystów w Górach Izerskich), Arkadiusz Wichniak (były burmistrz Szklarskiej Poręby), Andrzej Ciosański (kasztelan na Zamku Chojnik), Zyta Bałazy (były nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba), Jerzy Majdan (nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba), Leszek Kosiorowski (o astrościeżce w Jakuszycach), Zbigniew Jaworski i Andrzej Wojciechowski (Stowarzyszenie Elektryków Polskiech), Andrzej Kochyt (mistrz pieczenia ciast), Jerzy Borys (Szkoła Górska "Quasar"), Bartosz Browarny (Huta Szkła "Julia" w Piechowicach), Sławomir Stankiewicz (instruktor rakiet śnieżnych), Robert Pawłowski (przewodnik w Walońskim Tyglu)

Data emisji: 3.03.2018

Godziny emisji: 9.10-12.00

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szlakiem Piastów do Szklarskiej Poręby

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:00
W weekend w Szklarskiej Porębie odbywa się najstarsza i największa w Polsce impreza narciarska. Jak co roku nie zabrakło tam radiowej Jedynki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burmistrz Szklarskiej Poręby: jesteśmy stolicą Biegu Piastów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 09:51
- Chcemy, by Polana Jakuszycka stała się światowym ośrodkiem narciarstwa biegowego - stwierdził na antenie Jedynki burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni Bieg Piastów w takiej formie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 08:32
Jak co roku Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie jest miejscem słynnej imprezy rekreacyjno-sportowej. W tym roku bieg wystartował już 42. raz. - Ojców tego sukcesu jest wielu, ja byłem tylko przedstawicielem - mówi skromnie Julian Gozdowski, pomysłodawca biegu.
rozwiń zwiń