Tu czas zatrzymał się wiele lat temu... Moryń

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 12:14
Mury, bramy, baszty, szachownice, wielki rak, który porywa niegrzeczne dzieci, JAK-9T zatopiony w jeziorze, orły bieliki i mamuty. Zapraszamy do Morynia!
Audio
  • Tu czas zatrzymał się wiele lat temu... Moryń - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Tu czas zatrzymał się wiele lat temu... Moryń - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Tu czas zatrzymał się wiele lat temu... Moryń - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek w Moryniu
Roman Czejarek w MoryniuFoto: Jedynka

Z historią i legendami miejskimi zapoznał nas Michał Potapiński. O tym, co się dzieje tu współcześnie opowiedzieli: Marta Cacek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu, Jadwiga Fragstein-Niemsdorff, prezes Klubu Dorosłego Człowieka i Józef Piątek, burmistrz Morynia.

Jak podkreślił przyrodnik Paweł Pluciński, perełką Morynia jest jezioro Morzycko. To raj dla nurków. Po podwodnym świecie oprowadził nas Jerzy Mika, który przybliżył również historię zatopionego samolotu JAK-9T. Przeszliśmy się także Aleją Gwiazd... Plejstocenu. W spacerze towarzyszył nam Sławomir Jasek z Urzędu Miejskiego w Moryniu.

Wszystko wskazuje na to, że zachwycony okolicą był pisarz Zbigniew Nienacki. O związkach Pana Samochodzika z regionem opowiedziała Katarzyna Kupczyk, prezes Stowarzyszenia na rzecz wsi Gądno. Zamek Pana Samochodzika zwiedziliśmy wraz z dr Tomaszem Zalewskim i dr Marcinem Peterlejtnerem.

Rozmawialiśmy też z ks. Marianem Augustynem, jedynym duchownym, który czynnie uprawia motorcross. O sportowej stronie Morynia mówili także Piotr Janicki z UKS Morzycko-Moryń i Piotr Kos z UKS Karate Kyokushin Moryń. Gościliśmy również Małgorzatę Dorożyńską z YOGA Studio Moryń.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Michał Potapiński (tegoroczny maturzysta i historyk z zamiłowania), Paweł Pluciński (przyrodnik), Marta Cacek (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu), Katarzyna Kupczyk (prezes Stowarzyszenia na rzecz wsi Gądno), ks. Marian Augustyn, Jerzy Mika (guru nurków), Piotr Janicki (UKS Morzycko-Moryń), Piotr Kos (UKS Karate Kyokushin Moryń), Małgorzata Dorożyńska (YOGA Studio Moryń), dr Tomasz Zalewski (Uniwersytet Szczeciński), dr Marcin Peterlejtner (Uniwersytet Adam Mickiewcza w Poznaniu), Sławomir Jasek (Urząd Miejski w Moryniu), Jadwiga Fragstein-Niemsdorff (prezes Klubu Dorosłego Człowieka), Józef Piątek (burmistrz)

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 9.12

kk

Czytaj także

Szklarska Poręba minerałową stolicą Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 16:33
Czego tam nie ma? Opale, złoto, pierwiastki rzadkie. Ponoć po ulewnych deszczach można wzdłuż szlaków natknąć się na cenne znalezisko. W audycji "Jedyne takie miejsce" zawitaliśmy do Szklarskiej Poręby, która jest też polskim biegunem zimna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemyśl - miasto z fajek i dzwonów słynące

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 13:29
Tym razem w audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do położonego nad Sanem miasta w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska stolica ceramiki - Bolesławiec

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 13:20
Tym razem w audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do miasta na Dolnym Śląsku. Najstarsze ślady pobytu człowieka w rejonie Bolesławca pochodzą z młodszej fazy późnego paleolitu, tj. ok. 10 000 lat p.n.e. 
rozwiń zwiń