Supraśl - miasto zwane perłą Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 13:38
Ekipa radiowej Jedynki była w Puszczy Knyszyńskiej. Odwiedziliśmy "Polski Orient". Spróbowaliśmy pierekaczewnika. Zwiedziliśmy Muzeum Ikon. Uczestniczyliśmy także w przedstawieniu Teatru "Wierszalin".
Audio
Supraśl
SupraślFoto: Jedynka

- Supraśl jest położony nad rzeką. Od niej wszystko się zaczęło - wyjaśnił w audycji "Jedyne takie miejsce" burmistrz miasta Radosław Dobrowolski. Supraśl jest siedzibą Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej - zwrócili uwagę leśniczy Maciej Łukaszewicz i Krzysztof Łaziuk. - Miasto od 16 lat jest uzdrowiskiem - wskazał Marek Skrypko.

500 lat temu w Supraślu została wybudowana cerkiew. Dlaczego jest wyjątkowa wytłumaczył brat Jan. Z ojcem Pawłem rozmawialiśmy o tym, jak wygląda życie w jednym z pięciu w Polsce męskich klasztorów prawosławnych. Proboszcz miejscowej parafii, ksiądz Andrzej Chutkowski, opowiedział, jak w jego parafii kręcono popularny serial telewizyjny.

W połowie XIX wieku w Supraślu był jeden z największych ośrodków przemysłu włókienniczego. Teraz z tych czasów zostały tylko domy tkaczy, komin fabryki i wspaniały Pałac Buchholtzów. Obejrzeliśmy te obiekty podczas spaceru z Adamem Zabłockim.

Wraz z Maksymilianem Witczakiem i Dżennetą Bogdanowicz wybraliśmy się na chwilę na Wschód. Za sprawą króla Jana III Sobieskiego trafili tu Tatarzy. Wszyscy myślą, że to już historia, ale to historia, która toczy się dalej. Obok Supraśla, w Kruszynianach, stoi muzułmański tatarski meczet, po którym oprowadził nas jego opiekun Dżemil Gembicki.

Spotkaliśmy się też z Marią Łukaszewicz, która poczęstowała nas babką ziemniaczaną, organizatorką Szwędaczek Supraskich Katarzyną Kopeć i mistrzynią w biegach narciarskich Magdaleną Olifieruk. Z gwarą supraską zapoznał nas Marek Tołoczko, a na podlaski Piknik Militarny zaprosili Artur Jankowski i Wojciech Hernik.

Dzieci mieszkające w Supraślu grają w... Lidze Sprawiedliwych. To niezwykły zespół muzyczny. W audycji można posłuchać piosenki "Supraśl mon amour". Zajrzeliśmy także za kulisy Teatru "Wierszalin" i do Muzeum Ikon.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Radosław Dobrowolski (burmistrz miasta Supraśl), brat Jan, ojciec Paweł, ksiądz Andrzej Chutkowski, Janusz Fidziukiewicz (dyrygent, muzyk), Maksymilian Witczak, Dżenneta Bogdanowicz, Maria Łukaszewicz (Mistrzyni Świata w Pieczeniu Babki Ziemniaczanej i Kiszki Ziemniaczanej), Marek Skrypko, Maciej Łukaszewicz i Krzysztof Łaziuk (leśniczy), Katarzyna Kopeć (organizatorka Szwędaczek Supraskich), Magdalena Olifieruk (mistrzyni w biegach narciarskich), Piotr Tomaszuk (Teatr "Wierszalin"), Marek Tołoczko (nauczyciel historii), Adam Zabłocki, Artur Jankowski i Wojciech Hernik (organizatorzy Pikniku Militarnego), Dżemil Gembicki (opiekun meczetu w Kruszynianach), Piotr Sawicki (Muzeum Ikon w Supraślu)

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 9.11-12.00

kk

Czytaj także

Człuchów - z wizytą na zamku Konrada Wallenroda

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:08
W cyklu "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Człuchów na Pomorzu. W Człuchowie znajdował się drugi po Malborku pod względem wielkości zamek krzyżacki (a terytorialnie największy). Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstancin-Jeziorna. Uzdrowisko z tradycjami tuż obok Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 13:00
Przed wojną bywali i osiedlali się tam artyści, dziś przyjeżdżają kuracjusze, by poddać się terapii w solankowych tężniach. Monika Tarka i Robert Kilen wybrali się do Konstancina-Jeziorny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:43
W audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do jednego z najpiękniej położonych zamków w Europie i trzeciego co do wielkości zamku w Polsce - po Wawelu i Malborku - czyli Zamku Książ w Wałbrzychu. 
rozwiń zwiń