X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Supraśl - miasto zwane perłą Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 13:38
Ekipa radiowej Jedynki była w Puszczy Knyszyńskiej. Odwiedziliśmy "Polski Orient". Spróbowaliśmy pierekaczewnika. Zwiedziliśmy Muzeum Ikon. Uczestniczyliśmy także w przedstawieniu Teatru "Wierszalin".
Audio
Supraśl
SupraślFoto: Jedynka

- Supraśl jest położony nad rzeką. Od niej wszystko się zaczęło - wyjaśnił w audycji "Jedyne takie miejsce" burmistrz miasta Radosław Dobrowolski. Supraśl jest siedzibą Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej - zwrócili uwagę leśniczy Maciej Łukaszewicz i Krzysztof Łaziuk. - Miasto od 16 lat jest uzdrowiskiem - wskazał Marek Skrypko.

500 lat temu w Supraślu została wybudowana cerkiew. Dlaczego jest wyjątkowa wytłumaczył brat Jan. Z ojcem Pawłem rozmawialiśmy o tym, jak wygląda życie w jednym z pięciu w Polsce męskich klasztorów prawosławnych. Proboszcz miejscowej parafii, ksiądz Andrzej Chutkowski, opowiedział, jak w jego parafii kręcono popularny serial telewizyjny.

W połowie XIX wieku w Supraślu był jeden z największych ośrodków przemysłu włókienniczego. Teraz z tych czasów zostały tylko domy tkaczy, komin fabryki i wspaniały Pałac Buchholtzów. Obejrzeliśmy te obiekty podczas spaceru z Adamem Zabłockim.

Wraz z Maksymilianem Witczakiem i Dżennetą Bogdanowicz wybraliśmy się na chwilę na Wschód. Za sprawą króla Jana III Sobieskiego trafili tu Tatarzy. Wszyscy myślą, że to już historia, ale to historia, która toczy się dalej. Obok Supraśla, w Kruszynianach, stoi muzułmański tatarski meczet, po którym oprowadził nas jego opiekun Dżemil Gembicki.

Spotkaliśmy się też z Marią Łukaszewicz, która poczęstowała nas babką ziemniaczaną, organizatorką Szwędaczek Supraskich Katarzyną Kopeć i mistrzynią w biegach narciarskich Magdaleną Olifieruk. Z gwarą supraską zapoznał nas Marek Tołoczko, a na podlaski Piknik Militarny zaprosili Artur Jankowski i Wojciech Hernik.

Dzieci mieszkające w Supraślu grają w... Lidze Sprawiedliwych. To niezwykły zespół muzyczny. W audycji można posłuchać piosenki "Supraśl mon amour". Zajrzeliśmy także za kulisy Teatru "Wierszalin" i do Muzeum Ikon.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Radosław Dobrowolski (burmistrz miasta Supraśl), brat Jan, ojciec Paweł, ksiądz Andrzej Chutkowski, Janusz Fidziukiewicz (dyrygent, muzyk), Maksymilian Witczak, Dżenneta Bogdanowicz, Maria Łukaszewicz (Mistrzyni Świata w Pieczeniu Babki Ziemniaczanej i Kiszki Ziemniaczanej), Marek Skrypko, Maciej Łukaszewicz i Krzysztof Łaziuk (leśniczy), Katarzyna Kopeć (organizatorka Szwędaczek Supraskich), Magdalena Olifieruk (mistrzyni w biegach narciarskich), Piotr Tomaszuk (Teatr "Wierszalin"), Marek Tołoczko (nauczyciel historii), Adam Zabłocki, Artur Jankowski i Wojciech Hernik (organizatorzy Pikniku Militarnego), Dżemil Gembicki (opiekun meczetu w Kruszynianach), Piotr Sawicki (Muzeum Ikon w Supraślu)

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 9.11-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człuchów - z wizytą na zamku Konrada Wallenroda

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:08
W cyklu "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Człuchów na Pomorzu. W Człuchowie znajdował się drugi po Malborku pod względem wielkości zamek krzyżacki (a terytorialnie największy). Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstancin-Jeziorna. Uzdrowisko z tradycjami tuż obok Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 13:00
Przed wojną bywali i osiedlali się tam artyści, dziś przyjeżdżają kuracjusze, by poddać się terapii w solankowych tężniach. Monika Tarka i Robert Kilen wybrali się do Konstancina-Jeziorny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:43
W audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do jednego z najpiękniej położonych zamków w Europie i trzeciego co do wielkości zamku w Polsce - po Wawelu i Malborku - czyli Zamku Książ w Wałbrzychu. 
rozwiń zwiń