Darłowo - morze, piasek, królowie i książęta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 15:18
W długi majowy tydzień odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych polskich nadmorskich miast - Darłowo. Mieszkańcy podkreślają, że to królewskie miasto, bo tam się urdził i tam zmarł iostatni Wiking Bałtyku i jednocześnie pierwszy playboy Europy - król Eryk.
Audio
Fontanna Rybaka w Darłowie
Fontanna Rybaka w DarłowieFoto: neufal54/pixabay

Darłowianie przekonują, że u nich są najpiękniejsze plaże, najsmaczniejsze dorsze, jest magiczny rozsuwany most. Dodatkowo mozna tam natrafić na gołębia miłości, mumię kota i Fontannie Rybaka, który jako jedyny rybak nie pije.

Podczas audycji zabraliśmy słuchaczy na spacer po plaży, a po nim posililiśmy się dorszem.

Rozmawialiśmy z królem plaż, czyli Kapitanem Parawanem, zwiedziliśmy Zamek Książąt Pomorskich - jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek, gdzie poznalismy historię króla Eryka, który panował nad całą Skandynawią i był bliski zawarcia sojuszu z państwem polsko-itewski Jagiełły, co sprawiłoby, że byłby to najmocniejszy sojusz w Europie.

Mówimy też o Festiwalu Filmów Skandynawskich. Czym różnią się plaże wschodnia i zachodnia? Dlaczego król Eryk nie zawarł sojuszu z polską? Jak przyrządza sie zupę rybną z dorsza? Posłuchaj nagrań całej audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Maria Burduk (plaże w Darłowie), Daniel Frącz (Kapitan Parawan, Krzysztof Walków (o porcie w Darłowie), Tomasz Breszka (inwestycje dla turystów), Leszek Walkiewicz (historyk), Konstanty Kontowski (historyk), Waldemar Śmigielski (Bieg króla Eryka), Arkadiusz Sip (Festiwal Filmów Skandynawskich), Arkadiusz Klimowicz (burmistrz Darłowa), Mariusz Chruściel (szef kuchni)

Data emisji: 5.05.2018

Godziny emisji: 9.10;10.13;11.11

ag

Czytaj także

Poznaj Darłowo od kuchni i od portu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 19:21
Darłowo to urocze, 14-tysięczne miasto z pięknymi i szerokimi plażami. W sobotę 18.07 lipca zawitało tam z koncertem "Lato z Radiem". Była to też znakomita okazja, by lepiej poznać historię miejscowości oraz jej obecne atrakcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maryla Rodowicz na gorący finał w Darłowie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 19:54
Lato z Radiem gra w Darłowie. Na letniej scenie Radiowej Jedynki wystąpili już zespół Loka i Kasia Kowalska, która dała jedyny koncert na tegorocznej trasie. Gwiazdą wieczoru jest Maryla Rodowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zator - stolica Doliny Karpia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:05
Bohater audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce", miasto Zator położone jest nad Skawą, w Kotlinie Oświęcimskiej. Znane jest z hodowli ryb, zwłaszcza karpia królewskiego.
rozwiń zwiń