Jedynka zdobyła krzyżacką stolicę

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 15:04
Pierwsze skojarzenie z Malborkiem i jedna z najbardziej znanych zabytkowych budowli miasta to gotycki zamek wzniesiony przez krzyżaków w XV wieku. Okazuje się, że miasto kryje w sobie więcej atrakcji i ciekawostek. O nich mówimy w audycji "Jedyne takie miejsce".
Audio
Zamek w Malborku
Zamek w MalborkuFoto: goronzo/pixabay

Zamek w Malborku zmienił historię nie tylko Polski, ale całej Europy, a może nawet ówczesnego świata. W audycji obalamy kilka mitów, jakike są związane z historią zamku. Liczymy też ile cegieł zużyto do jego postawienia. Bo to największy ceglany zamek na świecie.

Odwiedzając zakątki Malborka, zajrzeliśmy m.in. do Muzeum Fortyfikacji i Muzeum Miasta Malborka. Zdradzamy również tajemnice malborskiego zamku i mówimy, co niegdyś jadali jego mieszkańcy.

Przemierzając ulice miasta sprawdziliśmy kulturalny rozkład jazdy, czyli miejsca tętniące życiem imprezowym i artystycznym.

Co jadł Wielki Mistrz na śniadanie i jak wygląda "zielony kurczak"? Dlaczego akurat tu powstała siedziba krzyżackiego państwa, która zmieniła historię Europy? Co to jest Magic Malbork i jak wyglądają współcześni rycerze? I co ma wspólnego szafran z Krzyżakami?

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Bernard Jesionowski (starszy kustosz zamku w Malborku), Dorota Raczkowska (dyrektor Muzeum Miasta Malborka), dr Karol Polejowski (historyk), Aleksandra Kopejewska (Magic Malbork), Bogdan Mąder (szef przewodników PTTK po Malborku), Marta Wróblewska (asysten burmistrza d/s kultury, imprez i promocji miasta), Paweł Stańczak i Anna Iwanowska (konwent miłośników fantastyki Krzyżakon), Monika Sasin (Muzeum Fortyfikacji), Bogdan Gałązka (krzyżackie potrawy, mistrz kulinarny), Marcin Waniewski (Castle Triathlon Malbork), Łukasz Mocek (mundial w Malborku), Marek Charzewski (burmistrz Malborka)

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 9.11 - 12.00

kb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Idzie jesień. Pora schować rower do piwnicy? Nie!

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:44
Jak przygotować siebie i rower do sezonu jesiennego? Jakie obowiązki ma rowerzysta korzystający ze ścieżek rowerowych i ulic?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przewodników denerwuje, gdy mówi się: Malbork-Krzyżacy i kropka"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 14:13
14 września 1309 roku Siegfried von Feuchtwangen, wielki mistrz Zakonu Niemieckiego Szpitala Najświętszej Marii Panny, przeniósł do Malborka swój ośrodek władzy.
rozwiń zwiń