Bestia, Bóg i linia. Egzotyczna wystawa zawitała do Polski.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 17:07
Wystawa "Bestia, Bóg i linia. Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku" to współczesność widziana przez pryzmat krajów Wschodu a jednocześnie opowieść o nich samych, mieszkańcach Azji Południowo-Wschodniej i terenów sąsiadujących, którzy opisują współczesny świat językiem sztuki. O wystawie opowiedział Sebastian Cichocki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa o wystawie "Bestia, Bóg i lina. Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku" z Sebastianem Cichockim z Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Kulturalna Jedynka)
Azja i Pacyfik
Azja i PacyfikFoto: Pixabay/beejees

Jeśli zanurzymy się głębiej w pracach, które znajdują się na wystawie, to możemy wyłuskać główne tematy. Bestia najbardziej będzie kojarzyć się z dziedzictwem kolonialnym. To piętno imperializmu w Azji jest bardzo widoczne. Chodzi tu o kwestie religijne i rasowe. Jest nawiązanie nie tylko do religii monoteistycznych, ale również do wierzeń w istoty duchowe. Linia obrazuje tutaj pewną drogę, symbolizującą migracje, kontakty ekonomiczne, handlowe. Występuje także jako składnik tkaniny, która w Azji jest bardzo istotna - mówi Sebastian Cichocki.

Na wystawie możemy podziwiać m.in. mapy madagaskarskiej artystki, która zabiera widza w historyczną podróż. - To fotografie, które w jakiś sposób zostały połączone ze sobą. Sięgają do banknotów i map. One nigdy nie są obiektywne. Mapy pokazują różnego rodzaju ambicje imperialne, fantazje, które mają również odbicie w banknotach. Widzimy tutaj świat, będący pewnego rodzaju rozbitym lustrem z którego wyłaniają się nowe idee - dodaje.

Szczególną uwagę, przykuwają barwne tkaniny hinduskiej artystki. - To próba zmierzenia się z tym co najbliższe. Materiały, które są gdzieś na ulicy, w mieszkaniach, szafach. To rodzaj specyficznego ręcznika, który może pełnić także funkcję okrycia wierzchniego. W wyjątkowych sytuacjach może stać się bronią, jeśli umieści się w nim kamień. Ponoć chroni to mieszkańców Indii przed watahą bezdomnych psów. To dowód na to jak wielki wpływ mają na nas przedmioty - tłumaczy Sebastian Cichocki.

Wystawa była pokazywana w lutym 2018 roku w Dhace, następnie w Hongkongu i w Yangon. W Muzeum nad Wisłą oraz w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej można obejrzeć prace ponad 50 twórców m.in. z Kambodży, Indii, Wietnamu, Madagaskaru, Bangladeszu, Filipin czy Australii. 

Więcej o wystawie w nagraniu dźwięku.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Sebastian Cichocki ( Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 14.34

kb

Czytaj także

"Canti Espositi". Muzyka stała się eksponatem w galerii

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 11:44
Na ekspozycji "Canti Espositi" na I Międzynarodowej Wystawie Piosenki w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu można oglądać siedem prac artystów współczesnych. Wystawa potrwa do 24 czerewca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną". Sztuka na 42. piętrze

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 13:22
Obrazy jednego z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich artystów - Wojciecha Fangora od 26 maja można oglądać w galerii 42. piętra apartamentowca Cosmopolitan w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się rodził nowy polski design? Wystawa w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 10:00
Przyczynili się do tego, że 40 lat temu na warszawskiej ASP powstał Wydział Wzornictwa, ale zrobili też coś znacznie więcej. Wprowadzali w Polsce nowy sposób myślenia o architekturze, środowisku, estetyce. W Warszawie można oglądać wystawę poświęconą tej trójce wielkich artystów: Jerzemu Sołtanowi, Lechowi Tomaszewskiemu i Andrzejowi Janowi Wróblewskiemu.
rozwiń zwiń