Zakupy w klimacie sprzed tysiąca lub dwóch tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 16:27
Wtedy nie byo takich sklepów jak obecnie. Na 24 Festynie Archeologicznym w Biskupinie, który potrwa do 23 września, funkcjonuje archeomarket. A my sprawdzamy jak dawniej robiono zakupy.
Audio
Rzymscy legioniści w Biskupinie i Roman Czejarek (P)
Rzymscy legioniści w Biskupinie i Roman Czejarek (P)Foto: Roman Czejarek/Polskie Radio

Na festynie są kamienne faktury, bogaci kupcy, oszuści, pieniądze, wyprzedaże, promocje. To przez tysiąclecia się nie zmieniło. Jest też wymiana towar za towar.

Biskupin został odkryty przypadkiem w latach 30. XX wieku przez miejscowego nauczyciela, któremu uczniowie powiedzieli o dziwnych palach na brzegu jeziora. Badania archeologiczne trwają tam już 85 lat.

Każdego roku festyn odbywa się pod innym hasłem. Przedmioty sprzedają rekonstruktorzy w strojach naśladujących ubiory sprzed tysięcy lat i sprzedają przedmioty, zrobione na wzór znalezisk archeologicznych. - Co nie oznacza, że nie można ich używać obecnie, na przykład drewnianej łyżki - archeolog mówi Magdalena Zawoł.

Za ile wielbłądów można było kupić żonę? Czym trzeba było zapłacić za męża? A czym w ogóle płacono w dawnych czasach? Jakie były pierwsze monety? Na czym polegała wówczas wymiana handlowa i czym handlowano? Jaki błąd jest na współczesnym polskim banknocie 10-złotowy?

Posłuchaj całej audycji, w trakcie której można też usłyszeć muzykę z średniowiecza.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Roman Czejarek

Goście: dr Henryk Dąbrowski (dyrektor muzeum w Biskupinie), Magdalena Zawoł (archeolog z muzeum w Biskupinie), Katarzyna Pyżewicz (archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza), Magdalena Olszta-Błoch (muzeum w Biskupinie), zespół muzyczny Huskar, Krzysztof Pochwicki (grupa rekonstrukcyjna), Albin Sokół (archeolog), Wojciech Piotrowski (muzeum w Biskupinie), Alicja Pawłowska (pszczelarka), Łukasz Gackowski (archeolog), Daniel Dawidowicz (jeden z wystawców na festynie), Jerzy Buczkowski (mincerz)

Data emisji: 15.09.2018

Godzina emisji: 9.10-12.00

ag

Czytaj także

Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Moda przez tysiąclecia [Galeria]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 15:00
Skąd wiemy, jak ubierały się kobiety przed tysiącami lat? - Mamy figurki kamienne i gliniane, na których są zarysowane dawne stroje, mamy pozostałości tkanin i ozdoby. Były też znaleziska, gdzie odnajdowano całe stroje - przypomina Anna Grossman, autorka wystawy "Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogowie wojny wskrzeszeni w muzeum archeologicznym w Biskupinie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 12:12
Tym razem Roman Czejarek odwiedzi mekkę polskiej archeologii - Biskupin. W specjalnej relacji opowiadał o trwającym tam od 16 do 24 września XXIII Festynie Archeologicznym, w tym roku pod hasłem "Bogowie wojny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem. Nie samym grodem Biskupin żyje

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 11:30
W "Lecie z Radiem" tym razem przenieśliśmy się do Biskupina. Znajduje się tam słynna zrekonstruowana osada i jedyne w Polsce stanowisko archeologiczne, dla którego opracowano program długoterminowej konserwacji.
rozwiń zwiń