Maszewo - jedyne takie miejsce!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 15:22
To urokliwe i bardzo stare miasto jest położone w województwie zachodniopomorskim, w środkowej części gminy Maszewo, na północ od Jeziora Maszewskiego. Od miasta powiatowego - Goleniowa - oddalone jest o ok. 20 km, a od Szczecina o ok. 50 km.
Audio
Roman Czejarek w Muzeum Liczników Elektrycznych w Maszewie
Roman Czejarek w Muzeum Liczników Elektrycznych w MaszewieFoto: Roman Czejarek/PR

Najwcześniejsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1233 roku. Nie dziw więc, że jedną z atrakcji są mury obronne zachowane na całym obwodzie miasta, zbudowane z kamieni granitowych i z cegły. Mówiliśmy o nich i o Baszcie Francuskiej, odwiedziliśmy też miejscową izbę pamięci i Kościół Mariacki, w którym zgłębialiśmy tajemnicę krucyfiksu. Poszliśmy przed Pomnik Poległych - park i stojący tam pomnik usytuowane są na terenie półwyspu otoczonego wodą.

Byliśmy też w Pałacu Bismarcków oraz w gospodarstwie ekologicznym, produkującym miody. Odwiedziliśmy ponadto muzeum z rekordową liczbą... liczników elektrycznych, które powstało w sierpniu 2018 r. na terenie Okręgowej Elektrowni - jednej z atrakcji Maszewa.

W Maszewie działa prężnie Koło turystyczne PTTK, które skupia pokolenia, bo uczestniczą w nim zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

Rozmawialiśmy z mistrzami kolarstwa, bo choć miasto małe, to jest tam klub, który posiada w swoim gronie utytułowanych zawodników, m.in. mistrzynię Polski w kolarstwie szosowym. Mówiliśmy o "ŚredniowieCzuj w Maszewie", czyli Gali Profesjonalnych Walk Rycerskich z zawodnikami Reprezentacji Polski oraz o "Święcie Ew"” (pań o imieniu Ewa).

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Jacek Panek (pasjonat historii Maszewa, współtwórca Izby Pamięci), Piotr Teofilewski (twórca Społecznego Muzeum Energetyki im. Hoffmanna), Marek Heiser (leśniczy Leśnictwa Radosław, z zamiłowania ornitolog). Tadeusz Piotrowski (nadleśniczy Nadleśnictwa Nowogard, do którego przynależą lasy Maszewa, pasjonat leśnictwa i terenów Nadleśnictwa), Bogumił i Danuta Szymańscy (gospodarstwo ekologiczne), Kinga Gryczkowska (podróżnika, pasjonatka Maszewa i okolic, nauczycielka, która prowadzi  Koło turystyczne PTTK), Leszek Janowski (prowadzi klub kolarski), Andżelika Retmańczyk (kierownik OPS, pomysłodawca ciekawego projektu społecznego Aktywni Kreatywni (Pełno)sprawni), Danuta Piotrowska (przewodnicząca Klubu Seniora), Ewa Stancel (dyrektor Ośrodka Kultury  i Sportu)

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 9.10-12.00

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chojna. Polsko-niemieckie pogranicze pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:40
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek zawitał do Chojny na zachodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyrardów - miasto zbudowane z milionów cegieł

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 14:53
- Jesteśmy na Mazowszu, ale w miejscu wyjątkowym. Drugiego takiego miasta o takiej architekturze tutaj nie ma. To unikat w tej części Polski, ale też unikat na skalę europejską - mówili zapraszając do podróży Monika Tarka i Robert Kilen  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darłowo - morze, piasek, królowie i książęta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 15:18
W długi majowy tydzień odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych polskich nadmorskich miast - Darłowo. Mieszkańcy podkreślają, że to królewskie miasto, bo tam się urdził i tam zmarł iostatni Wiking Bałtyku i jednocześnie pierwszy playboy Europy - król Eryk.
rozwiń zwiń