Zgierz i Miasto Tkaczy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 14:30
Zgierz to jedno z najstarszych miast w województwie łódzkim, a obecnie także jeden z szybciej rozwijających się ośrodków w tym regionie.
Audio
  • Zgierz i Miasto Tkaczy cz.1 (Jedynka/Jedyne takie miejsce)
  • Zgierz i Miasto Tkaczy cz.2 (Jedynka/Jedyne takie miejsce)
  • Zgierz i Miasto Tkaczy cz.3 (Jedynka/Jedyne takie miejsce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: July Prokopiv/Shutterstock.com

- Po raz pierwszy nazwę zapisano na kartach historii w 1231 roku - opowiada Maciej Wierzbowski, znawca Zgierza. - Prawdopodobnie przed rokiem 1288 otrzymaliśmy prawa miejskie - dodaje. 

Na początku XIX wieku spisano "umowę zgierską", w wyniku której nałożono niezwykle wysokie cło na sukno. - Powiedziano: przyjeżdżajcie do Polski, tutaj dostaniecie za darmo działkę, materiały budowlane, będziecie przez pięć lat zwolnieni z podatków - mówi gość audycji.
Dzięki temu na terenie miasta osiedlili się zagraniczni sukiennicy, co rozpoczęło tkacką historię Zgierza.

Czym jest Miasto Tkaczy? Czym zajmuje się stowarzyszenie EZG? Skąd w Zgierzu Nowa Gdynia? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Goście: Robert Starzyński (dyrektor i kustosz Muzeum Miasta Zgierza), Maciej Wierzbowski (znawca Zgierza), Piotr Krysztofiak (dziennikarz Radia Łódź), Paweł Krawczyk (prezes fundacji prowadzącej Centrum Konserwacji Drewna), Adrian Skoczylas (prezes Stowarzyszenia EZG), Cezary Adamski (członek Stowarzyszenia EZG), Artur Miśkiewicz (kolarz), Bartosz Frontczak i Szymon Matusiak (Kuźnia Wolontariatu), Karolina Miżyńska (Centrum Kultury Dziecka), Adam Zamojski (Towarzystwo Przyjaciół Zgierza)

Data emisji: 13.10.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00
kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chojna. Polsko-niemieckie pogranicze pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:40
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek zawitał do Chojny na zachodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyrardów - miasto zbudowane z milionów cegieł

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 14:53
- Jesteśmy na Mazowszu, ale w miejscu wyjątkowym. Drugiego takiego miasta o takiej architekturze tutaj nie ma. To unikat w tej części Polski, ale też unikat na skalę europejską - mówili zapraszając do podróży Monika Tarka i Robert Kilen  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darłowo - morze, piasek, królowie i książęta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 15:18
W długi majowy tydzień odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych polskich nadmorskich miast - Darłowo. Mieszkańcy podkreślają, że to królewskie miasto, bo tam się urdził i tam zmarł iostatni Wiking Bałtyku i jednocześnie pierwszy playboy Europy - król Eryk.
rozwiń zwiń