X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciejowice i naczelnik Tadeusz Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 14:00
Cesarz Napoleon mówił o nim jako o wielkim "bohaterze północy". Caryca Katarzyna nazywała go bestią. O legendarnych kosynierach słyszeli chyba wszyscy. - Kościuszko był pierwszym nowoczesnym Polakiem - opowiada Tomasz Frączek, kustosz muzeum im. Tadeusza Kościuszki.  
Audio
  • Maciejowice i naczelnik Tadeusz Kościuszko (Jedynka/Jedyne takie miejsce) cz. 1
  • Maciejowice i naczelnik Tadeusz Kościuszko (Jedynka/Jedyne takie miejsce) cz. 2
  • Maciejowice i naczelnik Tadeusz Kościuszko (Jedynka/Jedyne takie miejsce) cz. 3
Pomnik w Maciejowicach
Pomnik w MaciejowicachFoto: Shutterstock.com

10 października 1794 roku stoczono jedną z najkrwawszych osiemnastowiecznych bitew. Bitwa pod Maciejowicami rozegrała się między wojskami polskimi, na czele których stał gen. Tadeusz Kościuszko, a wojskami rosyjskimi.

W audycji odwiedzamy miejsce, w którym znajdowała się główna kwatera Kościuszki, czyli zamek maciejowicki oraz Muzeum Ziemi Nadwiślańskiej. Następnie idziemy brzegiem Wisły, a także słuchamy muzyki zespołu Powiślaki. Rozmawiamy także o tym, jaki prywatnie był Tadeusz Kościuszko i jak wyglądał przebieg bitwy pod Maciejowicami. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Tomasz Frączek (kustosz muzeum im. Tadeusza Kościuszki), dr Marek Krześniak (prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Towarzystwa Miłośników Maciejowic), Marek Zientarski (regionalista), Adrian Pogorzelski (przewodnik), Andrzej Nakonieczny (historyk), Tadeusz Kostecki (Maciejowiczanin), Sławimor Rutkowski (zespół Powiślaki), Jadwiga Krześniak (założycielka Muzeum Ziemi Nadwiślańskiej), Małgorzata Cichecka (Urząd Gminy w Maciejowicach), Marta Łazarczyk (Urząd Gminy w Maciejowicach), Sylwester Dymiński (wójt gminy Maciejowice)

Data emisji: 3.11.2018

Godzina emisji: 9.10-12.00

kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Swobnica - mała wieś bogata w atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 12:43
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek tym razem odwiedził Swobnicę – jedno z ciekawszych miejsc w województwie zachodniopomorskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Police - miasto o zawiłej historii

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 12:22
Puszcza Wkrzańska, czwarty w Polsce pod względem przeładunku port morsko-rzeczny na Odrze, Zakłady Chemiczne Police. Audycja "Jedyne takie miejsce" tym razem zawitała do Polic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gmina pełna cudów - Gietrzwałd

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 13:31
Gietrzwałd to miejsce, w którym dzieje się wiele cudownych rzeczy. Pielgrzymów przyciąga przede wszystkim bazylika i sanktuarium, gdzie wspomina się objawienia Matki Bożej przy cudownym źródełku.
rozwiń zwiń