Międzyrzecz - rejon bunkrów i nietoperzy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 12:09
Międzyrzecz na Ziemi Lubuskiej najbardziej znany jest z położonego na terenie gminy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) i tysięcy nietoperzy, które zimują w dawnych bunkrach. Ale to jeden z najstarszych ośrodków na terenie Polski.
Audio
  • Jedynka w Międzyrzeczu cz. I (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedynka w Międzyrzeczu cz. II (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedynka w Międzyrzeczu cz. III (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Nietoperze zimujące w jednym z bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego
Nietoperze zimujące w jednym z bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu UmocnionegoFoto: PAP/Lech Muszyński

MRU to system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 w celu ochrony wschodniej granicy Rzeszy. Od 1999 w podziemiach centralnego odcinka MRU prowadzone jest liczenie nietoperzy. W wyniku akcji doliczono się do około 30 000 osobników należących do 12 gatunków.

Miasto i Ziemia Międzyrzecka pochwalić mogą się bogatym ponad 1000-letnim rodowodem. Jego właściwa historia rozpoczyna się w połowie X wieku, w czasach Mieszka I, kiedy plemienny gródek włączony został do państwa wczesnopiastowskiego.

Z racji przygranicznego położenia i w miejscu przecięcia szlaków handlowych następuje szybki rozwój grodu. Jednocześnie z tej lokalizacji wynikła duża liczba najazdów zbrojnych. Rok 1248 to prawdopodobna data lokacji miasta, potwierdzona w 1259. W wieku XIV, aby podkreślić znaczenie miasta dla tej części kraju, i aby podkreślić władzę królewską, Kazimierz Wielki, na miejscu grodu wznosi ceglany zamek. Na przełomie XIV i XV wieku Międzyrzecz został ufortyfikowany.  Fortyfikacje i zamek nie uratowały Międzyrzecza przed masakrą w 1474 roku kiedy zamek został opanowany przez armię Macieja Korwina, wspomaganych przez księcia Jana II Szalonego z Żagania oraz wojska głogowskie i kożuchowskie.


Kolejna tragedia jaka spada na miasto ma miejsce w 1520 roku. W październiku w czasie wojny 1519-1521 Międzyrzecz zostaje zrównany z ziemią. Dzięki pomocy króla Zygmunta Augusta i pracy mieszkańców miasto szybko się podniosło. Międzyrzecz uzyskał prawo składu w 1565 roku.

Stulecia XVII i XVIII przynoszą miastu serię klęsk, wynikających z wojen, przemarszów wojsk, epidemii, powodzi i pożarów, które doprowadziły do wyniszczenia miasta i załamania jego rozwoju. W roku 1793, Międzyrzecz zostaje zagarnięty przez Prusy podczas II rozbioru Polski. W okresie wojen napoleońskich, miasto na krótko powróciło do Polski.

Do I wojny światowej rozwój miasta został spowolniony. Nowy okres dynamicznego wzrostu przypada na okres międzywojenny. Po powstaniu wielkopolskim i Traktacie wersalskim, miasto pozostaje w granicach Niemiec. W okresie 1942-1945, w szpitalu w Obrawalde, w ramach akcji T4, uśmiercono około 10 tysięcy ludzi. W mieście i okolicach istniały także obozy jenieckie i pracy przymusowej. 30 stycznia 1945 miasto zostało wyzwolone z rządów niemieckich i po 152 latach powraca do Polski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag/abi

Czytaj także

Nietoperze i ludzie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 00:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskinie. Ósmy kontynent nieodkryty do końca przez człowieka

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:57
Jaskinia Mroźna czy jaskinia Raj to miejsca, do których w sezonie ustawiają się długie kolejki chętnych prostej i przyjemnej turystyki. W audycji, w cyklu "Poza utartym krajowym szlakiem", mówiliśmy, że warto zdobyć się na wysiłek i odwiedzać również te jaskinie, które stawiają przed nami pewne wymagania.
rozwiń zwiń