Dlaczego Kórnik pisze się przez "ó"? Krążą różne legendy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 14:49
Kórnik mieści się 20 km od Poznania. Był niegdyś prywatnym szlacheckim miastem. Ponoć Zamek Kórnicki jest drugim najlepiej rozpoznawalnym zamkiem w Polsce i pod względem rozpoznawalności wyprzedza nawet Zamek Królewski w Warszawie. W audycji mowa o historii Kórnika i atrakcjach miasta oraz okolicznych miejscowości.    
Audio
  • Audycja z Kórnika. Cz. I (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Audycja z Kórnika. Cz. II (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Audycja z Kórnika. Cz. III (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Zamek Kórnicki, w stylu neogotyku angielskiego
Zamek Kórnicki, w stylu neogotyku angielskiegoFoto: PAP/Jan Morek

W Kórniku znajduje się siedziba fundacji Zakłady Kórnickie, utworzonej w 1924 r. przez hrabiego Władysława Zamoyskiego, powstała z oddanego przez niego Narodowi Polskiemu majątku nieruchomego w Wielkopolsce (Kórnik i okolice) oraz w Małopolsce (Zakopane i okolice).

Jednym z pierwszych pytań, które nasuwa sie turystom jest pytanie o pisownię nazwy miasta. Dlaczego "ó" zamiast "u"? - Z całą pewnością nazwa Kórnik pochodzi od kurzego kurnika. Natomiast na temat pisowni z "ó" krążą różne legendy. Ta pisownia została wprowadzona gdzieś koło połowy XIX wieku przez hr. Tytusa Działyńskiego, aby odróżnić nazwę miasta od pospolitego kurnika. Druga legenda mówi, że oryginalną pisownię wprowadził hr. Zamoyski, aby utrudnić życie Niemcom – wyjaśnił prof. Tomasz Jasiński, dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: prof. Tomasz Jasiński (dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN), Małgorzata Potocka (Biblioteka Kórnicka PAN), dr Kazimierz Krawiarz (regionalista, kustosz Izby Pamiątek Regionalnych), Anna Łazuka-Witek (prezes Stowarzyszenia Teatralnego Legion), dr Ilona Potocka (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM), Jacek Kowalski (poeta, pieśniarz), Kinga Nowak (kierownik Arboretum), Bartosz Karaś (wicedyrektor Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu Oaza), Marcin Jakubiec i Piotr Ceranka (Wakepark Kórnik), Wojciech Krasucki (współautor gry komputerowej opowiadającej o losach Władysława Zamoyskiego)

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

abi

Czytaj także

Relacje między rodzeństwem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 12:30
- Dzieci, które mają rodzeństwo, uczą się dzielić ze sobą, czasami poprzez konflikty - wyjaśnia Jacek Gientka z Poradni Psychologicznej "W stronę zmiany". - W konflikcie wypracowuje się wspólne stanowisko - dodaje.
rozwiń zwiń