Ćmielów - królestwo porcelany

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 15:30
W dzisiejszym "Jedynym takim miejscu" odwiedzamy Ćmielów i ruszamy porcelanowym szlakiem.
Audio
Wystawa porcelany ćmielowskiej w Muzeum Narodowym w Kielcach
Wystawa porcelany ćmielowskiej w Muzeum Narodowym w Kielcach Foto: materiały MN w Kielcach

Zwiedzanie zaczynamy od Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”, gdzie Ilona Frąk-Krzemińska, dyrektor działu eksportu opowiada, w jaki sposób powstaje porcelana.

- Porcelanę wytwarza się na trzy sposoby - mówi. - Można ją odlewać z masy płynnej, formować z masy półplastycznej lub prasować pod ciśnieniem z granulatu - wyjaśnia.

Jaka jest historia miasta żyjącego z produkcji porcelany? Gdzie wytwarza się słynną różową porcelanę? Jak może wyglądać ekologiczna Wigilia? A co jeszcze można robić w Ćmielowie? W audycji odwiedzamy także ćmielowskie zespoły ludowe oraz rozmawiamy o miodzie. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Ilona Frąk-Krzemińska (dyrektor działu eksportu w Polskich Fabrykach Porcelany w Ćmielowie i Chodzieży), Dariusz Urbański (nauczyciel historii w szkole podstawowej i gimnazjum w Ćmielowie), Barbara Senderowska (Fundacja „Ostoja”), Emilia Kwiecień (kierownik do spraw promocji i sprzedaży Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie), zespół Stocaneczka, zespół Borianki, Paweł Cieślik (instruktor zespołów w Domu Kultury im. W. Gombrowicza), Jarosław Wodyński (pasieka „Barć Ćmielów”), Łukasz Gębka (Farma Świętokrzyska), Stanisław Machała (kolekcjoner instrumentów muzycznych), Gustaw Hadyna (rzeźbiarz), Joanna Suska (burmistrz Ćmielowa)

Data emisji: 22.12.2018

Godzina emisji: 9.08

kwh

 

Czytaj także

Września dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 12:56
W "Jedynym takim miejscu" mówiliśmy o słynnym w całej Europie Strajku Dzieci Wrzesińskich, powstaniach wielkopolskich i historii miasteczka, również tej wojennej, bo i wtedy wiele się działo. Ale przede wszystkim pokazywaliśmy dzisiejszą Wrześnię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W podrzeszowskiej Sołonce prawie jak nad morzem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 14:11
W cyklu "Poza utartym szlakiem" odwiedzilismy podrzeszowską Sołonkę. Popularną atrakcją miejscowości są źródła słonej wody pochodzące z okresu mioceńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzyrzecz - rejon bunkrów i nietoperzy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 12:09
Międzyrzecz na Ziemi Lubuskiej najbardziej znany jest z położonego na terenie gminy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) i tysięcy nietoperzy, które zimują w dawnych bunkrach. Ale to jeden z najstarszych ośrodków na terenie Polski.
rozwiń zwiń