X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaworzyna Śląska - miasto powstałe z pary

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:00
W "Jedynym takim miejscu" odwiedzimy miasto, które swój rozkwit zawdzięcza rozwojowi kolei.  
Audio
  • Jaworzyna Śląska - miasto powstałe z pary. Część 1
  • Jaworzyna Śląska - miasto powstałe z pary. Część 2
  • Jaworzyna Śląska - miasto powstałe z pary. Część 3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jaworzyna Śląska nie tylko powstała dla kolei - bo najpierw wokół stacji, a później wielkiego węzła kolejowego - ale także z kolei żyje, bowiem jest tam jedno z największych Muzeów Kolejnictwa w Polsce. 

- Na 2,5 km torów w muzeum mamy ponad 150 obiektów, więc naprawdę jest o czym opowiadać - mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.  

Po zbiorach tego rozległego muzeum oprowadzają nas maszyniści i miłośnicy kolei. Pokazują, jak rozpala się parowóz i prowadzi drezynę. 

- Gdyby nie było kolei, gdyby nie było pary, nie byłoby Jaworzyny Śląskiej - opowiada Arkadiusz Förster, regionalista. - Niewiele jest miejsc w Europie, które urodziły się tylko dzięki kolei - dodaje.

Jakie filmy kręcono w Jaworzynie Śląskiej? Jak zostać maszynistą Pendolino? W audycji opowiadamy też makietach kolejek. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Stanisław Szczerbiński (właściciel samochodu Warszawa), Katarzyna Szczerbińska-Tercjak (Dyrektor Muzeum Kolejnictwa na Śląsku), Arkadiusz Förster (regionalista), Zbigniew Gryzgot (maszynista instruktor), Maciej Mądry (Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Zabytków Muzeum Kolejnictwa na Śląsku), Bartosz Szarafin (prezes Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego), Mariusz Sitowski (modelarz), Marta Chryszczanowicz (Specjalista Ds. Administracji Muzeum Kolejnictwa na Śląsku), Artur Nazimek (przewodniczący rady miejskiej, grupa rekonstrukcyjna), Grzegorz Grzegorzewicz (burmistrz Jaworzyny Śląskiej)

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Września dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 12:56
W "Jedynym takim miejscu" mówiliśmy o słynnym w całej Europie Strajku Dzieci Wrzesińskich, powstaniach wielkopolskich i historii miasteczka, również tej wojennej, bo i wtedy wiele się działo. Ale przede wszystkim pokazywaliśmy dzisiejszą Wrześnię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W podrzeszowskiej Sołonce prawie jak nad morzem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 14:11
W cyklu "Poza utartym szlakiem" odwiedzilismy podrzeszowską Sołonkę. Popularną atrakcją miejscowości są źródła słonej wody pochodzące z okresu mioceńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzyrzecz - rejon bunkrów i nietoperzy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 12:09
Międzyrzecz na Ziemi Lubuskiej najbardziej znany jest z położonego na terenie gminy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) i tysięcy nietoperzy, które zimują w dawnych bunkrach. Ale to jeden z najstarszych ośrodków na terenie Polski.
rozwiń zwiń