Kutno - miasto róż

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 15:00
W "Jedynym takim miejscu" odwiedzamy Kutno, miasto z niemal siedmiowiekową tradycją, położone w województwie łódzkim. Jest oddalone zaledwie o 20 km od geometrycznego środka Polski. - Położenie decyduje o tym, co się działo w tym mieście - opowiada Jacek Saramonowicz z Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego.
Audio
Pomnik róży na rynku w Kutnie
Pomnik róży na rynku w KutnieFoto: Sebastian Gołos/Polskie Radio

Hasło "Kutno - miasto róż" zostało wybrane ze względu na różaną tradycję miasta, mającą już ponad 100 lat.

- Pierwsza plantacja róż została założona w 1912 roku przez braci Eizyków, Karola i Arona, którzy kupili w okolicach Kutna szmat ziemi kierując się jej jakością, ale również położeniem Kutna, bardzo dobrą komunikacją - opowiada Teresa Mosingiewicz, wieloletnia dyrektor Kutnowskiego Domu Kultury.

Od 45 lat w Kutnie organizowane są wystawy róż, będące głównym elementem Święta Róży, wydarzenia kulturalno-rozrywkowego, podczas którego organizowane są m.in. koncerty, konkursy oraz warsztaty florystyczne.

Jakie są kutnowskie odmiany róż? Jak wyglądają ulice w Kutnie? Jakie słodycze można zrobić z róż? W audycji opowiadamy także o słynnym dworcu kolejowym, festiwalu piosenek Jeremiego Przybory, Muzeum Bitwy nad Bzurą i baseballu, spopularyzowanym przez mieszkającego w tym mieście Kubańczyka Juana Echevarrię. To właśnie dzięki niemu powstało w Kutnie Europejskie Centrum Małej Ligi Baseballowej.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Goście: Jacek Saramonowicz (Kutnowskie Towarzystwo Historyczne), Krzysztof Ryzlak (kierownik Centrum Teatru, Muzyki i Tańca), Teresa Mosingiewicz (wieloletnia dyrektor Kutnowskiego Domu Kultury), Weronika Lenarczyk (koordynator Święta Róży, Kutnowski Dom Kultury), Liliana Urbańczyk-Wójcik (Urząd Miasta w Kutnie, szefowa projektu "Różana Rodzina"), Grzegorz Skrzynecki (Muzeum Regionalne w Kutnie), Piotr Stasiak (Muzeum Regionalne w Kutnie), Magdalena Konczarek (dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej), Tadeusz Kacalak (rzeźbiarz), Paweł Szczepanik (członek zarządu Polskiego Związku Baseballu i Softballu)

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Września dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 12:56
W "Jedynym takim miejscu" mówiliśmy o słynnym w całej Europie Strajku Dzieci Wrzesińskich, powstaniach wielkopolskich i historii miasteczka, również tej wojennej, bo i wtedy wiele się działo. Ale przede wszystkim pokazywaliśmy dzisiejszą Wrześnię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bal na dworcu w Koluszkach". Odwiedzamy dworzec z filmu Filipa Bajona

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 16:24
Koluszki to miasto w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. W 1989 roku Filip Bajon wyreżyserował film "Bal na dworcu w Koluszkach", którego akcja dzieje się w sylwestrową noc. Na kilka dni przed sylwestrem odwiedzamy słynny dworzec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaworzyna Śląska - miasto powstałe z pary

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:00
W "Jedynym takim miejscu" odwiedzimy miasto, które swój rozkwit zawdzięcza rozwojowi kolei.  
rozwiń zwiń