Licheń: największa świątynia, największy dzwon, największe organy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 12:30
Licheń to ośrodek pielgrzymkowy o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym. Inicjatorem budowy był ks. Eugeniusz Makulski. W dzwonnicy, mierzącej 68 m, umieszczono dzwon Maryja Bogurodzica, ważący prawie 15 ton. Jest to największy w Polsce i trzeci pod względem wielkości dzwon w Europie.
Audio
  • Audycja z Lichenia cz.I (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Audycja z Lichenia cz.II (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Audycja z Lichenia cz.III (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Licheń
LicheńFoto: Bodzio855/pixabay

Ale Licheń nie powinien kojarzyć się wyłącznie z miejscem kultu. Ta miejscowość to także  polskie zagłębie kawioru i jesiotrów. Odbywają się tu Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra. Luksusową ikrę produkuje się w ogromnych ilościach i wysyła do krajów na całym świecie.

Coroczne spotkanie malarzy w Licheniu to już tradycja. Jak mówi Danuta Drzewiecka, komisarz pleneru, tematyka prac jest dowolna, jednak samo miejsce determinuje artystów i nasuwa wiele pomysłów. - Staramy się nie narzucać tematu sakralnego, bo sama obecność w tym miejscu już nas w jakiś sposób nastraja. Wszystko co powstaje jest temu nastrojowi podporządkowane – mówiła w audycji.

W Licheniu pomoc duchową i psychologiczną znajdą osoby bedące w trudnej sytuacji życiowej. Mityng pod gwiazdami to spotkania osób dotkniętych przez różnego rodzaju uzależnienia. Spotkania są już tradycją i na stałe wpisały się w kalendarz dorocznych wydarzeń w licheńskim Sanktuarium. Zjazdy odbywają się co roku w ostatni weekend lipca i skupiają ok. 30 tys. osób.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Marta Januszewska

Goście: Irena Wawrzyniak (dyrektor Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego), ks. Janusz Kumala (kustosz sanktuarium w Licheniu), Jacek Hyżny (organista), ks. Robert Krzywicki (dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym), Robert Adamczyk (pracownik Biura Prasowego sanktuarium), Danuta Drzewiecka (komisarz pleneru malarskiego w Licheniu), Piotr Maciejewski (strażak), Adrian Ordakowski (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 26.01.2019

Godzina emisji: 9.10-12.00

abi

Czytaj także

Warto uczyć się wyrażania emocji, złości też

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 13:37
Każdy z  nas jest inny i każdy inaczej reaguje na różne sytuacje. Jedni tłumią emocje w sobie, inni wręcz odwrotnie, zachowują się ekspresyjnie, a w ostateczności potrafią wręcz rzucać talerzami.
rozwiń zwiń