Jakuszyce. Mekka narciarstwa biegowego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 11:59
Jakuszyce to raj dla narciarzy, ale również dla rowerzystów. Jest tu ponad 100 km dróg rowerowych, które w Górach Izerskich są stosunkowo łatwe. Z tego względu miejscowość chętnie odwiedzana jest przez rodziny. 
Audio
  • Jakuszyce, Szklarska Poręba cz. I (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jakuszyce, Szklarska Poręba cz. II (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jakuszyce, Szklarska Poręba cz. III (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Mirosław Hochuł i Grzegorz Frątczak
Mirosław Hochuł i Grzegorz FrątczakFoto: Magdalena Miętek/Polskie Radio

Marlena Grochowska z Urzędu Miasta Szklarska Poręba zapewniała, że klimat, to prawdziwy skarb tej okolicy i zachęcała, by odwiedzać miasto i okoliczne miejscowości przez cały rok. - Nigdzie indziej w Polsce tak długo nie leży śnieg jak tu, na Polanie Jakuszyckiej. Mamy tutaj śnieżne majówki, bardzo oblegane przez turystów. Często wygląda to bardzo zabawnie, bo narciarze biegają w krótkich spodenkach, bo na dworze jest na tyle ciepło, ze można sobie na to pozwolić - mówiła.  

Jarosław Michalik, mieszkaniec Jakuszyc, prowadzący wypożyczalnię sprzętu narciarskiego, podpowiadał, jak właściwie dobrać narty biegowe. – To zależy od rodzaju biegówek. Narty turystyczne dobiera się do wagi, natomiast narty dla wyczynowców dobiera się zarówno do wagi, jak i do wzrostu – tłumaczył.  

W audycji opowiedzieliśmy również o historii Biegu Piastów i rodzinach, które z pokolenia na pokolenie (od 43. lat) biorą udział w biegu. Goście mówili, jak na przestrzeni lat Jakuszyce zmieniły się z niewielkiej osady w potężny ośrodek sportów zimowych. Rozmawialiśmy m.in. ze Zbigniewem Frączkiewiczem, autorem  rzeźb z żelaza, które stoją przy niektórych z tras narciarskich. Było też o historii powstawania schronisk dla turystów i narciarzy. Oczywiście nie zabrakło relacji z tras biegowych i rozmów z uczestnikami sportowych zmagań.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Reporter: Patryk Michalski

Goście: dr Przemysław Wiater (Muzeum Karkonoskie), Marlena Grochowska (Urząd Miasta Szklarska Poręba), Sebastian Kącki (prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki), Leszek Kosiorowski (rzecznik Biegu Piastów, Stowarzyszenie Bieg Piastów), Cezary Przybylski (marszałek Województwa Dolnośląskiego), Jarosław Michalik (leśnik, mieszkaniec Jakuszyc), Waldemar Jutka (uczestnik Biegu Piastów), Jerzy Sielecki (właściciel schroniska Kamieńczyk), Mirosław Hochuł (były funkcjonariusz Straży Granicznej Wojska Ochrony Pogranicza), Zbigniew Frączkiewicz (artysta rzeźbiarz), Józef Gołba (właściciel Schroniska na Wysokim Kamieniu)

Data emisji: 2.03.2019

Godzina emisji: 9.10-12.00

abi

Czytaj także

"Bal na dworcu w Koluszkach". Odwiedzamy dworzec z filmu Filipa Bajona

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 16:24
Koluszki to miasto w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. W 1989 roku Filip Bajon wyreżyserował film "Bal na dworcu w Koluszkach", którego akcja dzieje się w sylwestrową noc. Na kilka dni przed sylwestrem odwiedzamy słynny dworzec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kutno - miasto róż

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 15:00
W "Jedynym takim miejscu" odwiedzamy Kutno, miasto z niemal siedmiowiekową tradycją, położone w województwie łódzkim. Jest oddalone zaledwie o 20 km od geometrycznego środka Polski. - Położenie decyduje o tym, co się działo w tym mieście - opowiada Jacek Saramonowicz z Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tychy. Miasto zamieszkują tyszanie czy tychowianie?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:00
Tychy są miastem na prawach powiatu. Leżą w województwie śląskim. Miasto zamieszkuje ponad 128 tys. osób. 
rozwiń zwiń