Nigdzie na świecie turyści nie zjadą tak głęboko pod ziemię

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 13:42
Kopalnia Soli Kłodawa to nie tylko jedyne takie miejsce w Polsce i w Europie, ale także na świecie. Znajduje się tam najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna.
Audio
  • "Jedyne takie miejsce" z Kłodawy. Część 1 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" z Kłodawy. Część 2 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" z Kłodawy. Część 3 (Jedynka)
Kopalnia Soli w Kłodawie to jedyna w kraju udostępniona do zwiedzania czynna kopalnia soli
Kopalnia Soli w Kłodawie to jedyna w kraju udostępniona do zwiedzania czynna kopalnia soliFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Nie słyszeliśmy, aby ktoś głębiej zwoził turystów. My zwozimy 600 metrów poniżej poziomu ziemi - mówi w Jedynce Sławomir Kostecki, przewodnik po podziemnej trasie turystycznej przy Kopalni Soli Kłodawa. Kopalnia ciągnie się jeszcze głęboko poniżej tego poziomu. W tej chwili górnicy podjęli prace na poziomie 780 metrów - dodaje rozmówca Sławy Bieńczyckiej. 

Czego życzą sobie górnicy przed zjazdem pod ziemię? Skąd nazwa szybu "Michał" w Kopalni Soli w Kłodawie? Na długości ilu kilometrów ciągną się pokłady soli pod miastem? Dlaczego Kłodawa to królewskie miasto? Więcej w nagraniu. 

W "Jedynym takim miejscu" mówiliśmy także o historii Kłodawy oraz zabytkach: ratuszu, klasztorze karmelitów i okolicznych dworkach. W audycji także o Centralnym Łuku Turystycznym, czyli wspólnej inicjatywie Kłodawy, Uniejowa i Łęczycy, szlakach rowerowych i dynamicznie rozwijającej się agroturystyce oraz kuchni regionalnej. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Sława Bieńczycka

Goście: Sławomir Kostecki (przewodnik po podziemnej trasie turystycznej przy Kopalni Soli Kłodawa), Marcin Konopiński (Państwowy Instytut Geologiczny, Archiwum Rdzeni i Prób Geologicznych w Leszczach), Jacek Ziółkowski (prezes lokalnej organizacji turystycznej), Maria Nowak i Maria Rakowska-Kęcerzyn (Koło Gospodyń Wiejskich), Bartłomiej Grzanka (kierownik Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, historyk, regionalista), Ewa Mroczkowska-Rosiak (historyk, nauczycielka historii, dokumentuje informacje o dworkach i pałacach), Katarzyna (słuchaczka radiowej Jedynki), Waldemar Marciniak (prezes Kopalni Soli w Kłodawie), Danuta Jóźwiak (prowadzi gospodarstwo agroturystyczne), Andrzej Karolak i Włodzmierz Kowalczyk (Solni Cykliści), Iwona Łagodzińska (zespół GAMA), Paweł Rosiak (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury)

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 9.10-12.00

kh/kd

Czytaj także

"Lato z radiem" w trasie – Puławy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 12:00
23 czerwca rozpoczęła się kultowa audycja oraz trasa reporterska "Lata z radiem". Dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzili już kilkanaście miejscowości – m.in. Suwałki, Niedzicę, Biskupin, Nowe Kawkowo, Bielsko-Białą, Łagów, Busko-Zdrój i Brodnicę Górną. W sobotę (7.07) pojawili się w Puławach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedno z niewielu takich miejsc w Europie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:16
6 września 1986 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jest ono jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie.
rozwiń zwiń