Olkusz - jedyne takie miejsce

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 13:21
Miasto zlokalizowane jest pomiędzy dwoma wielkimi ośrodkami gospodarczymi, naukowymi i kulturalnymi - aglomeracją krakowską i katowicką. Olkusz leży na zachodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej nad rzeką Babą. Jego początki siegają XIII wieku.
Audio
Olkusz - stare miasto
Olkusz - stare miastoFoto: DzidekLasek/pixabay

W audycji mówimy o historii miasta, nazwie, najciekawszych miejscach, radzimy dlaczego warto tam pojechać oraz opowiadamy o podziemiach ratusza i olkuskiej starówce, która właśnie jest rewitalizowana. Odwiedzamy też Zamek Rabsztyn leżący na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na szlaku  Orlich Gniazd.W Olkuszu zaglądamy do Muzeum Afrykanistycznego, jedynego takiego w kraju oraz oglądamy kolekcję wikliny w Muzeum Twórczości artysty Władysława Wołkowskiego. Rozmawiamy również ze studentami, którzy kierują olkuskim kołem światowego związku żołnierzy AK. Pomagają kombatantom i pielęgnują pamięć o AK. Organizują rekonstrukcje historyczne, gry miejskie rajdy, realizują filmy i wydają książki. Ostatnio zrealizowali film o Antonim Kocjanie, pochodzącym z Olkusza szefie wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice V1 i V2

Zwiedzamy gotycką bazylikę św. Andrzeja, w której są zabytkowe, historyczne organy Hansa Hummla, cenny gotycki poliptyk oraz renesansowe i barkowe ołtarze. Podziwiamy też kolekcję minerałów i skamieniałości, a przy okazji poznajemy historię górnictwa w regionie Olkuskim, gdzie pozyskiwano rudy srebra, ołowiu i cynku. 

Odwiedzamy Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, jedną z najciekawszych tego typu placówek w Polsce. Od 40 lat olkuscy strażacy prowadzą społecznie muzeum, wydają książki, pamiętniki Jana Jarno z I wojny światowej, organizują wystawy.

Mówimy o 720 leciu nadania praw miejskich (1299 r.), Święcie Srebra (w maju), Olkuskich Spacerach Historycznych i innych ciekawych działaniach promujących atrakcje turystyczne i historię Olkusza. Robimy wycieczkę na Pustynię Błędowską, gdzie są organizowane  m.in. nocne spacery po pustyni. Opowiadamy też o wspinaczkach powierzchniowych i jaskiniowych oraz o akcji "Jura - odkrywaj ją bezpiecznie" i informujemy, jak Speleoklub "Olkusz" promuje bezpieczne zachowania na skałkach, jak szkolą adeptów wspinaczki.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Jacek Sypień (człowiek "encyklopedia Olkusza", historyk, dziennikarz, który także oprowadza wycieczki po Olkuszu, szef Punktu Informacji Turysty z UM), Agnieszka Kaczmarczyk (Miejski Konserwator Zabytków), Grażyna Praszelik Kocjan (kierownik MOKZ), Mateusz Radomski i Konrad Kulig (studenci historii), ks. Mieczysław Miarka (proboszcz parafii św. Andrzeja), Maria Rzepka (prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla), Andrzej Feliksik (kolekcjoner skamieniałości, krajoznawca, prezes Klubu Przewodników PTTK "Ilkussia"), Piotr Krzykawski (strażak, prezes OSP Olkusz), Emilia Kotnis-Górka (kierownik Biura Promocji UMiG), Agnieszka Lis (prezes Olkuskiej Grupy Turystycznej "Amonit"), Monika Ciołkiewicz (prezes Stowarzyszenia Speleoklub "Olkusz")

Data emisji: 13.04.2019

Godzina emisji: 9.10-11.00

ag


Czytaj także

Licheń: największa świątynia, największy dzwon, największe organy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 12:30
Licheń to ośrodek pielgrzymkowy o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym. Inicjatorem budowy był ks. Eugeniusz Makulski. W dzwonnicy, mierzącej 68 m, umieszczono dzwon Maryja Bogurodzica, ważący prawie 15 ton. Jest to największy w Polsce i trzeci pod względem wielkości dzwon w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety największej polskiej wyspy - wyspy Wolin

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:55
Wolin to obecnie niewielkie, liczące niespełna pięć tysięcy mieszkańców miasto na największej, polskiej wyspie o tej samej nazwie. W średniowieczu miasto zamieszkiwało około 10 tysięcy ludzi i było ono jednym z największych w Europie. Odwiedzamy je z audycją "Jedyne takie miejsce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kostrzyn nad Odrą. Dwupoziomowy dworzec i Pol’and’Rock Festival

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 13:13
Żadne inne miasto w Polsce nie zostało tak zniszczone w czasie II wojny światowej, jak właśnie Kostrzyn nad Odrą. Stąd miasto nazywa się czasem polską Hiroszimą albo polskimi Pompejami. Kostrzyn, żeby zaistnieć, musiał po 1945 r. na nowo napisać swoją historię. Wielki festiwal muzyczny, pełna zagadek twierdza, dwupoziomowy dworzec kolejowy – to tylko niektóre atrakcje tego miasta.
rozwiń zwiń