X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jedyne w Polsce Muzeum Pisanki

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 12:00
"Jedyne tekie miejsce" tym razem z Ciechanowca, z siedziby tamtejszego Muzeum Rolnictwa, mieszczącego się w zespole pałacowo-parkowym, posiadłości należącej niegdyś do rodu Starzeńskich. 
Audio
  • "Jedyne takie miejsce" z Ciechanowca. Cz. 1 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" z Ciechanowca. Cz. 2 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" z Ciechanowca. Cz. 3 (Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Muzeum istnieje już 57 lat, a otwarte jest praktycznie przez cały rok - mówi w Jedynce Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Muzeum Rolnictwa ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

W audycji m.in. o największej w Polsce kolekcji wielkanocnych pisanek z całego świata, którą można podziwiać w ciechanowieckim Muzeum Pisanki w obrębie Muzeum Rolnictwa.

- Muzeum Pisanek powstało w 2004 roku dzięki darowiźnie, którą otrzymało od państwa Jasiuków z Warszawy. Pani Irena Stasiewicz-Jasiukowa i jej mąż Jerzy Jasiuk  przekazali swój prywatny zbiór tych kruchych dzieł sztuki liczący wówczas około tysiąca egzemplarzy - mówi etnograf Stanisław Kryński.

Rozmówca Grzegorza Frątczaka zdradza także, że najmniejsza pisanka wykonana jest na jajku zięby afrykańskiej. - Jajeczko wielkości paznokcia - podkreśla.  

O "Jedynym takim miejscu" także o historii miasta, jego najcenniejszych zabytkach i charakterystycznej drewnianej architekturze pogranicza podlasko-mazowieckiego.

O przygotowaniach do Świąt Wielkiej Nocy, konkursie na najpiękniejszą wielkanocną palmę, święceniu pokarmów i regionalnej świątecznej kuchni.

A także spotkanie z członkami parafialnego chóru Kantata liczącego obecnie ponad 50 osób oraz wizyta w pałacowych ogrodach, gdzie uprawiane są nie tylko kwiaty, ale także zioła.Co jeszcze wyróżnia Muzeum Rolnictwa w Ciechnowcu? Czy w każdym regionie Polski inaczej zdobi się jajka? Czy często Ciechanowiec mylony jest z Ciechanowem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Goście: Eryk Kotkowicz (Muzeum Rolnictwa), Norbert Tomaszewski (historyk, archiwista, starszy kustosz w Muzeum Rolnictwa), Stanisław Kryński (etnograf, Muzeum Rolnictwa), Wojciech Bogucki (Muzeum Pisanki, pisankarz), ksiądz Tadeusz Kryński (proboszcz parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu), Edwin Wilbik (kierownik Działu Budownictwa Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu), ksiądz Andrzej Polakowski (proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej z Fatimy), Krzysztof Pełszyk (założyciel i dyrygent parafialnego chóru Kantata), członkowie chóru Kantata, Monika Moczulska i Andrzej Wojtkowski (Koło Gospodyń Wiejskich "Basiewianki"), Piotr Kiersnowski (kustosz muzealnego ogrodu w Ciechanowcu), Anna Wiśniewska (zastępca dyrektora Muzeum Rolnictwa)

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 9.10-12.00

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Września dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 12:56
W "Jedynym takim miejscu" mówiliśmy o słynnym w całej Europie Strajku Dzieci Wrzesińskich, powstaniach wielkopolskich i historii miasteczka, również tej wojennej, bo i wtedy wiele się działo. Ale przede wszystkim pokazywaliśmy dzisiejszą Wrześnię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tychy. Miasto zamieszkują tyszanie czy tychowianie?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:00
Tychy są miastem na prawach powiatu. Leżą w województwie śląskim. Miasto zamieszkuje ponad 128 tys. osób. 
rozwiń zwiń