Rypin - jedno z najstarszych polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 12:00
Rypin był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Leży na szlaku wiodącym z Kujaw na Warmię i z Pomorza na Mazowsze, otoczony jest jeziorami Pojezierza Dobrzyńskiego. W audycji "Jedyne takie miejsce" opowiadamy o historii i zabytkach miasta, życiu kulturalnym i o tym, jak aktywnie można spędzać tam czas.
Audio
  • Stary i nowy Rypin (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Chór Nauczycielski, orkiestra dęta i wizyta w Szafarni (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Uniwersytet Każdego Wieku (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Sport w Rypinie i Radio PIK, rozgłośnia regionalna w Kujawsko-pomorskiem (Jedyne Takie miejsce/Jedynka)
  • Historia kościoła pw. Św. Trójcy i dziecięcy zespół Korniki (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Radiowa Jedynka w Rypinie
Radiowa Jedynka w RypinieFoto: Polskie Radio

Wśród naszych gości są:

Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, który mówi o historii Rypina i wyjaśnia, skąd jeden z kraterów na Marsie nazwano Rypin.

Jagoda Lewandowska, archeolog, muzealnik, która opowiada o badaniach archeologicznych na terenie Rypina i okolic i dawnej lokalizacji miasta. Prowadzi badania w okolicach Rypina od 2007 roku. Już tysiąc lat temu był w tym miejscu gród. Wyjaśnia też czym różni się stary Rypin od nowego Rypina.

Klaudia Kuźmińska, dyrygent Miejskiej Orkiestry Dętej. Barbara Górecka, szefowa Chóru Nauczycielskiego Belcanto, Stefan Dąbrowski, dyrygent tego chóru. Opowiadają o historii i codzienności chóru.

Bartłomiej Kozłowski, przedstawiciel Ośrodka Chopinowskiego Szafarnia, wspomina pobyt młodego Fryderyka Chopina w tym miejscy. Tam właśnie młody Frycek po raz pierwszy zetknął się z kulturą ludową, a ludowe motywy wykorzystywał w swych kompozycjach np. mazurkach.

Bartosz Bednarski, artysta plastyk, współwłaściciel pracowni witraży, która wykonuje największe witraże sakralne w Europie, wyjaśnia, jak się wykonuje takie witraże, które mogą mieć powierzchnię nawet 1000 metrów kwadratowych.

Wanda Królikowska z Uniwersytetu Każdego Wieku, podkreśla, że w człowieku zmienia się tylko - jak to określiła - futerał. Wyjaśnia co robią słuchacze i w jakich zajęciach uczestniczą. I zdradza swą maksymę: nie mam czasu się starzeć.

Sławomir Stefański, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu w Rypnie, zachwala bazę sportową w Rypinie, która ciągle się powiększa. Violetta Wojeńska ze Stowarzyszenia „Inicjatywa”, które pomaga dzieciom i młodzieży w rozwijaniu ich pasji, nie tylko sportowych. Jedną ze wspieranych osób była Dominika Małkowska lekkoatletka, mistrzyni Polski w biegu na 60 m w hali oraz na 200 m na otwartym stadionie, wspomina swe pierwsze kroki w sporcie.

Michał Jędryka, zastępca dyrektora Radia PIK ds. Programowych, Kierownik Redakcji Nowych Mediów, wyjaśnia rolę mediów regionalnych i wyjaśnia specyfikę regionu, jakim jest województwo kujawsko-pomorskie.

Ks. Andrzej Krasiński, proboszcz parafii Św. Trójcy. Kościół jest najstarszym zabytkiem miasta. Proboszcz przypomina jego historię, który został konsekrowany w 1355. W 2015 roku świętowano 660-lecie konsekracji tego kościoła. Wyjaśnia też skąd się wzięły dziury w cegłach świątyni.

Cezary Kubacki, szef dziecięcego zespołu Korniki. Opowiada, jak poznał Sławka Wierzcholskiego, który namówił go do utworzenia zespołu dziecięcego.

Karolina Krajczewska wyjaśnia, na czym polega oglądanie filmów w wirtualnej rzeczywistości, a Paweł Sztompke o tym, o co go pytają słuchacze w Rypinie.

Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina, zaprasza inwestorów, żeby pomóc miejscowej mleczarni, która kiedyś słynęła z jakości wyrobów, a obecnie jest w stanie upadłości.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Data emisji: 28.09. 2019

Godzina emisji: 9.06-12.00

ag


Czytaj także

Brześć Kujawski kolejnym przystankiem na trasie audycji "Jedyne takie miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 14:00
Tym razem dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzili Brześć Kujawski. Kiedyś miasto królewskie i ważny gród obronny, dawna siedziba książąt kujawskich i miasto rządowe Królestwa Kongresowego. Wielbiciele malarstwa Jana Matejki kojarzą je z obrazem "Władysław Łokietek zrywający układy z Krzyżakami w Brześciu Kujawskim", znajdującym się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z czego jeszcze słynie Brześć i okolice? 
rozwiń zwiń