"Jedyne takie miejsce" prosto z Siemiatycz

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 14:05
W audycji "Jedyne takie miejsce" poruszone zostały tematy związane z historią regionu i powstałych w XV wieku Siemiatycz, a w studiu pojawili się liczni goście, którzy przedstawili ten region. 
Audio
  • "Jedyne takie miejsce" prosto z Siemiatycz cz. 1 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" prosto z Siemiatycz cz. 2 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" prosto z Siemiatycz cz. 3 (Jedynka)
Radiowa Jedynka w Siemiatyczach
Radiowa Jedynka w SiemiatyczachFoto: Polskie Radio

Melania Grygoruk, przewodnik turystyczny, opowiedziała o historii regionu i pobliskich miejscowości oraz o często odwiedzanej przez turystów Świętej Górze Grabarce, w której bije serce prawosławia w Polsce. Wspomniała również, że bardzo ważną datą w historii Siemiatycz jest 1863 rok, czyli data Powstania Styczniowego. - Wtedy 6 i 7 lutego rozegrała się największa na ścianie wschodniej bitwa o Siemiatycze, kiedy to wojska pod dowództwem Władysława Cichorskiego-Zameczka stanęły naprzeciw wojsk carskich. (...) Bitwa trwała dwa dni. Pierwszego dnia wynik był korzystny dla Wojsk Polskich, w drugim miasto zostało zupełnie zniszczone - dodaje. 

Jerzy Korowicki – właściciel i twórca kasztel-iku Korona Podlasia opowiedział o pasji tworzenia z kamienia. Zamek, który sam zbudował z polnych kamieni, od lat budzi podziw i zaciekawienie turystów. - Pierwszym minerałem, który wpadł mi w oko, był kamień polny. I tak powstał kasztelik - mówił. 

Marcin Baliński, właściciel Folwarku Księżnej Anny, podlaskiej restauracji zaliczanej do setki najlepszych w Polsce, zachęcił do spróbowania lokalnej kuchni i smaków Podlasia.


Podróżnik Tomasz Jakimiuk zaprosił na Siemiatycki Festiwal Podróżniczy "Odyseja", a także opowiedział o swoim blogu, w którym zamieszcza informacje o miejscach podróży oraz o tym, jak tanio i praktycznie podróżować.

Jacek Mierzejewski opowiedział o pirografii i siemiatyckich Zlotach Morsów, a Mirosław Angielczyk, założyciel Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, o miłości do ziemi, ziół, natury i o lokalnych tradycjach. - Podlasie słynie z wielowiekowych tradycji związanych z ziołami. Jest udokumentowane, że przed I Wojną Światową zbierano zarobkowo zioła w tym regionie - zaznaczył Mirosław Angielczyk. 

Reporterka Polskiego Radia, Małgorzata Głogowska, odwiedziła Świętą Górę Grabarkę, po której oprowadziła ją przewodniczka Melania Grygoruk. W audycji poruszone zostały także tematy wojenne, związane z pomnikiem rakiety V2 i jego historią.

Studio Programu 1 Polskiego Radia odwiedził również Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz, który opowiedział o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych i sportowych, atrakcjach miasta i słynnym przystanku ekologicznym. 

***

Audycji towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. warsztaty reporterskie. Słuchacze od kuchni mogli zobaczyć m.in. proces nagrywania, rejestrowania i montowania dźwięków. Ola Żelazo, współprowadząca w Programie 1 Polskiego Radia audycję "Gimnastyka poranna" zachęciła do wspólnych ćwiczeń i aktywnego spędzenia przedpołudnia. Można było również wziąć udział w warsztatach origami, grach i zabawach sportowych oraz konkursach wiedzy o regionie, a pamiątkowe zdjęcie zrobić sobie w radiowej fotobudce.

Co sfinksy mają wspólnego z Siemiatyczami? Kiedy rozpoczyna się Festiwal Podróżniczy "Odyseja"? Czy hulajnogą można dotrzeć do Chin? Kto obsługuje ule miejskie? Jakie rośliny uprawiane są w Podlaskim Ogrodzie Botanicznym? Co to jest pirografia? Dlaczego powstał przystanek ekologiczny w Siemiatyczach?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Marta JanuszewskaSława Bieńczycka 

Goście: Melania Grygoruk (przewodnik turystyczny), Marcin Baliński (właściciel restauracji Folwark Ks. Anny), Mirosław Angielczyk (założyciel Podlaskiego Ogrodu Botanicznego), Jacek Mierzejewski (lokalny artysta, uczestnik Zlotów Morsów), Piotr Siniakowicz (burmistrz Miasta Siemiatycze), Jerzy Korowicki (właściciel i twórca kaszteliku Korona Podlasia), Tomasz Jakimiuk (bloger, podróżnik), Michał Moryl, Agata Androsiuk (Urząd Miasta Siemiatycze), Ireneusz Ługowski. 

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 9-12

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak