Dr Dobiesław Karst opowiedział słuchaczom o piwnej historii dolnośląskiego miasta. - Świdnica była słynnym na całą Europe Środkową centrum produkcji piwa. Dzięki temu bujnie rozwijała się architektura i wszystkie kamienice. Bolko II, którego wujkiem był Kazimierz Wielki, bardzo dbał o rozwój świdnickiego piwowarstwa - mówił.
Jak zauważył dr Dobiesław Karst, "początki Świdnicy zostały udokumentowane na lata 40. XIII wieku". Zaznaczył jednak, że reszta historii w dalszym ciągu odkrywana jest dzięki badaniom archeologicznym. Nasz gość zdradził również pochodzenie nazwy "Świdnica". Jego zdaniem nazwa prawdopodobnie wywodzi się od świdwy, czyli rośliny, która porastała rzekę Bystrzycę.
Kościół Pokoju w Świdnicy
Dziennikarze radiowej Jedynki w niegdysiejszej stolicy księstwa świdnicko-jaworskiego zwiedzili wyjątkowy Kościół Pokoju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. - Pierwsze nabożeństwo odbyło się w 1657 roku - poinformowała Bożena Pytel, żona biskupa ewangelicko-augsburskiego. - Kościół Pokoju w Świdnicy budowano przez 10 miesięcy, czyli bardzo krótko. Aby sprostać trudnym warunkom zawartym w pokoju westfalskim, musiał on powstać jedynie z piasku, drewna, słomy i gliny, czyli z bardzo nietrwałych materiałów (…). To był kościół dla całego Księstwa Świdnickiego, więc luteranie wiedzieli, że muszą postawić olbrzymi kościół. Dziś mówimy, że może pomieścić 7,5 tys. osób i prawdopodobnie w momentach szczytowych rozwoju tego obiektu, tyle osób zasiadało w ławkach i na krzesłach - dodała.
Biorą przykład z dawnych kupców
Czy współcześni kupcy chętnie korzystają z doświadczeń średniowiecznych kupców? - Nie byłoby nas dzisiaj, gdyby nie poprzednicy. Już trochę lat minęło od XIII wieku, ale nadal korzystamy z doświadczeń i kopiujemy niektóre rzeczy czy odkrywamy niby nowe, a później okazuje się, że już sprawdzone - stwierdził Andrzej Panas, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.
Andrzej Panas opowiedział nam o programie "Zalogowani", który połączył biznes i szkolnictwo w Świdnicy. - Próbujemy pokazać młodym ludziom jeszcze przed wyborem szkoły średniej, jak wyglądają zawody oraz że zawód stolarza czy mechanika nie jest niczym złym (…). Pokazujemy uczniom nasze firmy od środka - kontynuował.
Popularny festiwal filmowy
Paweł Kosuń z Wrocławskiej Fundacji Filmowej opowiedział o zbliżającym się Festiwalu Filmowym Spektrum, który odbędzie się na początku listopada w Świdnicy. Podczas najbliższej edycji zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne i fabularne. - Na Spektrum mamy zawsze nadkomplet widzów (…). Prezentujemy filmy przedpremierowe zwycięzców największych festiwali na świecie - przyznał dyrektor festiwalu.
Johann Sebastian Bach
- Za nami piękny, jubileuszowy 20. Festiwal Bachowski. Jednak historia festiwalu jest o wiele dłuższa, ponieważ sięga prawie 300 lat. W 1729 roku Johann Sebastian Bach napisał list polecający dla swojego ucznia Chistopha Gottloba Weckera, wysłał go do Kościoła Pokoju i tam Wecker został kantorem. Mamy jeszcze zachowany list Bacha do Weckera, w którym obiecuje, że postara się przesłać mu nuty do "Pasji", więc prawdopodobnie za życia Bacha jego "Pasje" mogły być wykonywane w Świdnicy - przypomniał Krzysztof Dix ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.
W Świdnicy mieszkał "Czerwony Baron"
Na początku marca w Świdnicy pojawiła się replika samolotu "Czerwonego Barona". - Był on najważniejszym z czasów I wojny światowej asem myśliwskim. Miał niebywałą liczbę zwycięstw, latał na słynnym czerwonym Fokkerze, był jednym z pierwszych prowokatorów. Jego rodzinny dom mieścił się niedaleko, ponieważ przy obecnej ul. Sikorskiego 19. Mieszkał tutaj również jego drugi brat, również będący pilotem - poinformowała Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miasta w Świdnicy.
Ekologiczne miasto
Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy zdradził, że jego miasto ma dokładnie 57 tys. mieszkańców. - Mimo rozmiarów średniego czy mniejszego miasta, stawiamy na tematy przyszłościowe i progresywne, czyli m.in. na ochronę środowiska i ekologię. W naszym mieście powstają także oddolne grupy mieszkańców i przedsiębiorców - mówił. - W ostatnich latach skorzystaliśmy również z programu "Kawka", dzięki któremu przyłączyliśmy kolejne części miasta do sieci ciepłowniczej. W ten sposób mogliśmy zlikwidować kilka tysięcy starych pieców tzw. kopciuchów - dodał.
Mieszkańcy biegają
Okazuje się, że świdniczanie lubią biegać. Już 9 listopada odbędzie się 5. edycja RST Półmaratonu Świdnickiego, a 11 listopada Bieg Niepodległości. - Powstały dwie grupy biegowe, coraz więcej zawodników startuje w półmaratonie, np. Bieg Niepodległości skupia ponad 1500 zawodników - wyliczał Radosław Werner, kierownik Biura Sportu i Rekreacji UM w Świdnicy.
***
Audycji towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. miniwarsztaty radiowe. Słuchacze od kuchni mogli zobaczyć m.in. proces nagrywania, rejestrowania i montowania dźwięków. Ola Żelazo, współprowadząca w Programie 1 Polskiego Radia audycję "Gimnastyka poranna" zachęciła do wspólnych ćwiczeń i aktywnego spędzenia przedpołudnia. Można było również wziąć udział w konkursach, kolce fortuny czy zrobić zdjęcia w fotobudce.
Jaki edykt wydał Bolko II Małego? Kto rządził Księstwem Świdnickim? Jak wygląda Kościół Pokoju? Ile osób skorzystało z programu "Zalogowani"? Co pozostało ze świdnickiego zamku? Czy w Świdnicy jest moda na filmy dokumentalne? Dlaczego "Czerwony Baron" został żołnierzem? Jakie autobusy wyjadą na ulice Świdnicy?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadzili: Sława Bieńczycka, Roman Czejarek
Goście: Dobiesław Karst (historyk z Muzeum Dawnego Kupiectwa), Bożena Pytel (żona biskupa ewangelicko-augsburskiego), Andrzej Panas (prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich), Paweł Kosuń (Wrocławska Fundacja Filmowa), Krzysztof Dix (Świdnicki Ośrodek Kultury), Sylwia Osojca-Kozłowska, (kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miasta w Świdnicy), Szymon Chojnowski (wiceprezydent Świdnicy), Radosław Werner (kierownik Biura Sportu i Rekreacji UM w Świdnicy)
Data emisji: 19.10.2019
Godzina emisji: 9-12
DS