X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jedyne takie miejsce" prosto ze Świdnicy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 14:27
25 km od Wałbrzycha, 50 km od Wrocławia i aż 425 km od Warszawy. Radiowa Jedynka gościła w Świdnicy. "Jedyne takie miejsce" dowiedziało się, dlaczego warto odwiedzić to dolnośląskie miasto. 
Audio
  • "Jedyne takie miejsce" prosto ze Świdnicy, cz. I (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" prosto ze Świdnicy, cz. III (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" prosto ze Świdnicy, cz. II (Jedynka)
Sława Bieńczycka i Roman Czejarek w Świdnicy
Sława Bieńczycka i Roman Czejarek w ŚwidnicyFoto: Polskie Radio

Dr Dobiesław Karst opowiedział słuchaczom o piwnej historii dolnośląskiego miasta. - Świdnica była słynnym na całą Europe Środkową centrum produkcji piwa. Dzięki temu bujnie rozwijała się architektura i wszystkie kamienice. Bolko II, którego wujkiem był Kazimierz Wielki, bardzo dbał o rozwój świdnickiego piwowarstwa - mówił.

Jak zauważył dr Dobiesław Karst, "początki Świdnicy zostały udokumentowane na lata 40. XIII wieku". Zaznaczył jednak, że reszta historii w dalszym ciągu odkrywana jest dzięki badaniom archeologicznym. Nasz gość zdradził również pochodzenie nazwy "Świdnica". Jego zdaniem nazwa prawdopodobnie wywodzi się od świdwy, czyli rośliny, która porastała rzekę Bystrzycę.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Dziennikarze radiowej Jedynki w niegdysiejszej stolicy księstwa świdnicko-jaworskiego zwiedzili wyjątkowy Kościół Pokoju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. - Pierwsze nabożeństwo odbyło się w 1657 roku - poinformowała Bożena Pytel, żona biskupa ewangelicko-augsburskiego. - Kościół Pokoju w Świdnicy budowano przez 10 miesięcy, czyli bardzo krótko. Aby sprostać trudnym warunkom zawartym w pokoju westfalskim, musiał on powstać jedynie z piasku, drewna, słomy i gliny, czyli z bardzo nietrwałych materiałów (…). To był kościół dla całego Księstwa Świdnickiego, więc luteranie wiedzieli, że muszą postawić olbrzymi kościół. Dziś mówimy, że może pomieścić 7,5 tys. osób i prawdopodobnie w momentach szczytowych rozwoju tego obiektu, tyle osób zasiadało w ławkach i na krzesłach - dodała.

Biorą przykład z dawnych kupców

Czy współcześni kupcy chętnie korzystają z doświadczeń średniowiecznych kupców? - Nie byłoby nas dzisiaj, gdyby nie poprzednicy. Już trochę lat minęło od XIII wieku, ale nadal korzystamy z doświadczeń i kopiujemy niektóre rzeczy czy odkrywamy niby nowe, a później okazuje się, że już sprawdzone - stwierdził Andrzej Panas, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

Andrzej Panas opowiedział nam o programie "Zalogowani", który połączył biznes i szkolnictwo w Świdnicy. - Próbujemy pokazać młodym ludziom jeszcze przed wyborem szkoły średniej, jak wyglądają zawody oraz że zawód stolarza czy mechanika nie jest niczym złym (…). Pokazujemy uczniom nasze firmy od środka - kontynuował.

Popularny festiwal filmowy

Paweł Kosuń z Wrocławskiej Fundacji Filmowej opowiedział o zbliżającym się Festiwalu Filmowym Spektrum, który odbędzie się na początku listopada w Świdnicy. Podczas najbliższej edycji zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne i fabularne. - Na Spektrum mamy zawsze nadkomplet widzów (…). Prezentujemy filmy przedpremierowe zwycięzców największych festiwali na świecie - przyznał dyrektor festiwalu.

Johann Sebastian Bach

- Za nami piękny, jubileuszowy 20. Festiwal Bachowski. Jednak historia festiwalu jest o wiele dłuższa, ponieważ sięga prawie 300 lat. W 1729 roku Johann Sebastian Bach napisał list polecający dla swojego ucznia Chistopha Gottloba Weckera, wysłał go do Kościoła Pokoju i tam Wecker został kantorem. Mamy jeszcze zachowany list Bacha do Weckera, w którym obiecuje, że postara się przesłać mu nuty do "Pasji", więc prawdopodobnie za życia Bacha jego "Pasje" mogły być wykonywane w Świdnicy - przypomniał Krzysztof Dix ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

W Świdnicy mieszkał "Czerwony Baron"

Na początku marca w Świdnicy pojawiła się replika samolotu "Czerwonego Barona". - Był on najważniejszym z czasów I wojny światowej asem myśliwskim. Miał niebywałą liczbę zwycięstw, latał na słynnym czerwonym Fokkerze, był jednym z pierwszych prowokatorów. Jego rodzinny dom mieścił się niedaleko, ponieważ przy obecnej ul. Sikorskiego 19. Mieszkał tutaj również jego drugi brat, również będący pilotem - poinformowała Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miasta w Świdnicy.

Ekologiczne miasto

Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy zdradził, że jego miasto ma dokładnie 57 tys. mieszkańców. - Mimo rozmiarów średniego czy mniejszego miasta, stawiamy na tematy przyszłościowe i progresywne, czyli m.in. na ochronę środowiska i ekologię. W naszym mieście powstają także oddolne grupy mieszkańców i przedsiębiorców - mówił. - W ostatnich latach skorzystaliśmy również z programu "Kawka", dzięki któremu przyłączyliśmy kolejne części miasta do sieci ciepłowniczej. W ten sposób mogliśmy zlikwidować kilka tysięcy starych pieców tzw. kopciuchów - dodał.

Mieszkańcy biegają

Okazuje się, że świdniczanie lubią biegać. Już 9 listopada odbędzie się 5. edycja RST Półmaratonu Świdnickiego, a 11 listopada Bieg Niepodległości. - Powstały dwie grupy biegowe, coraz więcej zawodników startuje w półmaratonie, np. Bieg Niepodległości skupia ponad 1500 zawodników - wyliczał Radosław Werner, kierownik Biura Sportu i Rekreacji UM w Świdnicy.

***

Audycji towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. miniwarsztaty radiowe. Słuchacze od kuchni mogli zobaczyć m.in. proces nagrywania, rejestrowania i montowania dźwięków. Ola Żelazo, współprowadząca w Programie 1 Polskiego Radia audycję "Gimnastyka poranna" zachęciła do wspólnych ćwiczeń i aktywnego spędzenia przedpołudnia. Można było również wziąć udział w konkursach, kolce fortuny czy zrobić zdjęcia w fotobudce.

Jaki edykt wydał Bolko II Małego? Kto rządził Księstwem Świdnickim? Jak wygląda Kościół Pokoju? Ile osób skorzystało z programu "Zalogowani"? Co pozostało ze świdnickiego zamku? Czy w Świdnicy jest moda na filmy dokumentalne? Dlaczego "Czerwony Baron" został żołnierzem? Jakie autobusy wyjadą na ulice Świdnicy?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzili: Sława BieńczyckaRoman Czejarek

Goście: Dobiesław Karst (historyk z Muzeum Dawnego Kupiectwa), Bożena Pytel (żona biskupa ewangelicko-augsburskiego), Andrzej Panas (prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich), Paweł Kosuń (Wrocławska Fundacja Filmowa), Krzysztof Dix (Świdnicki Ośrodek Kultury), Sylwia Osojca-Kozłowska, (kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miasta w Świdnicy), Szymon Chojnowski (wiceprezydent Świdnicy), Radosław Werner (kierownik Biura Sportu i Rekreacji UM w Świdnicy)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 9-12

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska naj", czyli w podróży palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 13:54
Gdzie znajduje się najniżej położony punkt w Polsce? Które miejsca w naszym kraju są wysunięte najdalej? Czy Piątek znajdziemy w pobliżu Soboty? Sława Bieńczycka zaprasza do podróży po Polsce palcem po mapie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w Stalowej Woli. Jak łączy się przemysł, kulturę i ekologię?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 12:49
Została założona w 1938 roku, kilka lat później uzyskała prawa miejskie. W herbie ma dwa dymiące kominy i koło zębate. Mowa o Stalowej Woli, która była dumą Centralnego Okręgu Przemysłowego, a dziś jest znana m.in. z Huty Stalowa Wola, która zbroi Wojsko Polskie. A jaka będzie w przyszłości?
rozwiń zwiń