X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Turystyczna perła Otwock - młode miasto z ciekawą przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:01
Otwock otrzymał prawa miejskie w 1916 roku, ale nazwa Otwock istniała już przynajmniej od XV wieku. Otwock ma historię krótką, ale przejął miejscowości o wiekowych tradycjach. Tak jak przejął starą nazwę.
Audio
Budynek sanatorium w Otwocku (1920)
Budynek sanatorium w Otwocku (1920)Foto: NAC

Średniowieczna nazwa brzmiała "Otwoscko", co znaczyło "od wody". - Odnosiła się do zupełnie innej miejscowości, która dzisiaj jest znana jako Otwock Wielki, która leży w starorzeczu Wisły - wyjaśnia historyk Stanisław Zając.

Jest tam rzeczywiście wilgotno. Za to obecny Otwock leży na suchym, piaszczystym gruncie, co nawet stało się jego zaletą. Jego gwałtowny rozwój łączy się z budową Kolei Nadwiślańskiej.

Wzdłuż tej linii i w okolicach Otwocka można jeszcze zobaczyć wiele domów w stylu świdermajer. To charakterystyczna nazwa drewnianej architektury letniskowej powstającej na przełomie XIX i XX wieku.

Linia otwocka została zelektryfikowana przed wojną, a podróż z Otwocka do Warszawy trwała 35 minut.


Marta Januszewska i Roman Czejarek Marta Januszewska i Roman Czejarek

Jak narodził się pomysł Koziołka Matołka? Ci zadecydowało o uznaniu Otwocka za uzdrowisko i jaki był w tym wkład Aleksandry Piłsudskiej? Jacy znani ludzie byli związani z Otwockiem? Odwiedzamy również Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku (dzielnicy Otwocka), opowiadamy ponadto o historii otwockiej kolejki wąskotorowej, otwockich szlakach turystycznych, sporcie i rekreacji w mieście, m.in. plenerowej planszy do gry w szachy i rodzinnym pikniku szachowym.

Posłuchaj całej audycji.

źródło: ezwiedzanie.pl/Youtube

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzili: Marta Januszewska, Roman Czejarek

Goście: Stanisław Zając (historyk), Wiktor Lach (społeczny opiekun zabytków), Marcin Michalczak (Towarzystwo Przyjaciół Otwocka), Paweł Ajdacki (krajoznawca, autor przewodnika o Otwocku), Sławomir Ryniuk (Koziołek Matołek Team), Paweł Ajdacki krajoznawca (autor przewodnika o Otwocku), Jacek Jagielski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku), Robert Stępień (autor profilu Otwocka na FB), Anna Kwaśniewska (dyrektor Biblioteki Miejskiej w Otwocku), Małgorzata Kupiszewska (szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury, Turystyki i Sportu), Anna Pałasińska (Teatr Stajnia), Kamila Grott-Tomaszek (właścicielka niezależnej wytwórni fonograficznej SUBITO), Jarosław Margielski (prezydent Otwocka)

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Dwie Ojczyzny” – Olga Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 00:07
Otwock przed laty stał się miejscem ogromnej tragedii. Prawie wszyscy Żydzi, którzy stanowili wówczas niemalże połowę mieszkańców miasta, zostali wywiezieni do Treblinki lub zginęli w kolejnych tygodniach po likwidacji getta. Tylko nieliczni uniknęli tego losu. Większość z nich wyjechała z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z radiem" odwiedziło Otwock

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 15:59
W piątkowe przedpołudnie wspólnie z Klaudią Porębską zwiedziliśmy Otwock.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co warto zobaczyć w Otwocku?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 14:00
Piękne widoki, wille w stylu świdermajer i Koziołek Matołek. "Lato z radiem" odwiedziło Otwock.
rozwiń zwiń