Turystyczna perła Otwock - młode miasto z ciekawą przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:01
Otwock otrzymał prawa miejskie w 1916 roku, ale nazwa Otwock istniała już przynajmniej od XV wieku. Otwock ma historię krótką, ale przejął miejscowości o wiekowych tradycjach. Tak jak przejął starą nazwę.
Audio
Budynek sanatorium w Otwocku (1920)
Budynek sanatorium w Otwocku (1920)Foto: NAC

Średniowieczna nazwa brzmiała "Otwoscko", co znaczyło "od wody". - Odnosiła się do zupełnie innej miejscowości, która dzisiaj jest znana jako Otwock Wielki, która leży w starorzeczu Wisły - wyjaśnia historyk Stanisław Zając.

Jest tam rzeczywiście wilgotno. Za to obecny Otwock leży na suchym, piaszczystym gruncie, co nawet stało się jego zaletą. Jego gwałtowny rozwój łączy się z budową Kolei Nadwiślańskiej.

Wzdłuż tej linii i w okolicach Otwocka można jeszcze zobaczyć wiele domów w stylu świdermajer. To charakterystyczna nazwa drewnianej architektury letniskowej powstającej na przełomie XIX i XX wieku.

Linia otwocka została zelektryfikowana przed wojną, a podróż z Otwocka do Warszawy trwała 35 minut.


Marta Januszewska i Roman Czejarek Marta Januszewska i Roman Czejarek

Jak narodził się pomysł Koziołka Matołka? Ci zadecydowało o uznaniu Otwocka za uzdrowisko i jaki był w tym wkład Aleksandry Piłsudskiej? Jacy znani ludzie byli związani z Otwockiem? Odwiedzamy również Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku (dzielnicy Otwocka), opowiadamy ponadto o historii otwockiej kolejki wąskotorowej, otwockich szlakach turystycznych, sporcie i rekreacji w mieście, m.in. plenerowej planszy do gry w szachy i rodzinnym pikniku szachowym.

Posłuchaj całej audycji.

źródło: ezwiedzanie.pl/Youtube

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzili: Marta Januszewska, Roman Czejarek

Goście: Stanisław Zając (historyk), Wiktor Lach (społeczny opiekun zabytków), Marcin Michalczak (Towarzystwo Przyjaciół Otwocka), Paweł Ajdacki (krajoznawca, autor przewodnika o Otwocku), Sławomir Ryniuk (Koziołek Matołek Team), Paweł Ajdacki krajoznawca (autor przewodnika o Otwocku), Jacek Jagielski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku), Robert Stępień (autor profilu Otwocka na FB), Anna Kwaśniewska (dyrektor Biblioteki Miejskiej w Otwocku), Małgorzata Kupiszewska (szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury, Turystyki i Sportu), Anna Pałasińska (Teatr Stajnia), Kamila Grott-Tomaszek (właścicielka niezależnej wytwórni fonograficznej SUBITO), Jarosław Margielski (prezydent Otwocka)

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag


Czytaj także

„Dwie Ojczyzny” – Olga Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 00:07
Otwock przed laty stał się miejscem ogromnej tragedii. Prawie wszyscy Żydzi, którzy stanowili wówczas niemalże połowę mieszkańców miasta, zostali wywiezieni do Treblinki lub zginęli w kolejnych tygodniach po likwidacji getta. Tylko nieliczni uniknęli tego losu. Większość z nich wyjechała z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z radiem" odwiedziło Otwock

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 15:59
W piątkowe przedpołudnie wspólnie z Klaudią Porębską zwiedziliśmy Otwock.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co warto zobaczyć w Otwocku?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 14:00
Piękne widoki, wille w stylu świdermajer i Koziołek Matołek. "Lato z radiem" odwiedziło Otwock.
rozwiń zwiń