Polski biegun zimna? "Jedyne takie miejsce" prosto z Suwałk

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 13:23
Tu urodzili się Maria Konopnicka, Andrzej Wajda i Aleksandra Piłsudska. Także tu znajdziemy ślady nieistniejącego ludu Jaćwingów, krajobraz morenowy z pięknymi jeziorami Hańcza, Szelment i Szurpiły, odnajdziemy styk pogranicza polsko-litewskiego w pobliskich Sejnach i Puńsku.
Audio
  • "Jedyne takie miejsce". Kierunek: Suwałki. Część 1
  • "Jedyne takie miejsce". Kierunek: Suwałki. Część 2
  • "Jedyne takie miejsce". Kierunek: Suwałki. Część 3
Suwałki
SuwałkiFoto: Shutterstock/Wojciech Lisinski

A skoro w Suwalskim Ośrodku Kultury właśnie w sobotę (21.12) wielkie pieczenie świątecznych pierniczków pod nazwą "Piernikowelove" – nie mogło tam nas zabraknąć!

W "Jedynym taki miejscu" także m.in. o kuchni regionalnej (cepelinach, kindziuku, sękaczu, ale i smażonych kopytkach, kuglu i kibinach po litewsku), atrakcjach turystycznych miasta i okolic oraz suwalskich muralach. 


W Suwałkach znajduje się także zainspirowany wrocławskimi krasnalami Szlak Krasnoludków noszący imię nikogo innego, jak samej Marii Konopnickiej. Ile tak naprawdę było krasnoludków? Czy Suwałki są przyjazne dla seniorów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Roman Czejarek, Marta Januszewska

Goście: Magdalena Zielińska (Suwalski Ośrodek Kultury), dr Krzysztof Snarski (Muzeum Okręgowego w Suwałkach), Magdalena Wołowska-Rusińska (kierownik Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach), Agnieszka Borkowska-Hołubowicz (restauratorka i kucharka), Karol Świerzbin (Stowarzyszenie Kulturalne KOSTROMA), Jerzy Brzozowski (dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach), Danuta Złotnik (prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Suwałkach), Bogdan Byczkowski (założyciel zespołu "Ostatni ząb"), Agnieszka Szyszko (organizatorka jarmarku świątecznego), Agnieszka Małka (dział promocji, marketingu i impresariatu Suwalskiego Ośrodka Kultury), Anna Szafranowska (Suwałki Gospel Choir), 

Data emisji: 21.12.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00 

kh

Czytaj także

Rymanów-Zdrój "Jedynym takim miejscem" radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 12:00
Zaczęło się w XIX wieku od rodu Potockich. Hrabina Anna poszła na spacer, a syn natknął się na tajemnicze źródełko. Dziś to perła, która ściąga kuracjuszy z całej Europy. Radiowa Jedynka odwiedziła Rymanów-Zdrój. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyczna perła Otwock - młode miasto z ciekawą przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:01
Otwock otrzymał prawa miejskie w 1916 roku, ale nazwa Otwock istniała już przynajmniej od XV wieku. Otwock ma historię krótką, ale przejął miejscowości o wiekowych tradycjach. Tak jak przejął starą nazwę.
rozwiń zwiń