Łodź - kolejny przystanek na trasie "Jedynego takiego miejsca"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 15:50
Program I Polskiego Radia zawitał do szczególnego miejsca w Łodzi - Centrum Nauki i Techniki EC1. Sława Bieńczycka wraz z przedstawicielami instytucji przeniosła słuchaczy w świat kultury i nauki oraz zachęciła do zwiedzania interaktywnych i multimedialnych wystaw. Dokładne zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki może zająć nawet.. dwa dni. 
Audio
  • Rozmowa z Michałem Kędzierskim, rzecznikiem EC1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Dr Tomasz Banyś opowiadał o Planetarium EC1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Maciej Stępień o wystawach w EC1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Adam Radoń o Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Dr Paweł Barczyński o wystawach multimedialnych (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Vojislav Radojičić o Narodowym Centrum Kultury Filmowej (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Dr Paweł Barczyński o wystawie "Mikroświat – makroświat" (jedyne takie miejsce/Jedynka)
Wnętrza Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
Wnętrza Centrum Nauki i Techniki EC1 w ŁodziFoto: S. Bieńczycka/Polskie Radio

Skąd skrót EC1? 

Historia EC1 rozpoczęła się na dobre 25 maja 1906 roku, kiedy to na działce przy ulicy Targowej 1 ruszyły prace konstrukcyjne pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi. Kilkadziesiąt lat później W 1960 roku Elektrownia Łódzka i nowo zbudowana Elektrociepłownia nr 2 zostają połączone w jedno przedsiębiorstwo - Zespół Elektrociepłowni. - Swoją misję i swoją pracę elektrownia zakończyła dopiero w 2000 roku. Kawał czasu przesyłała swoją energię do łódzkiego przemysłu, łódzkich sieci tramwajowych i domów - powiedział przedstawiciel instytucji Michał Kędzierski. 

Podróż do Planetarium 

Najrozmaitsze ciekawostki o Planetarium przybliżył dr Tomasz Banyś. - Staram się z reguły przybliżyć odwiedzającym EC1, w szczególności Planetarium oraz obsługiwany przez nas dział kinosferyczny przybliżyć tajniki nauk przyrodniczych, w szczególności kosmosu, ale też z takich dziedzin jak fizyka, chemia, biologia - zaznaczył. - Planetarium zostało otwarte dokładnie na początku 2016 roku. Nasza kopuła  ma 14 metrów średnicy. To umożliwia dojście z naszymi cyfrowymi pokazami do 110 widzów jednocześnie - zdradził. 

Wystawy w EC1 

Maciej Stępień, opiekun ekspozycji w Centrum Nauki i Techniki EC1 opowiedział oraz zachęcił zwiedzania interaktywnych i multimedialnych znajdujących sięw Centrum Nauki i Techniki EC1. - Przygotowaliśmy dla zwiedzających trzy ścieżki. W oprowadzaniach, które proponujemy zwiedzającym przenosząc się w realia różnych okresów pracy, zakładamy maski, które zbliżają zwiedzających do tamtych czasów - wyjaśnił. 

Gratka dla miłośników komiksu 

W Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie gościła radiowa Jedynka powstało coś dla miłośników Batmana oraz Supermana. Adam Radoń, kierownik Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej omówił ideę jego powstania oraz zaprezentował wystawę "Sztuka DC. Świt Superbohaterów". 

Z kolei dr Paweł Barczyński, kierownik działu naukowo - dydaktycznego zaprosił do zwiedzania interaktywnych i multimedialnych wystaw stałych: "Rozwoju wiedzy i cywilizacji"oraz "Mikroświat – makroświat". 

Gościem audycji był również Vojislav Radojičić z Narodowego Centrum Kultury Filmowej, który zabrał naszych słuchaczy na wycieczkę do kina. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Michał Kędzierski (kierownik działu obsługi ekspozycji, rzecznik EC1), dr Tomasz Banyś (Planetarium EC1), Maciej Stępień (kierownik ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1), Adam Radoń (kierownik Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1), dr Paweł Barczyński (kierownik działu dydaktyczno - naukowego EC1), Vojislav Radojičić  (Narodowe Centrum Kultury Filmowej) 

Data emisji: 11.01.2020 r. 

Godzina emisji: 9-12

ans 

Czytaj także

Planetaria stały się pewnego rodzaju kinami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 14:51
W "Czterech porach roku" odbyliśmy wycieczkę ze spoglądaniem w niebo. Taką wycieczkę można zaliczyć również w wygodnym fotelu siedząc twardo na ziemi. Takie możliwości dają planetaria. W audycji rozmawialiśmy z przedstawicielami trzech polskich planetariów: w Olsztynie, Łodzi i Chorzowie.
rozwiń zwiń