Skąd skrót EC1?
Historia EC1 rozpoczęła się na dobre 25 maja 1906 roku, kiedy to na działce przy ulicy Targowej 1 ruszyły prace konstrukcyjne pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi. Kilkadziesiąt lat później W 1960 roku Elektrownia Łódzka i nowo zbudowana Elektrociepłownia nr 2 zostają połączone w jedno przedsiębiorstwo - Zespół Elektrociepłowni. - Swoją misję i swoją pracę elektrownia zakończyła dopiero w 2000 roku. Kawał czasu przesyłała swoją energię do łódzkiego przemysłu, łódzkich sieci tramwajowych i domów - powiedział przedstawiciel instytucji Michał Kędzierski.
Podróż do Planetarium
Najrozmaitsze ciekawostki o Planetarium przybliżył dr Tomasz Banyś. - Staram się z reguły przybliżyć odwiedzającym EC1, w szczególności Planetarium oraz obsługiwany przez nas dział kinosferyczny przybliżyć tajniki nauk przyrodniczych, w szczególności kosmosu, ale też z takich dziedzin jak fizyka, chemia, biologia - zaznaczył. - Planetarium zostało otwarte dokładnie na początku 2016 roku. Nasza kopuła ma 14 metrów średnicy. To umożliwia dojście z naszymi cyfrowymi pokazami do 110 widzów jednocześnie - zdradził.
Wystawy w EC1
Maciej Stępień, opiekun ekspozycji w Centrum Nauki i Techniki EC1 opowiedział oraz zachęcił zwiedzania interaktywnych i multimedialnych znajdujących sięw Centrum Nauki i Techniki EC1. - Przygotowaliśmy dla zwiedzających trzy ścieżki. W oprowadzaniach, które proponujemy zwiedzającym przenosząc się w realia różnych okresów pracy, zakładamy maski, które zbliżają zwiedzających do tamtych czasów - wyjaśnił.
Gratka dla miłośników komiksu
W Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie gościła radiowa Jedynka powstało coś dla miłośników Batmana oraz Supermana. Adam Radoń, kierownik Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej omówił ideę jego powstania oraz zaprezentował wystawę "Sztuka DC. Świt Superbohaterów".
Z kolei dr Paweł Barczyński, kierownik działu naukowo - dydaktycznego zaprosił do zwiedzania interaktywnych i multimedialnych wystaw stałych: "Rozwoju wiedzy i cywilizacji"oraz "Mikroświat – makroświat".
Gościem audycji był również Vojislav Radojičić z Narodowego Centrum Kultury Filmowej, który zabrał naszych słuchaczy na wycieczkę do kina.
***
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Goście: Michał Kędzierski (kierownik działu obsługi ekspozycji, rzecznik EC1), dr Tomasz Banyś (Planetarium EC1), Maciej Stępień (kierownik ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1), Adam Radoń (kierownik Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1), dr Paweł Barczyński (kierownik działu dydaktyczno - naukowego EC1), Vojislav Radojičić (Narodowe Centrum Kultury Filmowej)
Data emisji: 11.01.2020 r.
Godzina emisji: 9-12
ans