Lubań, miasto pełne atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 09:09
Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia Roman Czejarek i Grzegorz Frątczak zatrzymali się w Lubaniu, mieście leżącym w historycznej polskiej części Łużyc Górnych, które przeżyło panowanie czeskie, piastowskie, saskie i pruskie. Tutejsze zabytki kryją wiele tajemnic, a w okolicach ukryto ponoć słynny "złoty pociąg".
Audio
Grzegorz Frątczak (L) i Roman Czejarek (P)
Grzegorz Frątczak (L) i Roman Czejarek (P)Foto: Polskie Radio

W Lubaniu podziwiamy lokalne zabytki, w tym słynny Zamek Czocha, w którym kręcono m. in. sceny do filmów "Gdzie jest generał" i "Tajemnice twierdzy szyfrów". Z Piotrem Kucznirem zaglądamy do studni, w której topiono kiedyś niewierne żony i oglądamy kominek, w którym zostało zamurowane niemowlę pochodzące z nieprawego łoża. Oglądamy również łoże z zapadnią. Ponoć zamek skrywa jeszcze wiele tajemnic.

Joanna Rycerz opowiada o burzliwych dziejach miasta, wyjaśnia też dlaczego w herbie znajdują się klucze i co to za obelisk, na tle którego sfotografowali się redaktorzy prowadzący audycję.

Agnieszka Wierzbicka opowiada o lubańskich bazaltach i innych skarbach, wyjaśnia też, czy zielony kamyk ze słynnej piosenki Maryli Rodowicz "Wsiąść do pociągu byle jakiego" to waśnie bazalt.

W historii wojskowości Lubań został nazwany kamienną pułapką na myszy. O genezie tej nazwy oraz jednym z ostatnich zwycięstw niemieckiego Wehrmachtu w II wojnie światowej opowiada Jarosław Ludowski.

Helena Krasowska opowiada o związkach Lubania z Bukowiną i wyjaśnia dlaczego niektórzy mieszkańcy miasta tęsknią do Bukowiny. Zaś Andrzej Drozdowicz o tradycji orkiestr garnizonowych i daje próbkę gry na trąbce.

Dr Łukasz Tekiela opowiada o sztolniach pod Kamienną Górą i tajemnicy "złotego pociągu". Do sztolni jeszcze nie można wejść, bo częściowo są zalane wodą. Mówi też o Sudeckm Festiwalu Minerałów, wyjątkowym wydarzeniu w skali 20-to tysięcznego miasta. A Kazimierz Kiljan o atmosferze miasta sprzyjającej literatom.

Pan Piotr z Zamku Czocha opowiada, jakie filmy kręcono w jego scenerii, bo w filmach zdobywano go częściej niż w czasie tysiącletniej historii. Gościły tam też gwiazdy światowej sławy. Kręcono tu również reklamówki i teledyski.

O kulturalnych atrakcjach miasta, takich jak festiwal Lawa opowiada Bartosz Kuświk. Można też posłuchać występu zespołu Echo Bukowiny. A Wiesław Ogrodnik wspomina początki "Muzycznego Campingu", starszego niż festiwal w Jarocinie, który ma już 40 lat.

Burmistrz Arkadiusz Słowiński opowiada o wizji rozwoju miasta. - Chcemy być miastem, które czerpie z historii i z nowoczesności - podkreśla. Wiele wytwarzanych w Lubaniu dóbr trafia do odbiorców za granicą. Na przykład żyrandole. Ale to nie są zwykłe żyrandole. To kilkutonowe konstrukcje nafaszerowane elektroniką, która są eksportowane do Dubaju. Burmistrz ubolewa, że lubańska młodzież ucieka do większych miast, a z racji bliskości granicy są to miasta czeskie i niemieckie.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Grzegorz FrątczakRoman Czejarek

Goście: Joanna Rycerz (przewodniczka), Piotr Kucznir (przewodnik), Jarosław Ludowski (historyk), Helena Krasowska (Instytut Slawistyki PAN), Andrzej Drozdowicz (kapelmistrz), dr Łukasz Tekiela (dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu), Kazimierz Kiljan (literat), pan Piotr z Zamku Czocha, Bartosz Kuświk (dyrektor Miejskiego Domu Kultury), Arkadiusz Słowiński (burmistrz miasta).

Data emisji: 25.01.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag

Czytaj także

Miał być złoty pociąg, jest - złoty interes!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 14:50
Poszukiwania wagonów wypełnionych szlachetnym kruszcem zakończyły się fiaskiem, ale miłośnicy Dolnego Śląska nie załamują rąk. - Tak naprawdę złoty pociąg wjechał na Dolny Śląsk - mówi podróżniczka Joanna Lamparska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje z duchami z polskich zamków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 13:30
Kto ma mocne nerwy, może wybrać się w wakacyjną podróż szlakiem dawnych książęcych rezydencji. Podczas audycji odwiedziliśmy zamki i pałace, w których - jak głoszą legendy - można spotkać duchy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzcińsko-Zdrój, gotyckie miasto jak z bajki

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 13:43
Trzcińsko-Zdrój w województwie zachodniopomorskim to urokliwe miejsce, gdzie w XXI wieku zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, a wszystko wygląda, jak wyjęte z bajki. A w tle Nowa Marchia, joannici, templariusze i sekrety II wojny światowej.
rozwiń zwiń