Barlinek - malowniczy kurort i Europejska Stolica Nordic Walking

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 13:45
Radiowa Jedynka gościła w wyjątkowym miejscu na mapie Polski - w Barlinku. W tej miejscowości urodził się największy szachista w historii świata i właśnie tu znajduje się Europejska Stolica Nordic Walking. W malowniczym kurorcie działa również znany na całym świecie SP1KRF czyli Barlinecki Klub Krótkofalowców. 
Audio
  • Radiowa Jedynka w Barlinku cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Radiowa Jedynka w Barlinku cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Radiowa Jedynka w Barlinku cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Barlinek, zdj. ilustracyjne
Barlinek, zdj. ilustracyjne Foto: Roman Trojanowski/Shutterstock

Barlinek to taki mały Berlin 

Historia tej malowniczej miejscowości Pojezierza Myśliborskiego położonej w Barlinecko – Gorzowskim Parku Krajobrazowym i bezpośrednim sąsiedztwie Źródliskowej Doliny Płoni zwanej „Bieszczadami Barlineckimi” sięga 1278 r. - Dokładnie tydzień temu 25 stycznia Barlinek obchodził swoje 742 urodziny - mówił Paweł Cichecki, regionalista, który pokrótce opowiedział o historii tego miejsca. - W akcie lokacyjnym jest podana nazwa "Nowy Berlin". Jeżeli ktoś kojarzy z niemieckim Berlinem to bardzo dobrze, bo stamtąd prawdopodobnie pochodził Henryk Leute i kolonizatorzy, którzy osiedlali się na tych ziemiach. Nazwa w trakcie wieków ewaluowała troszeczkę. - dodał. 

Paweł Cichecki zaznaczył, że najlepszym okresem dla miasta był początek XX wieku. - Wtedy Barlinek bardzo się rozrastał, otrzymał nazwę "Luftkurortu", z tego powodu, że był bardzo dobry mikroklimat, piękne położenie w dolinie wśród wzgórz morenowych i mnóstwo ścieżek spacerowych - wyjaśnił gość audycji. 

SP1KRF - Barlinecki Klub Krótkofalowców 

Pomysłodawcą utworzenia klubu w Barlinku był Jan Augustyniak, szef wydziału łączności LOK w Szczecinie. On to w 1974 roku zaproponował Stanisławowi Smoleniowi (radiotelegrafiście z wojska) założenie klubu. Stanisław w grudniu 1974 roku zdał egzaminy i otrzymał indywidualną licencję nadawczą a już 10.01.1975 odbyło się pierwsze zebranie założycielskie klubu Łączności Ligi Obrony Kraju przy ZUO BOMET.

Najsłynniejszy szachista 

Ten znany i popularny kurort wypoczynkowy nosił niegdyś przydomek "Perły Nowej Marchii" i do dzisiaj nie zatracił charakteru miasta turystycznego. To tutaj w 1868 roku w domu przy ul. Chmielnej urodził się Emanuel Lasker – szachowy arcymistrz świata, filozof i matematyk, który niepodzielnie i nieprzerwanie przez 27 lat królował w świecie szachów. w Muzeum Regionalnym w Barlinku znajduje się kolekcja dwudziestu kompletów szachów. - Sąto szachy współczesne jak i troszeczkę starsze, które pochodzą z kolekcji prywatnych oraz aukcji internetowych -- mówiła na antenie Programu I Polskiego Radia Monika Przybylska. 

Europejska Stolica Nordic Walking

Barlinek jest promowany jako "Europejska Stolica Nordic Walking". Wokół miasta zostało wytyczonych 7 tras o zróżnicowanym stopniu trudności, łącznie 54 km. - Wbrew pozorom Nordic Walking to wcale nie jest wysiłkowy sport - podkreśliła Katarzyna Mielcarek - pełnomocnik burmistrza ds. Nordic Walking. Rozmówczyni Romana Czejarka i Grzegorza Fątczaka zdradziła również, dlaczego Barlinek stał się Europejską Stolicą Nordic Waking. - Postanowiliśmy zaryzykować i sprowadziliśmy tutaj do Barlinka w 2008 roku tą awangardową na tamte czasy rekreację. Był to czas, w którym rozpoczęła się historia wspólnej Europy, więc postanowiliśmy stworzyć europejską stolicę - dodała. 

***

Studio radiowej Jedynki stanęło w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku, skąd prowadzący audycję plenerową "Jedyne takie miejsce" spotkali się ze swoimi słuchaczami, zaprosili na Międzynarodowy Plener Malarski, Letnie Wieczory Filmowe, zachęcili do spróbowania kulinarnych przysmaków oraz do odwiedzenia Muzeum Wojskowości, Szkolnictwa i Wsi w Dziedzicach. 

Leśniczy Piotr Piotr Zmarzlik zdradził tajemnice Puszczy Barlineckiej, a Marcin Kaczmarek, ornitolog leśniczy, ciekawostki Doliny Płoni.

Prowadzący wybrali się również do Muzeum Regionalnego w Barlinku, by opowiedzieć o jego unikatowych wnętrzach i aranżacjach oraz o niezwykłym zbiorze szachów w biograficznej części wystawy dotyczącej pochodzącego z Barlinka szachowego arcymistrza świata.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Roman Czejarek, Grzegorz Frątczak 

Goście: Katarzyna Mielcarek (pełnomocnik burmistrza ds. Nordic Walking), Paweł Cichecki (regionalista, przewodnik turystyczny, pasjonat historii miasta), Wiesława Skierska, Monika Przybylska (Muzeum Regionalne w Barlinku), Piotr Zmarzlik (leśniczy), Marcin Kaczmarek (ornitolog), Brygida Liśkiewicz (dyrektor Barlinowskiego Ośrodka Kultury), Stanisław Smoleń (Barlinecki Klub Krótkofalowców), Marzena Olszewska (Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa "Młyn Papiernia"), Agnieszka Nikoliszyn - Granatowska (Stowarzyszenie "Włoczykijki"), Dariusz Zieliński (burmistrz miasta). 

Data emisji: 1.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9-12

ans 

Czytaj także

Perła gotyckiej architektury - Trzcińsko-Zdrój

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 08:35
W sobotę radiowa Jedynka, w ramach audycji "Jedyne takie miejsce", będzie gościć w niewielkiej miejscowości w Zachodniopomorskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Jedynka prosto z Zakopanego!

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 13:00
Radiowa Jedynka gościć będzie w zimowej stolicy Polski przez całą zimę a już dziś (7 grudnia) audycja "Jedyne takie miejsce" prosto z Zakopanego, gdzie można było nie tylko zajrzeć do plenerowego studia Jedynki przy oczku wodnym na Krupówkach, ale również pozdrowić bliskich na antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubań, miasto pełne atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 09:09
Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia Roman Czejarek i Grzegorz Frątczak zatrzymali się w Lubaniu, mieście leżącym w historycznej polskiej części Łużyc Górnych, które przeżyło panowanie czeskie, piastowskie, saskie i pruskie. Tutejsze zabytki kryją wiele tajemnic, a w okolicach ukryto ponoć słynny "złoty pociąg".
rozwiń zwiń