Program 1 Polskiego Radia w Muzeum Domu Rodziny Pileckich

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 12:15
Ostrów Mazowiecka to kolejny przystanek na podróżniczej trasie Programu 1 Polskiego Radia. Zaledwie kilka miesięcy temu otwarto tu Muzeum Dom Rodziny Pileckich.
Audio
  • Program 1 Polskiego Radia w Ostrowi Mazowieckiej - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Program 1 Polskiego Radia w Muzeum Domu Rodziny Pileckich - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Program 1 Polskiego Radia w Muzeum Domu Rodziny Pileckich - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi MazowieckiejFoto: PAP/Rafał Guz

Ostrów Mazowiecka czy Ostrów Mazowiecki? Jak wyjaśnił regionalista Andrzej Mierzwiński, w Polsce są dziesiątki Ostrowów rodzaju męskiego. - One wszystkie biorą swoje źródło od wyspy, np. Ostrów Tumski we Wrocławiu. Natomiast Ostrów Mazowiecka ma całkowicie inne źródło. Bierze ona swoją nazwę od prymitywnej drabinki bartniczej, z głębokiego średniowiecza, która się nazywała ostrowa lub ostrowia - wskazał ekspert i dodał, że ta drabinka znajduje się w herbie miasta. Dlaczego więc nie mówi się Ostrowia Mazowiecka?

Muzeum Domu Rodziny Pileckich

Z miastem związana jest postać Witolda Pileckiego - jego żona, Maria, była rodowitą ostrowianką - rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz. Pilecki, oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, został stracony w 1948 roku (unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 roku). O bohaterze rozmawialiśmy z przewodniczącym Rady Muzeum Dom Rodziny Pileckich, prof. dr. hab. Wiesławem Wysockim.

wyklęci duże.jpg
Serwis specjalny: Żołnierze Wyklęci

W Ostrowi Mazowieckiej funkcjonuje Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Placówka oficjalnie została otwarta - jak przypomniał historyk dr hab. Bogusław Kopka - w październiku 2019 roku. Jej celem jest przedstawienie postaci rtm. Witolda Pileckiego na tle historycznym, kulturowym i społecznym oraz zachowanie i opieka nad materialnym i niematerialnym dziedzictwem związanym z jego życiem i działalnością. Muzeum zajmuje się także dokumentowaniem i upowszechnianiem dziejów Ziemi Ostrowskiej. 

O samym domu, a w zasadzie dworku, losach budynku i jego mieszkańców opowiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk, autor książek o Ostrowi Mazowieckiej prof. dr hab. Czesław Adam Dobroński. W audycji "Jedyne takie miejsce" można posłuchać także historii członków rodziny rtm. Witolda Pileckiego, m.in. bratanka Marii Ostrowskiej Andrzeja Marka Ostrowskiego (to w mieszkaniu rodziców pana Marka rotmistrz ukrywał się zanim trafił do obozu Auschwitz)

O współczesnych formach pamięci, sposobach upamiętnienia Witolda Pileckiego mówili Katarzyna Szychowska i Adam LubczyńskiGościem Sławy Bieńczyckiej był również Marcin Kwaśny, odtwórca roli Pileckiego w fabularyzowanym dokumencie o życiu rotmistrza.

Jak na grzyby to tylko tu

Kolejnym przystankiem w naszej podróży był Garnizon Komorowo. - To miejsce, w którym naprawdę można oddychać historią - stwierdził regionalista Andrzej Mierzwiński. - Garnizon w  Komorowie powstał pod koniec XIX wieku, kiedy Rosjanie wybudowali tu dwa kompleksy koszar, dla dwóch pułków piechoty i brygady artylerii. W sierpniu 1914 roku wszystkie te oddziały pomaszerowały na Prusy Wschodnie. W bitwie pod Tannenbergiem otrzymały okrutne lanie, mało kto wrócił - zaznaczył. Jakie były dalsze losy garnizonu? Kiedy zjawili się tu polscy żołnierze?

Ostrów Mazowiecka to także przepiękna przyroda. - Prastara Puszcza Biała rozciąga się w widłach Narwi i Bugu. Teren ten od zawsze słynął z czystego powietrza, z borów sosnowych. Już w XIX wieku ludzie zaczęli tu przyjeżdżać na wczasy, na wypoczynek - opowiedział Olgierd Jabłoński, leśniczy z Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. - We wrześniu, gdy zaczynają się grzyby, przenosi się do nas połowa Warszawy. Wszystkie parkingi leśne, pobocza obstawione są samochodami - wskazał.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporterzy: Maciej Walecki i Małgorzata Głogowska

Goście: dr hab. Bogusław Kopka (historyk, Muzeum Dom Rodziny Pileckich), Andrzej Mierzwiński (regionalista, historyk), prof. dr hab. Wiesław Wysocki (przewodniczący Rady Muzeum Dom Rodziny Pileckich), Olgierd Jabłoński (leśniczy z Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka), prof. dr hab. Czesław Adam Dobroński (historyk, autor książek o Ostrowi Mazowieckiej, Honorowy Obywatel Miasta, członek Rady Muzeum Dom Rodziny Pileckich), Andrzej Marek Ostrowski (bratanek Marii Ostrowskiej), Katarzyna Szychowska i Adam Lubczyński (Muzeum Dom Rodziny Pileckich), Marcin Kwaśny (aktor)

Data emisji: 15.02.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Witold Pilecki Sława Bieńczycka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lubań, miasto pełne atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 09:09
Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia Roman Czejarek i Grzegorz Frątczak zatrzymali się w Lubaniu, mieście leżącym w historycznej polskiej części Łużyc Górnych, które przeżyło panowanie czeskie, piastowskie, saskie i pruskie. Tutejsze zabytki kryją wiele tajemnic, a w okolicach ukryto ponoć słynny "złoty pociąg".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barlinek - malowniczy kurort i Europejska Stolica Nordic Walking

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 13:45
Radiowa Jedynka gościła w wyjątkowym miejscu na mapie Polski - w Barlinku. W tej miejscowości urodził się największy szachista w historii świata i właśnie tu znajduje się Europejska Stolica Nordic Walking. W malowniczym kurorcie działa również znany na całym świecie SP1KRF czyli Barlinecki Klub Krótkofalowców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłomino, czyli dawna baza Armii Radzieckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 12:57
Przez wiele lat tego miejsca po prostu nie było na mapie. Były tylko plotki. O podziemnych tunelach, ukrytych głowicach jądrowych i tajnym radzieckim garnizonie w "Jedyne takie miejsce". Reporterzy Programu 1 Polskiego Radia odwiedzili Kłomino w gminie Borne Sulinowo. Przygotowali również specjalny film.
rozwiń zwiń