Sezon zimowy z radiową Jedynką w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 12:26
Zakończyliśmy sezon ferii zimowych i VII edycję Pucharu Zakopanego Amatorów w narciarstwie alpejskim Zakopane 2020. Dziennikarze radiowej Jedynki tym razem nadawali z Polany Szymoszkowej. W audycji "Jedyne takie miejsce" relacjonowali finałowe zawody o Puchar Zakopanego, ale też przypomnieli przebieg tegorocznej edycji Pucharu i mówią planach na kolejne sezony.
Audio
Studio radiowej Jedynki na Polanie Szymoszkowej
Studio radiowej Jedynki na Polanie SzymoszkowejFoto: Polskie Radio

Rozmawialiśmy o Zakopanem w najbliższej i w nieco dalszej przyszłości: o planowanych zmianach w infrastrukturze i projekcie Centrum Komunikacyjnego. Sprawdziliśmy, jakie wydarzenia sportowe i kulturalne szykują się u podnóża Tatr na wiosnę. Opowiadaliśmy o zakopiańskich projektach społecznych i Inkubatorze Inicjatyw. A do tego przygrywały nam góralskie skrzypce.

Sława Bieńczycka i Grzegorz Frątczak w audycji "Jedyne takie miejsce" razem z Zofią Kiełpińską, naczelnikiem Wydziału Turystyki i Sportu relacjonowali cieszący się rekordowym zainteresowaniem finał VII Pucharu Zakopanego w narciarstwie alpejskim. - Narty czynią z nas ludzi lepszych, bardziej wyrozumiałych, walczących, lepiej pokonujących trudności, rozumiejących drugiego człowieka. Nie tylko narty zjazdowe, biegowe też. Myślę, że narciarstwo to najpiękniejszy sport i zachęcam, żeby wszyscy startowali - mówiła Zofia Kiełpińska.

Sława Bieńczycka i Grzegorz Frątczak Sława Bieńczycka i Grzegorz Frątczak

Leszek Behounek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zakopanem radził, jak się ubrać idąc na stok. Opowiadał o dziecięcych ligach sportowych. Zapowiadał też nadchodzące sportowe imprezy regionu.

Jan Walkosz-Jambor zauważył, że narciarstwo uprawiają nawet trzy pokolenia narciarzy. Zachwalał zalety Polany Szymoszkowej dla miłośników białego szaleństwa. Przewidywał, że na polanie będzie można jeździć na nartach do końca marca.

Dawid Kluś opowiadał o specyfice studyjnego kina Miejsce i mówił o dość specyficznym repertuarze. Kino wrosło już w pejzaż Zakopanego.

Małgorzata Wonuczka-Wnuk przybliżyła plany Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Związane są z kulturą rodzimą, bo Zakopane to nie tylko sport. - Zakopane to takie miejsce, w którym kultura i sport, odkąd powstało Zakopane zawsze się przeplatały, są nierozdzielne - zauważył gość Programu 1 Polskiego Radia.

Krzysztof Całka wyjaśniał, jak mierzy się czas zawodnikom. A Lidia Rosińska-Podleśny opowiadała o reaktywowanym Salonie Marcowym, który służy do promocji nie tylko artystów już uznanych, ale także młodych, wkraczających w artystyczne życie. Wyjaśniła ideę utworzenia w latach 50. ubiegłego wieku takiego salonu. Warto dodać, że nie bez znaczenia dla powołania salonu miał trudny dojazd do Zakopanego.

Joanna Staszak przedstawiła wydarzenia kulturalne, które odbędą się niebawem u podnóża Tatr, w tym m.in. Wiosna Kultury i Złote Kierpce.

Leszek Dorula, burmistrz Miasta Zakopane zauważył, że miasto ma 27 tys. mieszkańców, a obsługuje wielokrotnie więcej ludzi. Urząd Miejski ma bardzo rozbudowane służby inwestorskie, bo jest paląca potrzeba różnych inwestycji. - Dworzec kolejowy nie był remontowany od czasu wybudowania - mówił burmistrz. Podkreślał, że szczególną uwagę władze miasta przywiązują do komunikacji, ponieważ stale rośnie liczba turystów i staje się to coraz większym problemem. Leszek Dorula podsumował również sezon zimowy, który zaczyna się 6 grudnia. Podziękował Polskiemu Radiu, że włącza się w promocję miasta.

Beata Majcher zapraszała w weekend majowy miłośników jazzu, zapowiadła też promocję książek

Audycję zakończył występ góralskiej kapeli Giewont.

Marcin Kusy z dyplomem z podziękowaniami od władz Zakopanego Marcin Kusy z dyplomem z podziękowaniami od władz Zakopanego

Kontynuacją "Jedynego takiego miejsca" była "Muzyczna Jedynka", również nadawana z plenerowego studia z Polany Szymoszkowej, prowadzona przez Marcina Kusego. Dyrektor radiowej Jedynki odebrał dyplom od władz miasta z podziękowaniami.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Grzegorz Fratczak

Goście: Zofia Kiełpińska (naczelnik Wydziału Turystyki i Sportu UM Zakopane), Jan Walkosz-Jambor (prezes stacji Narciarska Polana Szymoszkowa), Dawid Kluś (kierownik studyjnego kina Miejsce), Małgorzata Wonuczka-Wnuk (koordynator Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór), Krzysztof Całka (działacz AZS, sportowiec, sędzia), Lidia Rosińska-Podleśny (zastępca dyrektora ds. artystycznych Zakopiańskiego Centrum Kultury), Joanna Staszak (naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane), Leszek Dorula (burmistrz Miasta Zakopane), Beata Majcher (dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury), Kamil Kukuc (muzyk, zespół Giewont)

Data emisji: 22.02.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

.

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Moc sportowych emocji prosto z Zakopanego!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:50
Plenerowe studio Programu I Polskiego Radia stanęło u podnóży stoku narciarskiego Harenda w Zakopanem, skąd Grzegorz Frątczak wraz z zaproszonymi gośćmi relacjonował zmagania narciarzy z całej Polski w pierwszych konkurencjach tegorocznej, siódmej odsłony Pucharu Zakopanego Amatorów w Narciarstwie Alpejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barlinek - malowniczy kurort i Europejska Stolica Nordic Walking

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 13:45
Radiowa Jedynka gościła w wyjątkowym miejscu na mapie Polski - w Barlinku. W tej miejscowości urodził się największy szachista w historii świata i właśnie tu znajduje się Europejska Stolica Nordic Walking. W malowniczym kurorcie działa również znany na całym świecie SP1KRF czyli Barlinecki Klub Krótkofalowców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłomino, czyli dawna baza Armii Radzieckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 12:57
Przez wiele lat tego miejsca po prostu nie było na mapie. Były tylko plotki. O podziemnych tunelach, ukrytych głowicach jądrowych i tajnym radzieckim garnizonie w "Jedyne takie miejsce". Reporterzy Programu 1 Polskiego Radia odwiedzili Kłomino w gminie Borne Sulinowo. Przygotowali również specjalny film.
rozwiń zwiń