Urokliwe uzdrowisko i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jedynka w Horyńcu - Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 13:05
Marta Januszewska i Roman Czejarek, dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia, jak co sobotę wyruszyli w podróż, by tym razem odwiedzić Horyniec-Zdrój na Podkarpaciu i przybliżyć słuchaczom historie i ciekawostki kolejnego wyjątkowego miejsca na podróżniczej mapie Programu 1 Polskiego Radia.  
Audio
  • "Jedyne Takie Mijesce" z Horyńca - Zdrój cz. 1 (Jedynka)
  • "Jedyne Takie Mijesce" z Horyńca - Zdrój cz. 2 (Jedynka)
  • "Jedyne Takie Mijesce" z Horyńca - Zdrój cz. 3 (Jedynka)
Horyniec Zdrój
Horyniec ZdrójFoto: Damian Pankowiec/Shutterstock

Status miejscowości uzdrowiskowej 

Horyniec Zdrój jest ważnym punktem na mapie uzdrowiskowej Polski, ale także na mapie uzdrowisk europejskich. - Jako jedyny posiada dwa największe surowce lecznicze to wody siarkowe oraz borowina lecznicza. W sanatorium za pomocą naturalnych surowców leczniczych są wykonywane podstawowe zabiegi. Oprócz tego mamy również całą gamę innych zabiegów - informowała Beata Bania - Dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego Bajka w Horyńcu-Zdroju. 

?Prowadzący Marta Januszewska i Roman Czejarek wraz z gośćmi
Prowadzący Marta Januszewska i Roman Czejarek wraz z gośćmi

Największe złoże borowiny 

Doskonałe warunki terenowe i przyjazne środowisko naturalne Horyńca-Zdroju, uzdrowiskowej miejscowości na Roztoczu, sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi, rekreacji i uprawianiu różnych form turystyki. Ponadto uzdrowisko funkcjonujące tu już od ponad stu lat dysponuje zasobnymi źródłami niezwykle cennych wód mineralnych i największym w Polsce złożem borowiny. 

- Nasza borowina jest bardzo znana w całej Polsce a nawet za granica. Mamy własne złoża borowiny. Jest ona produktem naturalnym i stosujemy ją w formie okładów i kąpieli borowinowej - mówiła Anna Kordys z Uzdrowiska Horyniec - Zdrój. - Najczęściej stosujemy okłady na daną okolicę ciała - dodała. 

Dziś region słynie już nie tylko z leczniczych źródeł siarczanych, ale i z wydarzeń kulturalnych oraz okolicznych atrakcji, o czym opowiedzieli: Janusz Urban, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju, Grzegorz Chmielowiec, nauczyciel, historyk, regionalista i Krystian Kłysewicz, fotograf i filmowiec. Ponadto radiowe studio odwiedzi Zenon Swatek, starosta lubaczowski.

- Mamy tutaj festiwal teatralny, który nazywa się biesiadą teatralną, konfrontacja zespołów Teatralnych Małych Form. Zaparzamy teatry z całej Polski. Imprezę zawsze rozpoczynamy w pierwszym tygodniu ferii - podkreślił dyrektor Janusz Urban. 

Cerkiew, kapliczka Matki Bożej, wodospad na Dublenie 

To w regionie lubaczowskim znajdują się m.in. cerkiew pod wezwaniem św. Paraskiewy w Radrużu, kapliczka Matki Bożej w Nowinach Horynieckich, zwana „Małą Fatimą Rzeszowszczyzny”, wodospad na Dublenie oraz „Świątynia Słońca”, czyli… tajemniczy kamień z „dziurą”. Horyniec-Zdrój jest też wymarzoną okolicą dla miłośników rowerowych wycieczek i tropicieli sekretów historii, w tym m.in. bunkrów znajdujących się na szlaku historycznym zwanym „Linią Mołotowa”.

Tradycje kulinarne 

Beata Ługowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Horyńcu-Zdroju zdradziła sekrety regionalnych przysmaków. - My tutaj słyniemy z pierogów. Było dla mnie miłym zaskoczeniem, że tutaj pierogi gotowało się w niedzielę - mówiła gospodyni. - Koło Gospodyń Wiejskich z Horyńca-Zdroju zajęło pierwsze miejsce na Podkarpackim Festiwalu Smaków - dodała. 

W plenerowym studiu Programu 1 Polskiego Radia  byli dr Marek Wiśniewski, geograf, autor przewodnika po roztoczu i publikacji o „Linii Mołotowa” oraz Robert Banaś, nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów, z którym dziennikarze radiowej Jedynki porozmawiali m.in. o otaczających Horyniec-Zdrój rezerwatach przyrody.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Marta JanuszewskaRoman Czejarek 

Goście: Karolina Kopa-Jonak (Muzeum Kresow w Lubaczowie), Marta Langner (dyrektor Centrum Rehabilitacji Rolników Krus w Horyńcu-Zdroju), Beata Bania (dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego Bajka w Horyńcu-Zdroju) Ewa Merta (lekarz balneolog), Anna Kordes (Uzdrowisko Horyniec), Wiesław Huk (Centrum Kultury w Horyńcu), Waldemar Czerwonka (proboszcz parafii w Horyńcu), Beata Ługowska (przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Horyńcu-Zdroju), Janusz Urban (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju), Grzegorz Chmielowiec (nauczyciel, historyk, regionalista), Krystian Kłysewicz (fotograf , filmowiec, regionalista), dr Marek Wiśniewski (geograf), Zenon Swatek (Starosta Lubaczowski), Robert Banaś (nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów), Robert Serkis (samorządowiec, wójt Gminy Horyniec-Zdrój). 

Data emisji: 7.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9-12

ans 

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" - radiowa Jedynka w Przeworsku

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 13:10
Lubomirscy, Sowińscy, Krzanowie… Co łączy te nazwiska i rodziny? Przeworsk - perła Podkarpacia, a w nim jedyny w Polsce żywy skansen, kaplica bożogrobców, polski szlak św. Jakuba i szlak parkowy jednego z najznamienitszych polskich rodów magnackich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Jedynka w Nowym Wiśniczu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 12:40
Jeżeli chcecie posłuchać o magicznym miejscu jakim jest Nowy Wiśnicz, jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce, tajemniczych podziemiach, bastionach nowych technologii, pierwszej polskiej książce kucharskiej i szlaku "Od Unesco do Unesco" zapraszamy!
rozwiń zwiń