Skierniewice, czyli miasto kwiatów, owoców i warzyw

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 14:30
Liczy blisko 50 tysięcy mieszkańców. Jest stamtąd tak samo blisko do Warszawy, jak do Łodzi. Mieszkała tam narzeczona Fryderyka Chopina, a na Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw ściągają tłumy. Skierniewice, czyli "Jedyne Takie Miejsce" w Polsce.
Audio
  • "Jedyne Takie Miejsce" w Skierniewicach. Cz. 1 (Jedynka)
  • "Jedyne Takie Miejsce" w Skierniewicach. Cz. 2 (Jedynka)
  • "Jedyne Takie Miejsce" w Skierniewicach. Cz. 3 (Jedynka)
Marta Januszewska i Roman Czejarek w Skierniewicach
Marta Januszewska i Roman Czejarek w SkierniewicachFoto: Polskie Radio

Mimo że Fryderyk Chopin prawdopodobnie nigdy nie był w Skierniewicach, w pewien sposób kojarzony jest z tym miastem. Duża zasługa w tym znanej śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej, która była jego młodzieńczą miłością. - Konstancję do tej pory upamiętniamy. Organizujemy koncerty i konkursy wokalne jej imienia. Staramy się, żeby młodzież w ten sposób poznała historię Skierniewic - opowiada Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic.

Stara parowozownia

Będąc w Skierniewicach warto odwiedzić tereny starej parowozowni, którymi opiekuje się Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Znajdują się tam eksponaty będące gratką dla miłośników pociągów. Można obejrzeć m.in. wagon, który kursował na trasie Paryż - Konstantynopol.

- Wtedy Orient Express jechał z prędkością do 80 km/h, a przejazd na tej trasie odbywał się w okresie  67 godzin. Bilet kosztował tyle, ile wynosiła roczna pensja pokojówki. Pierwszy pociąg na odcinku Paryż - Konstantynopol został uruchomiony 4 października 1883 roku - mówią Józef Kazimierczak i Sławomir Sidor z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Wśród eksponatów znajduje się też wagon, którym podróżował Ignacy Mościcki i który później został przerobiony na wagon restauracyjny w pociągu rządowym. Można też obejrzeć najstarszy w Polsce, pochodzący z 1889 roku wagon pasażersko-bagażowy.

Po Skierniewicach oprowadzi Jabłcuś

Turyści, którzy chcą poznać Skierniewice, mają wyjątkowego przewodnika. - Jabłcuś to nasza skierniewicka maskotka, która już od kilku lat towarzyszy nam nie tylko w największych miejskich wydarzeniach, ale też na stałe wpisała się w nasz miejski kontekst architektoniczny. W dużej mierze za sprawą "Jabłcusiowego szlaku" - przekazuje Dawid Szymczak z Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Skierniewice.

Wspomniany szlak prowadzi przez miasto od zabytkowego dworca aż po Zalew Zadębie. Trasa oznakowana jest srebrnymi jabłkami wtopionymi w chodniki.

To on był odpowiedzialny za sadownictwo

Ważną postacią dla Skierniewic i okolicznych ziem był prof. Szczepan Pieniążek, który stworzył w tych okolicach sadownictwo. - Przed wojną produkowaliśmy między 300 tys. a 600 tys. jabłek rocznie. W momencie odejścia prof. Pieniążka na emeryturę w roku 1987, było to już 1,7 mln. Obecnie produkujemy około 4 mln ton jabłek - opowiada Witold Płocharski z Instytutu Ogrodnictwa.

Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw

Od 1977 roku w Skierniewicach organizowane jest Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Dwudniowa impreza odbywa się we wrześniu. Jak dodaje Przemysław Rybicki, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Skierniewice jest to wydarzenie pełne koncertów, ale też mocno związane z branżą ogrodniczą. W poprzednim roku mieszkańcy i turyści mieli do wyboru aż 1400 stoisk handlowych. Sporą atrakcją jest również "Festiwal Roślinożercy", podczas którego można skosztować m.in. jadalne kwiaty.

Miss Polonia

Anna Majda Baranowska opowiada, że Skierniewice mogą pochwalić się pierwszą Miss Polonia. Została nią wybrana w 1925 roku Halina Dunin-Łabędzka. Piękna skierniewiczanka miała wówczas 17 lat.

Nowoczesne, sportowe miasto

Mieszkańcy często mówią, że Skierniewice są miastem fit. Arkadiusz Kopczewski z Biura Prasowego Urzędu Miasta Skierniewice tłumaczy, że znajduje się tam kilkanaście siłowni plenerowych, trasa biegowa nad zalewem, ścieżki rowerowe czy nawet street workout. Duża w tym zasługa prezydenta Krzysztofa Jażdżyka.

- Jako miasto kwiatów, owoców i warzyw musimy być fit - mówi z uśmiechem Krzysztof Jażdżyk.

Prezydent Skierniewic dodaje, że jego miasto przedstawia mieszkańcom atrakcyjną ofertę. I pod względem komunikacji do Warszawy oraz Łodzi, i pod względem spokojnego życia. W najbliższych latach włodarze chcieliby przekroczyć magiczną liczbę 50 tys. mieszkańców. Obecnie ich liczba wynosi ponad 49 tys.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Marta JanuszewskaRoman Czejarek 

Goście: Agata Niedziółka (dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic), Józef Kazimierczak i Sławomir Sidor (Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei), Dawid Szymczak (Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miasta Skierniewice), Witold Płocharski (Instytut Ogrodnictwa), Przemysław Rybicki (rzecznik prasowy Urzędu Miasta Skierniewice), Anna Majda Baranowska (przewodniczka), Arkadiusz Kopczewski (Biuro Prasowe Urzędu Miasta Skierniewice) Krzysztof Jażdżyk (prezydent Skierniewic)

Data emisji: 14.03.2020

Godzina emisji: 9-12

DS

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" - radiowa Jedynka w Przeworsku

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 13:10
Lubomirscy, Sowińscy, Krzanowie… Co łączy te nazwiska i rodziny? Przeworsk - perła Podkarpacia, a w nim jedyny w Polsce żywy skansen, kaplica bożogrobców, polski szlak św. Jakuba i szlak parkowy jednego z najznamienitszych polskich rodów magnackich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urokliwe uzdrowisko i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jedynka w Horyńcu - Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 13:05
Marta Januszewska i Roman Czejarek, dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia, jak co sobotę wyruszyli w podróż, by tym razem odwiedzić Horyniec-Zdrój na Podkarpaciu i przybliżyć słuchaczom historie i ciekawostki kolejnego wyjątkowego miejsca na podróżniczej mapie Programu 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń