"Jedyne takie miejsce": Bory Tucholskie zapraszają!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 12:10
W pierwszej po przerwie, wymuszonej epidemią koronawirusa, audycji "Jedyne takie miejsce" zaprosiliśmy słuchaczy do Tucholi i jej okolic.  
Audio
  • "Jedyne takie miejsce": zapraszamy w Bory Tucholskie. Część 1 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce": zapraszamy w Bory Tucholskie. Część 2 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce": zapraszamy w Bory Tucholskie. Część 3 (Jedynka)
Roman Czejarek
Roman CzejarekFoto: Polskie Radio

Bory Tucholskie to jak wiadomo, największy kompleks leśny w Polsce o powierzchni wynoszącej blisko 3 tys. kilometrów kwadratowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia regionalistka, prezes Borawieckiego Towarzystwa Kultury w Tucholi Maria Ollick.

O Borowiakach, ich życiu i tradycjach opowiada Maria Ollick, prezes Borowiackego Towarzystwa Kultury w Tucholi. Słuchajcie audycji "Jedyne takie miejsce" w radiowej "Jedynce" 😃

Opublikowany przez Gmina Tuchola Sobota, 13 czerwca 2020

- Borowiacy to grupa ludności spokrewniona z Kaszubami, wszystkie korzenie kulturowe są wspólne. Ale  Borowiacy dzielą się na dwie grupy: Boraków i Borowiaków Tucholskich. Jeśli chodzi o język, Boracy kaszubią, a Borowiacy Tucholscy już nie - wyjaśnia Maria Ollick.

W audycji mówiliśmy także m.in. o wzorowanym na antycznych, rzymskich budowlach akwedukcie w Fojutowie, średniowiecznym grodzisku w Raciążu i Muzeum Indian Ameryki Północnej w Wymysłowie koło Tucholi.

#JedyneTakieMiejsce ‪9:00-12:00‬ 🔶 Odmrożone! Akwedukt, indianie, Biała Chmurka, grodzisko i myto, polimerowe impasty,...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Piątek, 12 czerwca 2020

Ponadto o lokalnych tradycjach Borowiaków, grze na rogu i festiwalu muzyki myśliwskiej, a także specjałach tamtejszej kuchni - w tym syropie z buraka cukrowego, który jest wpisany na listę produktów tradycyjnych i nosi dość kontrowersyjną nazwę.  

- Można powiedzieć, że jest to nawet afrodyzjak. Jest bardzo słodki. Ma karmelowy wygląd, zawiera dużo witamin, jest dodawany do nalewek - zdradza Marzena Przytarska zajmująca się wytwarzaniem syropu, z którego słyną Bory Tucholskie.

Opublikowany przez Marzenę Przytarską Piątek, 18 października 2019

- Tuchola jest przykładem małego miasteczka, w którym ma miejsce zrównoważony rozwój. Wielu mieszkańcom marzy się jednak obwodnica. Jesteśmy w fajnym miejscu, ale jesteśmy na szlaku turystycznym, czy drogowym z centralnej Polski na wybrzeże środkowe - mówi burmistrz miasta Tadeusz Kowalski. 


Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski na antenie radiowej Jedynki w audycji "Jedyne takie miejsce". Tuchola jako idealne i bezpieczne, w dobie pandemii, miejsce na wypoczynek.

Opublikowany przez Gmina Tuchola Sobota, 13 czerwca 2020

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Goście: Maria Ollick (regionalistka, prezes Borawieckiego Towarzystwa Kultury w Tucholi), Jan Kłodziński (Muzeum Indian Ameryki Północnej w Wymysłowie koło Tucholi), Marzena Przytarska (zajmująca się wytwarzaniem syropu, z którego słyną Bory Tucholskie), Paweł Redlarski (historyk, nauczyciel), Karol Grzywacz (sygnalista), Magda Kurpinowicz (prezes Lokalnej Grupy Działania "Bory Tucholskie"), Tadeusz Kowalski (burmistrz Tucholi)

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mielno szykuje się do sezonu. To będą inne wakacje niż zwykle

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 13:30
Jest jednym z najpiękniejszych miejsc nad polskim morzem. W "Czterech porach roku" zawitaliśmy do Mielna, gdzie sezon wakacyjny, z uwagi na epidemię koronawirusa, będzie wyglądał nieco inaczej niż w latach ubiegłych. 
rozwiń zwiń