Z wizytą w Solcu Kujawskim i saloniku Ireny Santor

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 13:40
Park z rekonstrukcjami dinozaurów, salonik Ireny Santor, Radiowe Centrum Nadawcze, tysiące hektarów lasów oraz historia sięgająca księcia Przemysła. Tak w telegraficznym skrócie można opisać okolice Solca Kujawskiego. Roman Czejarek wybrał się z radiową Jedynką w podróż do województwa kujawsko-pomorskiego.
Roman Czejarek w saloniku Ireny Santor
Roman Czejarek w saloniku Ireny SantorFoto: Roman Czejarek

Posłuchaj
22:58 PR1_MPLS 2020_09_12-09-09-15.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Solcu Kujawskim (Jedynka)

Posłuchaj
21:46 PR1_MPLS 2020_09_12-10-11-08.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Solcu Kujawskim. Cz. 2. (Jedynka)

Posłuchaj
22:07 PR1_MPLS 2020_09_12-11-10-15.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Solcu Kujawskim. Cz. 3. (Jedynka)

Kto z nas nie zna Ireny Santor? Z pewnością nie ma takiej osoby. Jak okazuje się, w Bibliotece Publicznej w Solcu Kujawskim znajduje się salonik wspomnianej piosenkarki. Irena Santor przekazała do niego tysiące pamiątek związanych ze swoją karierą muzyczną, m.in. płyty, książki, dyplomy czy kolekcje zdjęć.

- Irena Santor przeprowadziła się z rodzicami do Solca Kujawskiego mając niespełna rok. Spędziła tutaj dzieciństwo i przeżyła u nas prawie 14 lat. Gdy słyszała śpiew chóru w naszym parafialnym kościele pw. św. Stanisława, jak wspomina, myślała o solowej karierze i zazdrościła chórzystkom. Zawsze mówi o tym z sentymentem - opowiada Iwona Lichocka, dyrektor Biblioteki Publicznej.

Będąc w Solcu Kujawskim warto również odwiedzić tamtejszy Dom Kultury, który słynie z bogatej oferty zajęć i wydarzeń. Jak przyznaje dyrektor Regina Osińska podczas pandemii trzeba było szukać nowych pomysłów. - Zaczęło się od szycia maseczek, czytania bajek dla dzieci online czy wirtualnych spacerów po galerii. Następnie było już trochę piękniej i można było wyjść z Domu Kultury. Starałam się więc, żeby ludzie zaczęli potykać się o kulturę, stąd przed Domem Kultury pojawiły się wystawy - słyszymy.

JuraPark - atrakcja dla wszystkich

Ogromną popularnością wśród turystów cieszy się JuraPark. Wrażenie szczególnie robi znajdujący się w nim tyranozaur rex, a raczej jego rekonstrukcja. Ryszard Głuszec za "najfajniejszego" dinozaura uznaje jednak sajchanię.

- Był to dinozaur odnaleziony przez polskich naukowców na pustyni Gobi. Zachował się jego kompletny pancerz oraz głowa, dlatego wiemy jak wyglądał z buzi. Miał długość około 5 metrów i ważył 2-3 tony. Był roślinożerny. Potrafił się bronić, a na końcu ogona miał maczugę - mówi Ryszard Głuszec.

W JuraParku znajduje się 120 modeli ponad 40 gatunków dinozaurów oraz latających gadów.

Dbają o jeże

W Solcu Kujawskim znajduje się również azyl dla poszkodowanych i chorych jeży. - My te jeże ratujemy już od 11 lat. Jesteśmy jednym z kilkunastu ośrodków w Polsce. W tamtym roku przewinęło się u nas 147 jeży, a w tej chwili do września mamy odnotowanych 157 jeży. Przede wszystkim są to jeże po wypadkach komunikacyjnych, ale też zatrute trutką na ślimaki wysypywaną przez ludzi. Zdarzają się też jeże wykopane przez psy, które są pogryzione czy uszkodzone podkaszarkę - tłumaczy Tomasz Głowski z Fundacji "Je Ko" i ośrodka rehabilitacji zwierząt.

Przepiękne lasy

W okolicy znajduje się aż 15 tysięcy hektarów lasów. - Wszystkie miejsca są piękne - przyznaje Jakub Siedlecki, nadleśniczy z Nadleśnictwa Solec Kujawski. Gość Jedynki dodaje, że w ostatnich latach leśnicy starają się zastępować sosnę drzewami liściastymi, które są bardziej długowieczne oraz ładniejsze. Przez 20 lat udało się im zwiększyć udział drzew liściastych o ponad 20 proc.

Z kolei Łukasz Wojtecki, prezes klubu PTTK Horyzont poleca okolice na piesze bądź rowerowe wyprawy. Jest gdzie spędzać czas, ponieważ szlaki turystyczne liczą ponad 300 kilometrów i w zdecydowanej większości są odnowione. Joanna Fryszka-Krajewska z Rady Sołeckiej Chrośny i Barbara Dolińska z Koła Gospodyń Wiejskich podpowiadają, że warto wybrać się do pobliskich lasów na grzyby. - Prawda jest taka, że w samej stolicy Puszczy Bydgoskiej są najsmaczniejsze i najładniejsze grzybki - twierdzą.

Prawa miejsce od 1325 roku

Historia Solca Kujawskiego sięga 1263 roku, kiedy pojawiła się pierwsza wzmianka o tej miejscowości. Prawa miejskie zostały nadane Solcowi w 1325 roku za sprawą księcia Przemysła.

- Ojcem księcia Przemysła był książę kujawski Ziemomysł, który miał młodszego brata Władysława Łokietka. Z kolei Władysław Łokietek był wujkiem naszego księcia Przemysła, a Kazimierz Wielki jego młodszym kuzynem. Książę Przemysł zapisał się w historii tym, że nadał prawa miejskie naszemu Solcowi - opowiada Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca im. Księcia Przemysła.

Dwa lata później książę Przemysł zamienił się ze swoim stryjem Władysławem Łokietkiem i przekazał mu Dzielnicę Kujawską w zamian Księstwo Sieradzkie. Chodziło bowiem o perspektywę zbliżającego się konfliktu z Krzyżakami i przekonanie, że Solec i okolice potrzebują silniejszego protektora.

Radiowe Centrum Nadawcze

Z kolei od 1999 roku Program 1 Polskiego Radia nadawany jest na falach długich właśnie z Solca Kujawskiego. W Radiowym Centrum Nadawczym znajdują się dwa maszty o wysokości 330 i 289 metrów. Dlaczego akurat dwa, a nie jeden?

- Solec Kujawski nie znajduje się w geometrycznym środku Polski. Żeby sygnał radiowej Jedynki na falach długich był promieniowany w miarę równomiernie na całą Polskę i także mieszkaniec południowo-wschodniej Polski mógł mieć zasięg, trzeba było wybudować system antenowy, który będzie kierunkowy. Tym samym będzie działał niesymetrycznie w pewnych kierunkach - przekazuje Piotr Kożuchowski z Radiowego Centrum Nadawczego.

Sport, muzyka i wolontariat

Solec Kujawski to także sport, muzyka i pomoc dla starszych mieszkańców. Tym ostatnim zajmuje się Ilona Organiak z Centrum Aktywności Seniora, które służy jako miejsce do codziennych spotkań osób starszych. Co więcej, jednostka obsługuje również mieszkania chronione dla seniorów, w których mogą mieszkać seniorzy. Z kolei osoby mające problemy np. z poruszaniem się mogą brać udział w zajęciach Klubu Samopomocy.

Sporym zainteresowaniem mieszkańców cieszą się również mecze Unii Solec Kujawski, która obecnie gra w 5. Lidze. Jak tłumaczy prezes klubu Mateusz Czyżewski, drużyna ma aspiracje dotyczące awansu. Nie ma co się dziwić, ponieważ klub ma bogatą historię, która sięga aż 1924 roku.

Perełkami Solca Kujawskiego jest również muzyczna rodzina Nowaków. Piotr na co dzień jest nauczycielem w szkole muzycznej w Solcu i pianistą, natomiast Michał gra na skrzypcach. Pasję do muzyki podziela także ich siostra. - Muzyka uwrażliwia, jest wskazane dla młodych ludzi, żeby nabywali wrażliwości - mówią.

***

Tytuł audycji: Jedyne Takie Miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Iwona Lichocka (dyrektor Biblioteki Publicznej), Regina Osińska (dyrektor Soleckiego Centrum Kultury), Tomasz Głowski (Fundacja "Je Ko" i ośrodek rehabilitacji zwierząt), Ryszard Głuszec (JuraPark Solec), Jakub Siedlecki (nadleśniczy z Nadleśnictwa Solec Kujawski), Łukasz Wojtecki (prezes klubu PTTK Horyzont), Joanna Fryszka-Krajewska (Rady Sołeckiej Chrośny), Barbara Dolińska (Koło Gospodyń Wiejskich), Rafał Kubiak (dyrektor Muzeum Solca im. Księcia Przemysła), Piotr Kożuchowski (Radiowe Centrum Nadawcze), Ilona Organiak (Centrum Aktywności Seniora), Mateusz Czyżewski (prezes Unii Solec Kujawski), Piotr Nowak, Michał Nowak (muzycy) 

Data emisji: 12.09.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" - radiowa Jedynka gościła w Sierpcu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 13:30
Roman Czejarek i Sława Bieńczycka odwiedzili kolejne wyjątkowe miejsce. Sierpc to jedno z najstarszych miast na Mazowszu, położone na dawnym bursztynowym szlaku. W audycji m.in. było o średniowiecznych początkach miasta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" na zamku w Liwie. "Tutaj łączą się dwa światy"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:03
Zamek powstał w XV wieku. W roku 1963 r. powstało muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Do tego urokliwego miejsca zawitała Marta Januszewska, która wraz ze słuchaczami "Lata z Radiem" zwiedziła dawną warownię. 
rozwiń zwiń