Perła Górnego Śląska. Radiowa Jedynka odkrywała magię Pszczyny

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 14:15
Najdłuższy sznur pereł miała księżna Daisy. Żubry to nie tylko wizytówka Bieszczad i Białowieży - w lasach pszczyńskich też żyją. Piastowski zamek myśliwski zamieniony w magnacką rezydencję. To tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Pszczynę, zgłoszoną przez słuchaczy do Turystycznej Listy Przebojów. I my także, z audycją "Jedyne takie miejsce" pokazywaliśmy dziś piękno Pszczyny i jej okolic goszcząc w Muzeum Zamkowym. 
Zamek w Pszczynie
Zamek w PszczynieFoto: Shutterstock/Curioso.Photography

Posłuchaj
43:51 PR1_MPLS 2020_09_19-09-09-49.mp3 "Jedyne takie miejsce" prosto z Pszczyny. Część 1 (Jedynka)

 

- Wszystkie miasta na Górnym Śląsku są piękne, ale Pszczyna jest najpiękniejsza. Jest to perła Górnego Śląska. Jest to teren zielony, otoczony lasami. Jest tu przepiękny rynek z ratuszem. Zapraszamy wszystkich serdecznie do nas - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Barbara Sopot-Zembok - zastępca burmistrza Pszczyny, historyk, koordynatorka projektu "Monografia Pszczyny" i dodaje, że Pszczyna stoi także muzeami. 

Posłuchaj
43:26 PR1_MPLS 2020_09_19-10-11-40.mp3 "Jedyne takie miejsce" prosto z Pszczyny. Część 2 (Jedynka)

 

Zamek w Pszczynie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji w Śląskiem i jedną z największych atrakcji województwa. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym o powierzchni 156 hektarów tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. O historii zamku opowiedział w audycji "Jedyne takie miejsce" dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie Maciej Kluss. 

W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

W "Jedynym takim miejscu" poznaliśmy także historię księżnej Daisy, ofertę kulturalną Pszczyny oraz odwiedziliśmy pszczyńskie żubry. 

Posmakowaliśmy także różnorodnych smaków śląskiej kuchni w Restauracji Książęcej Promnice będącej także częścią Muzeum Zamkowego w Pszczynie. 

Posłuchaj
44:46 PR1_MPLS 2020_09_19-11-09-24.mp3 "Jedyne takie miejsce" prosto z Pszczyny. Część 3 (Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Jedyne Takie Miejsce

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Goście: Maciej Kluss (dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, historyk sztuki), dr Barbara Sopot-Zembok (zastępca burmistrza Pszczyny, historyk, koordynatorka projektu "Monografia Pszczyny"), Marian Żmij (syn Józefa Żmija), Joanna Strońska-Przybyła (kierownik pszczyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach), Sylwia Smolarek-Grzegorczyk (historyk sztuki, kuratorka Działu Wnętrz Muzeum Zamkowego), Jarosław Przeniosło (Restauracja Książęca Promnice), Marta Wesołowska (kierownik Referatu Działu Promocji Urzędu Miasta Pszczyny), Małgorzata Wójcik (kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego), Józef Gorzałka (słuchacz radiowej Jedynki, Pszczynianin), Michał Makowski (zast. Dyr. Zagrody Pokazowej Żubrów w Pszczynie).

Data emisji: 19.09.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

k

Czytaj także

"Lato z Radiem" na zamku w Liwie. "Tutaj łączą się dwa światy"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:03
Zamek powstał w XV wieku. W roku 1963 r. powstało muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Do tego urokliwego miejsca zawitała Marta Januszewska, która wraz ze słuchaczami "Lata z Radiem" zwiedziła dawną warownię. 
rozwiń zwiń