6. Rowerowy Bieg Piastów. "Jedyne takie miejsce" z Polany Jakuszyckiej

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 12:20
W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Polanę Jakuszycką. Przyglądaliśmy się m.in. 6. Rowerowemu Biegowi Piastów.
Rowerowy Bieg Piastów
Rowerowy Bieg PiastówFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
39:20 2020_09_26 PR1_09_10_27_Jedyne__takie_miejsce.mp3 6. Rowerowy Bieg Piastów. "Jedyne takie miejsce" z Polany Jakuszyckiej cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
38:17 2020_09_26 PR1_10_13_15_Jedyne_takie_miejsce.mp3 6. Rowerowy Bieg Piastów. "Jedyne takie miejsce" z Polany Jakuszyckiej cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
40:33 2020_09_26 PR1_11_10_48_Jedyne_takie_miejsce.mp3 6. Rowerowy Bieg Piastów. "Jedyne takie miejsce" z Polany Jakuszyckiej cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   

Na starcie 6. Rowerowego Biegu Piastów pojawi się prawie tysiąc zawodniczek i zawodników z całej Polski, w różnym wieku, o różnych umiejętnościach. Rowerzyści będą mieli do pokonania trasę - 20, 40 lub 60 km - wiodącą przez Góry Izerskie. Wielu z nich to stali bywalcy. Niektórzy ukończyli w tym roku zimowy Bieg Piastów i letni Bieg Piastów na 50 km. Teraz zmierzą się z dystansem 60 km na rowerze. Jeśli to uczynią, ich łupem stanie się niezwykłe trofeum: statuetka Wielkiego Jakuszyckiego Szlema.

Jak wyjaśnił w audycji "Jedyne takie miejsce" rzecznik Biegu Piastów Leszek Kosiorowski, organizatorzy chcieli, by Polana Jakuszycka przyciągała przez cały rok. Pojawił się pomysł imprezy dla rowerzystów, który został bardzo dobrze przyjęty. - Góry Izerskie doskonale się nadają na rower, bo mają pofałdowane profile, zróżnicowaną nawierzchnię, świetne krajobrazy - wymienił. Dodał, że organizatorzy innych, podobnych do Biegu Piastów, imprez też mają "w swojej ofercie" biegi rowerowe.

Czym różni się organizacja imprezy biegowej od organizacji imprezy rowerowej? - Rowerzysta porusza się z większą prędkością niż biegacz - niektórzy osiągają na trasie prędkość 50 km/h. Trzeba na przykład oznaczyć zbliżające się zakręty. Niektóre fragmenty trasy trzeba "otaśmować", by rowerzysta się nie zgubił - wytłumaczył Kosiorowski. Rzecznik wspomniał też o tym, co zrobiono - w kontekście pandemii koronawirusa - by wydarzenie było bezpieczne. 

W audycji "Jedyne takie miejsce" mówiliśmy o tym, jak zacząć przygodę z kolarstwem górskim. O tym opowiedziała kolarka górska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski w cross-country Maja Włoszczowska. Praktycznymi poradami podzielił się ze Słuchaczami również Rafał Alchimowicz.

Nie tylko 6. Rowerowy Bieg Piastów

W audycji "Jedyne takie miejsce" mówiliśmy także o tym, jak zaplanować dobry w weekend w Jakuszycach. - Można tu przyjechać samemu, w towarzystwie, z dziećmi. Mamy tu szeroki wybór atrakcji turystycznych - podkreśliła maratonka narciarska, biegowa i rowerowa Dorota Wypych. - Można tu spacerować, biegać, jeździć na rowerze. Sprzętu nie trzeba zabierać ze sobą, można go na miejscu wypożyczyć. Jeśli nie znamy tras, możemy podłączyć się pod którąś z lokalnych grup sportowych - wyjaśniła.

O samych Górach Izerskich w radiowej Jedynce opowiedziała geolog Roksana Knapik. - Mamy tu bardzo stare skały, jedne z najstarszych w Polsce. Łupki łyszczykowe, które możemy zobaczyć na północnych stokach Grzbietu Kamienickiego mają 600 mln lat. Dodatkowo w tych skałach izerskich mamy dużo ciekawych minerałów, nie tylko ładnych, jak ametysty, szafiry, ale również ważnych dla człowieka. Tutaj były eksploatowane rudy cyny, kobaltu - zaznaczyła.

Jeśli już jesteśmy w okolicy warto odwiedzić Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. - Zapraszamy do obejrzenia największej kolekcji szkła artystycznego - siedem tysięcy eksponatów - w Polsce - zachęcił dyrektor placówki Przemysław Wiater. Skąd się wzięło to szkło? Wiater opowiedział w radiowej Jedynce również o tym, jak smakuje kuchnia Ducha Gór. - Karkonoskie kyselo to zupa, którą gotowano w każdej górskiej chacie. Jadano ją nawet trzy razy dziennie. Do dziś uważana jest za karkonoski przysmak - powiedział. Jak ją zrobić?

- Jesień jest piękna w górach. Niedawno odnowiliśmy pięć punktów widokowych na Karkonosze. Złoty Widok cieszy się ogromną popularnością - podkreślił Arkadiusz Lipin z Urzędu Miasta Szklarska Poręba. - Sezon letni, pomimo pandemii, należał do udanych. Widać, że Polacy stęsknili się gór i wypoczynku - ocenił prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Grzegorz Sokoliński. - Szklarska Poręba to jest miejsce wypoczynku aktywnego. Góry Izerskie to najpiękniejsze góry do spacerów czy biegania. To też rowerowa kraina - wskazał.

Niedługo okolica wzbogaci się o kolejną atrakcję - Dolnośląskie Centrum Sportu. Jak poinformował w audycji "Jedyne takie miejsce" prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki Sebastian Kącki, zakończenie prac planowane jest na sierpień-wrzesień 2021 roku.

***

Tytuł audycji: Jedyne Takie Miejsce

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Materiały reporterskie: Patryk Michalski

Goście: Leszek Kosiorowski (rzecznik Biegu Piastów), Dorota Wypych (maratonka narciarska, biegowa i rowerowa), Roksana Knapik (geolog, przewodnik sudecki), Przemysław Wiater (dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze), Arkadiusz Lipin (Urząd Miasta Szklarska Poręba), Grzegorz Sokoliński (prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej), Sebastian Kącki (prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki) 

Data emisji: 26.09.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" prosto z Zajezdni Sztuki w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 13:40
Radiowa Jedynka odwiedziła jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce, czyli Zajezdnię Sztuki w Szczecinie. Małe i duże Fiaty, Warszawy, Junaki a nawet Smyk, Wszędołaz oraz pojazd Pana Samochodzika. Wszystko na chodzie można odpalić i ruszyć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w Solcu Kujawskim i saloniku Ireny Santor

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 13:40
Park z rekonstrukcjami dinozaurów, salonik Ireny Santor, Radiowe Centrum Nadawcze, tysiące hektarów lasów oraz historia sięgająca księcia Przemysła. Tak w telegraficznym skrócie można opisać okolice Solca Kujawskiego. Roman Czejarek wybrał się z radiową Jedynką w podróż do województwa kujawsko-pomorskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perła Górnego Śląska. Radiowa Jedynka odkrywała magię Pszczyny

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 14:15
Najdłuższy sznur pereł miała księżna Daisy. Żubry to nie tylko wizytówka Bieszczad i Białowieży - w lasach pszczyńskich też żyją. Piastowski zamek myśliwski zamieniony w magnacką rezydencję. To tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Pszczynę, zgłoszoną przez słuchaczy do Turystycznej Listy Przebojów. I my także, z audycją "Jedyne takie miejsce" pokazywaliśmy dziś piękno Pszczyny i jej okolic goszcząc w Muzeum Zamkowym. 
rozwiń zwiń