"Jedyne takie miejsce" - niezwykła podróż po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 12:46
W Programie 1 Polskiego Radia ruszyliśmy tropem - tworzonej przez Słuchaczy - Turystycznej Listy Przebojów PL. Hydropolis, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Muzeum Lizaka, Muzeum Nietypowych Rowerów, Zaginione Laboratorium Hitlera Kamienna Góra - to tylko niektóre przystanki na naszym szlaku.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Posłuchaj
40:12 2020_10_17 PR1_09_09_41_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" - niezwykła podróż po Polsce - cz. 1

Posłuchaj
39:50 2020_10_17 PR1_10_11_41_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" - niezwykła podróż po Polsce - cz. 2

Posłuchaj
39:18 2020_10_17 PR1_11_10_31_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" - niezwykła podróż po Polsce - cz. 3

  

121655509_3657192084346993_7209520174576844696_o.jpg
Program 1 w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Naszą wycieczkę zaczęliśmy od Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Instytucja prowadzi działalność kulturalną skierowaną do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. Charakterystyczne dla kompleksu są elementy przypominające wielkie baby z piasku. Mieści się w nich: Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, sala kinowa i teatralna, księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. W bezpośrednim otoczeniu budynku znajduje się ogród edukacyjny oraz amfiteatr.

Lubicie bajki❓🐹🐐 Chcecie zobaczyć je w zupełnie innym wydaniu❓☺️ W niedzielę 1️⃣8️⃣ października w godzinach 10:00-16:00...

Opublikowany przez Centrum Bajki w Pacanowie Piątek, 16 października 2020
hydropolis1200.jpg
Program 1 w Hydropolis

Następnie udaliśmy się na Dolny Śląsk, do Wrocławia, gdzie działa Hydropolis. To unikatowe centrum wiedzy o wodzie łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Hydropolis jest także wyjątkowym przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej.

Czym jest Hydropolis? Profil: Hydropolis Wrocław

Naszym następnym przystankiem było "słodkie" miejsce dla całej rodziny - Muzeum Lizaka w Jaśle, gdzie można zobaczyć, od początku do końca, jak tworzone są cukierki i lizaki. Wizyta w muzeum to okazja do poszerzenia wiedzy na temat rodzajów cukrów, aromatów, barwników. Muzeum nawiązuje do jasielskiej tradycji tworzenia słodyczy, a zwiedzający mają okazję do smakowania wyrobów, wąchania aromatów i samodzielnego stworzenia słodkiego lizaka!

Zastanawiasz się co robić w tak piękną słoneczną pogodę, a może masz już plan i chcesz dorzucić jeszcze jeden przystanek...

Opublikowany przez Muzeum Lizaka Wtorek, 22 września 2020

shutterstock jerzyki jaskolki ptaki 1200.jpg
Radiowa Jedynka w Słońsku, czyli Rzeczpospolitej Ptasiej

Po godz. 10.00 ruszyliśmy w Lubuskie, a konkretnie do Słońska. To tu powstała Rzeczpospolita Ptasia. To inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis viribus", której celem jest klubowe zrzeszenie miłośników ptaków. Okolice Słońska to jeden z najważniejszych w całej Europie terenów podmokłych, rozciągający się na przestrzeni kilku tysięcy hektarów i gromadzący w okresie wędrówek setki tysięcy ptaków. 

XIX Wirtualny Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej #1. Profil: Towarzystwo Przyjaciół Słońska Unitis Viribus

Nie mają Państwo pomysłu na weekend? Zachęcamy do wycieczki Podziemną Trasą Edukacyjną po nieczynnej kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu w miejscowości Szklary Huta (gmina Ząbkowice Śląskie). Podczas wędrówki dawnym wyrobiskiem odnajdziemy również chalcedon, magnezyt, kwarc, pimelit, suchardyt i aerolit niklowy. Drugie tak bogate w minerały miejsce znajduje się w… w Australii.

Fotografie wieczoru. Okaz dołącza do podziemnej wystawy. ...::: Takie minerały, tylko w naszej kopalni :::...

Opublikowany przez Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach-Podziemna Trasa Edukacyjna Piątek, 9 października 2020

shutterstock_16921576.jpg
Program 1 w Tarnowskich Górach

Z kolei w Tarnowskich Górach znajduje się Zabytkowa Kopania Srebra - jedyna w Polsce kopalnia srebra i jedyny w województwie śląskim obiekt wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szlak dla turystów liczy 1740 m. Na trasie można obejrzeć wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX wieku. Labirynt korytarzy to pozostałość po działającej do 1913 roku królewskiej kopalni kruszców Fryderyk. Atrakcją trasy jest przepływ łodziami.

Zabytkowa Kopalnia Srebra Zwiedzanie. Profil: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

niezwykłe rowery 663.jpg
Program 1: rower niejeden ma kształt

Spod ziemi przenieśliśmy się wprost w chmury - kolejnym punktem naszej podróży była turystyczna wieża widokowa na Jaworzu w Ptaszkowej. Wieża została wzniesiona na wierzchołku Jaworza (882 m), w miejscu drewnianej wieży triangulacyjnej, która rażona piorunem spaliła się. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 15,8 m. Całkowita wysokość wieży, zwieńczonej 9 m krzyżem, wynosi 29,3 m. Z góry roztacza się rozległy widok obejmujący: Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry, Pogórze Karpackie.

Odwiedziliśmy również Muzeum Nietypowych Rowerów w miejscowości Gołąb koło Puław. To miejsce, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć a nawet osobiście wypróbować rowery poziome, cyrkowe i inne nietypowe.

Rower poziomy z napędem na przednie koło

Opublikowany przez Muzeum Nietypowych Rowerów Niedziela, 1 grudnia 2013

lodz7.jpg
Program 1 na podwórku Wojciecha Siudmaka w Łodzi

Doskonałym miejscem na weekendowy wypad jest także Łódź. Szczególnie zachęcamy od zajrzenia na ulicę Więckowskiego 4, gdzie na elewację kamienicy przeniesiony został pełny fantastycznych postaci i światów obraz "Narodziny dnia" autorstwa Wojciecha Siudmaka. Wyjątkowość przedsięwzięcia polega na tym, że dzieło umieszczono na 260 płytach gresowych, z których największa mierzy 2 m, najmniejsza zaś 25 cm, precyzyjnie rozmieszczonych na ścianach budynku - z uwzględnieniem okien, które znakomicie wpasowały się w pracę artysty. Instalacja zajmuje w sumie 350 m kw. powierzchni. 

Ostatnim punktem na naszej trasie była Kamienna Góra, gdzie znajduje się Zaginione Laboratorium Hitlera. To pełne tajemnic miasteczko w czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi kompleksami. Wiadomo o 10 podziemnych obiektach, zlokalizowanych w różnych częściach Kamiennej Góry. Wydrążyli je - rękoma robotników przymusowych - Niemcy m.in. po to, by docelowo umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i broń.

09.10.2020 - odwiedziła nas grupa najmłodszych mieszkańców Miasto Kamienna Góra :) Za oknem szaro, buro ale humory...

Opublikowany przez Projekt Arado - zaginione laboratorium Hitlera Wtorek, 13 października 2020

***

W audycji także najnowsze notowanie Turystycznej Listy Przebojów PL


Turystyczna Lista Przebojów PL powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 17.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Perła Górnego Śląska. Radiowa Jedynka odkrywała magię Pszczyny

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 14:15
Najdłuższy sznur pereł miała księżna Daisy. Żubry to nie tylko wizytówka Bieszczad i Białowieży - w lasach pszczyńskich też żyją. Piastowski zamek myśliwski zamieniony w magnacką rezydencję. To tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Pszczynę, zgłoszoną przez słuchaczy do Turystycznej Listy Przebojów. I my także, z audycją "Jedyne takie miejsce" pokazywaliśmy dziś piękno Pszczyny i jej okolic goszcząc w Muzeum Zamkowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lotnictwo to elitarny rodzaj wojsk". Jedynka w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 13:30
Misją tej placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Radiowa Jedynka gościła w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w Pruszkowie. Miasto z powstańczą historią

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 15:00
"Tędy przeszła Warszawa" - głosi napis znajdujący się na murze Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. - Istniał tutaj obóz przejściowy dla ludności Warszawy wypędzonej podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu - mówi Małgorzata Bojanowska, dyrektor muzeum. "Jedyne takie miejsce" udało się w podróż do miasta, w którym współczesność łączy się z historią.
rozwiń zwiń