"Jedyne takie miejsce", czyli Polska od Bałtyku po Tatry

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 15:30
W Programie 1 Polskiego Radia razem z Romanem Czejarkiem ruszyliśmy w kolejną magiczną podróż po Polsce. Gdzie tym razem zabraliśmy słuchaczy?
Roman Czejarek
Roman CzejarekFoto: Polskie Radio

czytaj więcej
podróże mapa wakacje planowanie turystyka 1200.jpg
"Jedyne takie miejsce" - niezwykła podróż po Polsce

Na początku audycji poznaliśmy sekret kultowego Paprykarza Szczecińskiego, bo w Szczecinie powstał właśnie jego... pomnik. 

- Myślę, że paprykarz stał się słynny dlatego, że w latach '60 były kłopoty z mięsem. Dlatego być może powstała ta puszka, ta konserwa - mówi w audycji "Jedyne takie miejsce" Agata Rokicka, która tropi sekrety dawnego i współczesnego Szczecina. 


Ze Szczecina udaliśmy się w zupełnie inne miejsce Polski - do schroniska "Pod Muflonem" w Dusznikach-Zdroju. Po okolicy oprowadzał nas Tadeusz Sokala - dzierżawca obiektu.

- Muflony sprowadzono w liczbie około setki z Korsyki do Dusznik. Nastąpił fenomen, bo w kilka lat z tej setki zrobiło się kilka tysięcy. Zdominowały wszystkie pozostałe kopytne i podejrzewam, że stad nazwa miejsca - zdradza rozmówca Romana Czejarka. - Z czasem okazało się, że mięsko z muflonów jest najsmaczniejszą dziczyzną, co było powodem wymarcia tych zwierząt w tych rejonach. Teraz są próby odtworzenia. Często można nie tylko pojedyncze sztuki, ale cała stada muflonów spotkać w pobliskich lasach - dodaje. 

Ze schroniska w Dusznikach-Zdroju wyruszyliśmy na poszukiwanie nietoperzy. Gdzie można je znaleźć jesienią? Na przykład w bunkrach Wału Pomorskiego, po których oprowadzał nas prezes stowarzyszenia Jazda 4x4, które powstało z myślą o pasjonatach szeroko rozumianej turystyki terenowej oraz umocnieniami Wału Pomorskiego. 

Posłuchaj
42:40 PR1_MPLS 2020_10_24-09-09-20.mp3 Jedyne takie miejsce w podróży po Polsce. Część 1 (Jedynka)

Kolejnym przystankiem na naszej dzisiejszej trasie był klasztor Cystersów w Gościkowie-Paradyżu, gdzie jeden z kleryków - Paweł Mikołajczak - wcielił się w rolę naszego przewodnika. 

- Nazwa Paradyż została wzięta od sformułowania Paradisus Sanctae Mariae, czyli Raj Matki Bożej i ten raj - który w Biblii tak jak eden był ogrodem - podtrzymujemy. Te piękne ogrody paradyskie - mówi Paweł Mikołajczak podczas spaceru po pięknych ogrodach okalających klasztor.

W "Jedynym takim miejscu" nie mogliśmy odmówić sobie także wyprawy do Doliny Miłości w Zatoni Dolnej. -  13 kilometrów ścieżek. Wbrew pozorom to wcale nie jest żadna dolina - mówi regionalista Ryszard Matecki. - To miejsce ukształtowane przez lodowiec. Są górki, dolinki, mostki, stawy, wzgórze pamięci, wzgórze ruin - dodaje. 

Następnie Roman Czejarek zabrał słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia na przejażdżkę czołgiem w Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie, po którym oprowadzał nas Marcin Wosik. 


Posłuchaj
41:02 PR1_MPLS 2020_10_24-10-11-33.mp3 "Jedyne takie miejsce" w podróży po Polsce. Część 2 (Jedynka)

W trzeciej godzinie audycji zastanawialiśmy się m.in skąd wzięło się i co oznacza przysłowie "Kto smaruje ten jedzie" i co ma wspólnego z historią Polski? Odpowiedź w nagraniu audycji. 

Udaliśmy się także do Biskupina, gdzie na przełomie września i października odbywał się co roku słynny festyn archeologiczny, który z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie mógł się niestety odbyć. Ale to nie znaczy, że w Biskupinie nic się nie dzieje.

- Zachęcamy do tego, żeby nas odwiedzać. Rezerwat archeologiczny, którym dysponuje Muzeum to naprawdę rozległe miejsce, więc zachowując zasady dystansu społecznego, maseczki, dezynfekcję, jesteśmy wszyscy bezpieczni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia archeolog Łukasz Gackowski. 

 

Na zakończenie audycji udaliśmy się do Olkusza w celu zobaczenia słynnych, najstarszych w Polsce, jedynych organach nastrojonych w tonacji średniotonowej organów. - Organy zaczęto budować w 1611 roku a skończono w 1631 - mówi kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej w Łodzi Krzysztof Urbaniak.

Posłuchaj
42:10 PR1_MPLS 2020_10_24-11-09-51.mp3 "Jedyne takie miejsce" w podróży po Polsce. Część 3 (Jedynka)

 

***

W audycji także najnowsze notowanie Turystycznej Lista Przebojów PL , która powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 24.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh

Czytaj także

Perła Górnego Śląska. Radiowa Jedynka odkrywała magię Pszczyny

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 14:15
Najdłuższy sznur pereł miała księżna Daisy. Żubry to nie tylko wizytówka Bieszczad i Białowieży - w lasach pszczyńskich też żyją. Piastowski zamek myśliwski zamieniony w magnacką rezydencję. To tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Pszczynę, zgłoszoną przez słuchaczy do Turystycznej Listy Przebojów. I my także, z audycją "Jedyne takie miejsce" pokazywaliśmy dziś piękno Pszczyny i jej okolic goszcząc w Muzeum Zamkowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lotnictwo to elitarny rodzaj wojsk". Jedynka w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 13:30
Misją tej placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Radiowa Jedynka gościła w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w Pruszkowie. Miasto z powstańczą historią

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 15:00
"Tędy przeszła Warszawa" - głosi napis znajdujący się na murze Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. - Istniał tutaj obóz przejściowy dla ludności Warszawy wypędzonej podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu - mówi Małgorzata Bojanowska, dyrektor muzeum. "Jedyne takie miejsce" udało się w podróż do miasta, w którym współczesność łączy się z historią.
rozwiń zwiń