"Jedyne takie miejsce". Najbardziej tajemnicza wyprawa w dziejach audycji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 14:45
Tym razem w Programie 1 Polskiego Radia zeszliśmy kilkadziesiąt metrów pod ziemię do największego w Europie tajnego systemu podziemnych korytarzy wybudowanych przez Niemców tuż przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej. Zapraszamy na "Jedyne takie miejsce" z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i rezerwatu przyrody "Nietoperek". 
Niewykończona cześć korytarzy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego , okolice Pętli Nietoperskiej
Niewykończona cześć korytarzy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego , okolice Pętli NietoperskiejFoto: Roman Czejarek/Polskie Radio

czytaj więcej
Roman Czejarek Zamek Książ 1200.jpg
"Jedyne takie miejsce". Wycieczka po sekretach Zamku Książ

Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) są cennym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej XX w. i atrakcyjnym obiektem turystycznym regionu lubuskiego jako największe w Europie pozostałości fortyfikacji.

Zanim jednak zeszliśmy pod ziemię, oglądaliśmy jeden z nielicznie zachowanych poniemieckich mostów obrotowych na terenie Polski, także należący do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. - Most obrotowy to nasza największa wizytówka i powód do dumy - mówi wójt gminy Bledzew Małgorzata Musiałowska i dodaje, że most przyjeżdża oglądać wielu pasjonatów militariów. 

Kolejnym punktem naszego zwiedzania była zapadnia, która broniła dostępu do obiektu. Została uruchomiona przez pracowników muzeum i miłośników fortyfikacji.  - To jedyna tego typu rzecz w Polsce - mówi Bartosz Stański z Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.

Posłuchaj
40:22 _PR1_AAC 2021_01_02-09-09-45.mp3 Międzyrzecki Rejon Umocniony i rezerwat przyrody "Nietoperek". Część 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

W końcu przyszedł czas aby zejść pod Ziemię. Na głębokości ponad siedmiu pięter ukryte jest kilkadziesiąt kilometrów betonowych tuneli, które w planach miały tworzyć najnowocześniejszą na świecie twierdzę nie do zdobycia.

- To ponad 33 kilometry podziemnych korytarzy - mówi w "Jedynym takim miejscu" dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie Leszek Lisiecki. - Szacunki określają, że jeden kilometr tych fortyfikacji kosztował jeden milion marek, czyli kwotę olbrzymią - zdradza rozmówca Romana Czejarka.

Posłuchaj
34:40 _PR1_SC1 2021_01_02-10-12-03.mp3 Międzyrzecki Rejon Umocniony i rezerwat przyrody "Nietoperek". Część 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Od końca wojny podziemny kompleks jest opuszczony. Część korytarzy zalała woda, w wielu miejscach od bardzo długiego czasu nie było żadnych ludzi. Panuje tam całkowita ciemność i niesamowita cisza przerywana tylko odgłosami kapiącej wody.

W mrocznych tunelach mieszka dziś kilkadziesiąt tysięcy nietoperzy, tworząc jedyny w tej części Europy takiej wielkości ścisły rezerwat tych latających ssaków. Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największym i najważniejszym zimowiskiem nietoperzy w Polsce. Co roku zimuje tam od 20 000 do 30 000 osobników należących do 12 gatunków. Jest to największa w Środkowej Europie zimowa kolonia tych ssaków. 

czytaj więcej
Roman Czejarek _ JTM DĘBLIN 1200.jpg
Jedynka w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Radiowa Jedynka dostała wyjątkową zgodę, by wejść tam razem z przyrodnikami oraz opiekunami podziemi z muzeum Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewie. To najbardziej tajemnicza wyprawa w dziejach naszej audycji i jedyna okazja, by poznać miejsca opuszczone od kilkudziesięciu lat!

Posłuchaj
40:36 _PR1_AAC 2021_01_02-11-09-35.mp3 Międzyrzecki Rejon Umocniony i rezerwat przyrody "Nietoperek". Część 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także najnowsze notowanie Turystycznej Listy Przebojów PL. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek 

Goście: Edward Stasyszyn (przewodnik po Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie), Małgorzata Musiałowska (wójt gminy Bledzew), Bartosz Stański (Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie), Leszek Lisiecki (dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie), dr Tomasz Schubert i dr Grzegorz Karcz (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim), Agnieszka Śnieg (zastępca burmistrza Międzyrzecza)

Data emisji: 2.01.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce", czyli Polska od Bałtyku po Tatry

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 15:30
W Programie 1 Polskiego Radia razem z Romanem Czejarkiem ruszyliśmy w kolejną magiczną podróż po Polsce. Gdzie tym razem zabraliśmy słuchaczy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a podróże. Jakie zasady obowiązują w branży turystycznej i hotelowej?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:50
Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany m.in. na ferie, święta, Sylwestra i na czas zimowy w turystyce. Dlaczego lepiej nie obchodzić obowiązujących przepisów w myśl zasady "Polak potrafi" i nie udawać służbowych wyjazdów np. w czasie świąt czy ferii? Kto może jednak pojechać w góry, korzystać legalnie z bazy noclegowej i ćwiczyć na lodowisku, stoku narciarskim? 
rozwiń zwiń