"Jedyne takie miejsce" z wizytą u Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 13:03
Dziennikarze turystycznej audycji "Jedyne takie miejsce" zabrali słuchaczy w kolejną podróż, by tym razem przybliżyć postać wybitnego kompozytora. Największe centrum chopinowskie na świecie posiada kolekcję blisko 7000 chopinianów wpisaną na listę UNESCO Pamięci Świata. Gościliśmy w Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w Warszawie. 
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Muzeum Fryderyka Chopina w WarszawieFoto: lindasky76/shutterstock

ORP Błyskawica 1200 free
Wyjątkowe "Jedyne takie miejsce" na pokładzie legendy - ORP Błyskawica

Posłuchaj
31:58 2021_01_23 09_09_32_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" z wizytą u Fryderyka Chopina cz.1 (Jedynka)

Posłuchaj
28:40 2021_01_23 10_12_45_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" z wizytą u Fryderyka Chopina cz. 2 (Jedynka)

Posłuchaj
32:02 2021_01_23 11_09_52_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" z wizytą u Fryderyka Chopina cz. 3 (Jedynka)

  

Fortepian Chopina - serce Muzeum 

Historia ostatniego fortepianu Fryderyka Chopina jest fascynująca. Chopin grał i tworzył na tym instrumencie w latach 1848-49. Prawdopodobnie o nim Norwid pisał w "Czarnych kwiatach": "mieszkania [w Chaillot] główną częścią był salon wielki o dwóch oknach, gdzie nieśmiertelny fortepian jego stał, ale fortepian bynajmniej wykwintny - do szafy lub komody podobny, świetnie ozdobiony jak fortepiany modne – ale owszem, trójkątny, długi, na nogach trzech, zdaje mi się, już mało kto w ozdobnym używa mieszkaniu".

- Historia przechowała dla nas wiele informacji, które potwierdzają informację, że jest to prawdziwy fortepian Chopina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Bień z Działu Edukacji NIFC. - Po śmierci kompozytora ten instrument został zlicytowany. Nabyła go Jane Stirling, uczennica Chopina i kolejno wysyła go do ukochanej siostry Chopina - Ludwiki Jędrzejewiczowej i tak został w posiadaniu rodziny cały XIX wiek - opowiada ekspert. 

Od początku XX wieku instrument był przekazywany z pokolenia na pokolenie, później stał się własnością Muzeum Narodowego. - Krótki czas był za granicą, gdyż w czasach wojny został zrabowany, powrócił do Polski tuż po II Wojnie Światowej i miejmy nadzieję, że już nigdzie nie będzie się wybierał - dodaje Paweł Bień. 

Zamek Ostrogskich 

W Zamku Ostrogskich prezentowane są rękopisy, rysunki, fotografie, wizerunki ikonograficzne, obrazy, grafiki - pamiątki, chopiniana Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, których gromadzenie w 1899 r. rozpoczęło Warszawskie Towarzystwo Muzyczne.

Krzewiąc dziedzictwo chopinowskie, placówka posiada rozbudowany program naukowy, wystawienniczy, edukacyjny, wydawniczy i artystyczny oraz pozyskuje i upowszechnia współczesne przejawy działalności twórczej, które związane są z dziełami, osobą i epoką Fryderyka Chopina.


Salon Mikołaja Chopina

Jedną z prezentowanych wystaw stałych jest Salon Mikołaja Chopina - ojca wybitnego kompozytora. - Prowadził bogate życie artystyczne, prowadził również salon, do którego zapraszał innych nauczycieli z liceum, w którym uczył i reprezentantów inteligencji oraz bogatego mieszczaństwa - podkreśla Marek Łuszczyk z Działu Edukacji NIFC. - Sam Fryderyk bardzo często występował na salonach zaprzyjaźnionych rodzin prezentując swoje umiejętności jako "polski Mozart" - dopowiada. 

Czy wiemy jak wyglądał Fryderyk Chopin? Prawdopodobnie był średniego wzrostu (na tamte czasy wysoki ok. 170 cm wzrostu), włosy ciemny blond, oczy szaroniebieskie. - Co do koloru oczy nie mamy pewności, ponieważ w paszporcie widnieje informacja, że oczy są szaroniebieskie, natomiast najbliżsi mówili, że miał oczy brązowe - zaznacza Marek Łuszczyk. - Co do wagi mamy informację, że Chopin ważył 45 kg, gdy chorował jego waga mogła być niska, jednak myślę, że mógł ważyć ok. 55 kg. Zawsze był bardzo szczupły, chorowity, ale mimo wszystko nie brakowało mu energii - zauważa. 


***

Podczas audycji Marta Tabakiernik zabrała słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia do "Salonu Paryskiego", by omówić kolekcję chopinianów: rękopisy muzyczne, wydania dzieł i korespondencję.

Jaki zegarek nosił Fryderyk Chopin i co zapisywał w osobistym kalendarzyku? Aleksandra Gruda uchyliła rąbka tajemnicy, pokazując prywatny świat kompozytora i drogocenne, osobiste przedmioty, w tym m.in. spinki perłowe oraz… pudełko na cukierki.

Ponadto razem z warszawskim przewodnikiem Arturem Stachowskim słuchacze poznali losy zamku, siedziby muzeum i legendę o złotej kaczce.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Paweł Bień (Dział Edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina), Aleksander Laskowski (rzecznik prasowy NIFC), Artur Stachowski (przewodnik warszawski), Andrzej Fortuna (Dom Urodzenia Fryderyka Chopina), Marek Łuszczyk (Dział Edukacji NIFC), Marta Tabakiernik (Zespół do spraw wystaw Muzeum Fryderyka Chopina), Aleksandra Gruda (Dział Promocji i PR NIFC),  Paweł Siechowicz (Kierownik Działu Edukacji NIFC) 

Data emisji: 23.01.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS/mat. prasowy/ans

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce". Najbardziej tajemnicza wyprawa w dziejach audycji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 14:45
Tym razem w Programie 1 Polskiego Radia zeszliśmy kilkadziesiąt metrów pod ziemię do największego w Europie tajnego systemu podziemnych korytarzy wybudowanych przez Niemców tuż przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej. Zapraszamy na "Jedyne takie miejsce" z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i rezerwatu przyrody "Nietoperek". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Mazowsze - najbardziej znany na świecie polski zespół

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 09:05
Mazowsze ma w repertuarze około tysiąca piosenek ludowych, w tym około stu w językach obcych. Podczas audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedzamy nową siedzibę Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach. Rozmawiamy o historii zespołu i jego twórcach, koncertach na całym świecie i przygotowaniach do występów. 
rozwiń zwiń