"Jedyne takie miejsce" szlakiem otwartych Muzeów Narodowych

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 13:35
Podczas audycji odwiedzaliśmy otwarte po długiej przerwie Muzea Narodowe w kilku miastach Polski. Byliśmy w Muzeum Narodowym w Warszawie, by porozmawiać m. in. o nowo otwartej Galerii Sztuki Starożytnej, zajrzeliśmy do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie trwają przygotowania do pandemicznej wystawy "BYpass", a także do Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie na widzów czeka wiele atrakcji. 
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Shutterstock/Beata Tabak

Posłuchaj
36:35 2021_02_20 09_09_52_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" szlakiem otwartych Muzeów Narodowych cz. 1 (Jedynka)

Posłuchaj
15:33 2021_02_20 10_12_40_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" szlakiem otwartych Muzeów Narodowych cz. 2 (Jedynka)

Posłuchaj
28:00 2021_02_20 11_09_55_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" szlakiem otwartych Muzeów Narodowych cz. 3 (Jedynka)

   

Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie 

Na zakończenie ubiegłego roku Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało wyjątkową atrakcję. Po blisko dziesięciu latach przerwy sztuka starożytna powróci na stałe do sal wystawowych Muzeum. Nowa galeria jest efektem wspólnej pracy i zaangażowania wielu kuratorów, badaczy antyku, konserwatorów, pracowników i kolejnych dyrektorów Muzeum.

Zbiory sztuki starożytnej Muzeum należą do największych i najbogatszych w Polsce. - W muzeum znajduje się jeden z najciekawszych zabytków, jest to tzw. "Księga umarłych", która była swoistym drogowskazem dla osób zmarłych - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tomasz Tajnert, adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie. - Dowiemy się z niej jaka ścieżka czekała na duszę zmarłego w starożytnym Egipcie, żeby dostać się do raju. Trzeba było przejść kilka etapów, zmierzyć się z kilkoma strażnikami, bogami. Jedynym z elementów drogi było ważenie serca zmarłego wagą - opowiada ekspert. 

źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie/Youtube 

Perły polskiej kolekcji malarstwa 

Dzieła zgromadzone w kolekcji w sposób wszechstronny dokumentują proces jego rozwoju od epoki oświecenia po schyłek formacji kulturowej Młodej Polski u progu XX w. 

- W Muzeum Narodowym w Warszawie są obrazy, które ukształtowały zbiorową wyobraźnię - podkreśla Joanna Kilian, zastępca dyrektora w Muzeum Narodowym w Warszawie. - To tutaj znajduje się słynna "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki czy "Babie Lato" Józefa Chełmońskiego. (...) Zachęcam do obrania swojej własnej ścieżki, odkrywania swoich obrazów - dopowiada. 

 

Muzeum Narodowe w Poznaniu 

Muzeum zostało założone w 1919 roku jako Muzeum Wielkopolskie. Starania poznańskich muzealników sprawiły, że w 1950 roku Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu zostało przekształcone w Muzeum Narodowe w Poznaniu. Na przestrzeni lat rozbudowywano kolekcje tworząc oddzielne oddziały. 

- Nasze muzeum ma bardzo dużo oddziałów, m.in. Muzeum Zamek w Gołuchowie, Pałac w Rogalinie czy Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie - wylicza Anna Obłój z Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Oczywiście mamy nasze poznańskie oddziały: Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe czy Muzeum Instrumentów Muzycznych - dodaje. 

Czytaj również: 

Wrocław - prawdziwa kopalnia dzieł sztuki 

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski w rozmowie z Maciejem Sasem opowiada, jak wyglądały przygotowania do ponownego otwarcia placówki. - Cały czas utrzymywaliśmy kontakt z naszymi potencjalnymi widzami, którzy przyjdą i to się opłaciło, budowaliśmy rodzaj napięcia - zaznacza dyrektor. - Podkreślaliśmy, że widz potrzebuje prawdziwego kontaktu z dziełem sztuki, ponieważ świat wirtualny jest rodzajem placebo, zamiennikiem, protezą - wyjaśnia.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza zwiedzających na najnowszą wystawę czasową "BYpass. Wystawa pandemiczna" prezentującą szereg niezwykle ciekawych zjawisk i osobowości artystycznych, których prac na co dzień nie można obejrzeć na ekspozycji stałej. - Wystawa jest pokazem naszych zbiorów, których nigdy nie prezentowaliśmy, które zaległy w magazynach - informuje Piotr Oszczanowski. 


Polskie Radio odwiedziło również najstarsze Muzeum Narodowe w Krakowie. Placówka obejmuje 12 oddziałów, a w swoich zbiorach posiada ok. 9000 eksponatów. Z dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzejem Szczerskim rozmawiała Magdalena Zbylut- Wiśniewska.

***

Ponadto w audycji nie zabrakło relacji Patryka Michalskiego z wyjątkowego tego roku Biegu Piastów. 45. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach rozpoczął się w sobotę i potrwa aż 16 dni. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Materiały: Maciej Sas, Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Goście: Tomasz Tajnert (adiunkt, Zbiory Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie), Joanna Kilian (historyk sztuki, zastępca dyrektora w Muzeum Narodowym w Warszawie), Aleksandra Sulikowska-Bełczowska (kurator, Zbiory Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie), Anna Obłój (Muzeum Narodowe w Poznaniu), Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu), Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Danuta Macheta, Anna Grzelak, Joanna Zaguła (kuratorki w Muzeum Narodowym w Krakowie)

Data emisji: 20.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

muzeum/ans 

Czytaj także

Henryk Siemiradzki. Siła ważnych i wzniosłych tematów

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 05:51
177 lat temu urodził się jeden z najwznioślejszych polskich malarzy - Henryk Siemiradzki. Podawane są dwie daty urodzenia - 12 i 24 października 1843 roku. Różnica wynika z faktu rachuby czasu związanego z przechodzeniem kalendarza juliańskiego („stary porządek“) na gregoriański („nowy porządek“). Nasz kalendarz określa datę urodzenia Henryka Hektora Siemiradzkiego na 24 października. Jako malarz był chyba najbardziej znanym polskim przedstawicielem akademizmu. Kierunek ten w okresie od XVII do XIX wieku odwoływał się do zasad i ideałów sztuki antycznej i renesansowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" z wizytą u Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 13:03
Dziennikarze turystycznej audycji "Jedyne takie miejsce" zabrali słuchaczy w kolejną podróż, by tym razem przybliżyć postać wybitnego kompozytora. Największe centrum chopinowskie na świecie posiada kolekcję blisko 7000 chopinianów wpisaną na listę UNESCO Pamięci Świata. Gościliśmy w Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 13:25
To tu znajduje się jedyny tak duży i tak piękny pałac w Polsce, który zachował się do dziś wraz z wyposażeniem wnętrz, w niezmienionym i nienaruszonym stanie. To dawna siedziba słynnego rodu Zamoyskich. Obiekt wpisany został na listę polskich Pomników Historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" w Muzeum Warszawskiej Pragi

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 13:48
Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, to placówka chroniąca i propagująca dziedzictwo całego obszaru prawobrzeżnej Warszawy.
rozwiń zwiń