"Jedyne takie miejsce": piękno Karkonoszy i finał 45. Biegu Piastów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:30
W sobotę nie zabrakło sportowych emocji z 45. Biegu Piastów, gdzie od rana na Polanę Jakuszycką w Szklarskiej Porębie od rana przyjeżdżają miłośnicy biegówek. Poza relacjami z wydarzenia opowiedzieliśmy też o turystycznych atrakcjach regionu takich jak m.in. Wodospad Kamieńczyka, Borowy Jar, Śnieżne Kotły czy Dolina Pałaców i Ogrodów. To właśnie te miejsca Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia zgłosili do Turystycznej Listy Przebojów.
Polana Jakuszycka
Polana JakuszyckaFoto: Polskie Radio

45. Bieg Piastów - bez wspólnego startu i dodatkowych atrakcji 

Ten weekend to finał 45. Biegu Piastów. W tym roku ze względu na pandemię organizatorzy biegu zrezygnowali ze startu wspólnego. Każdy zapisany zawodnik jeszcze dziś i jutro może przyjechać na Polanę Jakuszycką i przebiec wybrany dystans.

- Nie było żadnego zwątpienia, że ten bieg się odbędzie. My od ubiegłego roku pracowaliśmy nad różnymi wariantami rozegrania Biegu Piastów - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Leszek Kosiorowski, rzecznik Biegu Piastów. - Mieliśmy gdzieś z tyłu głowy, że tegoroczny bieg nie będzie taki jak zawsze, nie będzie wspólnego startu, towarzyszących atrakcji. Gdy już impreza zbliżała się wielkimi krokami czuliśmy się w obowiązku z odpowiednim wyprzedzeniem ogłosić nowe zasady, bo traktujemy biegaczy bardzo poważnie - dodaje. 


Posłuchaj
35:17 2021_03_06 09_10_41_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": magia Karkonoszy i finał 45. Biegu Piastów cz. 1 (Jedynka)

Posłuchaj
32:53 2021_03_06 10_13_14_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": magia Karkonoszy i finał 45. Biegu Piastów cz. 2 (Jedynka)

Posłuchaj
33:25 2021_03_06 11_10_46_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": magia Karkonoszy i finał 45. Biegu Piastów cz. 3 (Jedynka)

Julian Gozdowski 2020 Photo Piotr Piorun Polish Radio.jpg
"Pan Julian z Polany" - posłuchaj reportażu Magdy Skawińskiej

   

Przygotowanie do biegu 

Jak w dobie pandemii wygląda przygotowanie tras? - Zaczynamy od początku sezonu. To nie są dwa, trzy dni tylko dwa miesiące - zaznacza Marek Operacz, kierownik tras Biegu Piastów. - Pracy wcale nie było mniej, wręcz przeciwnie. Przygotowanie tras, oznakowanie, ubijanie trwa około półtora tygodnia. W tym roku przez trzy tygodnie musimy wszystkie trasy przygotowywać codziennie - wyjaśnia. 

Bieg Piastów to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w tej części Europy, narciarskich biegów masowych, zaliczany do prestiżowej serii Worldloppet. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym 45. Biegu Piastów.

Magia Karkonoszy - Śnieżne Kotły 

Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Górna krawędź Śnieżnych Kotłów leży na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m. - od północnej strony kotły zamknięte są wałem morenowym. Mały Kocioł Śnieżny położony jest po zachodniej stronie i jest głębszy, Wielki Kocioł natomiast położony na wschodzie ma wyższe, bardziej strome zbocza (do 120 metrów). - Śnieżne Kotły to jest nasza przepiękna, śnieżna atrakcja karkonoska. Pamiątka po okresie lodowcowym - podkreśla Sabina Tabaka, kierownik Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie. 


45 bieg piastów finał michalski 1200.jpg
Niesamowite emocje z Polany Jakuszyckiej! Finał 45. Biegu Piastów

Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach - śnieg na dnie kotłów potrafi zalegać do połowy lata. Niezwykle ciekawa jest też miejscowa roślinność. W Śnieżnych Kotłach występuje skalnica śnieżna - gatunek endemiczny - jedyne miejsce w Europie Środkowej.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska 

Znajduje się na terenie wydzielonym z fabryki dywanów w Kowarach. W parku miniatur zbudowane zostały modele głównie w skali 1:25 i kilka w skali 1:50. - To jest jedyne takie miejsce, gdzie można zobaczyć najważniejsze, najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska w jednym miejscu pomniejszone 25 razy - stwierdza Marian Piasecki, właściciel parku. - To co możemy zobaczyć to jest ręczna praca z detalami, np. gołąb wrocławski, który siedzi na parapecie. Tu liczy się dokładność i precyzja i to jest to co ściąga ludzi do naszego parku - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Daniel Wydrych 

Goście: Leszek Kosiorowski (rzecznik Biegu Piastów), Marek Operacz (kierownik tras), Maciej Pawłowski (prezes Towarzyszenia Bieg Piastów) Sabina Tabaka (kierownik Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN), Marian Piasecki (właściciel Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska), Andrzej Marchowski (przewodnik sudecki), Krzysztof Korzeń (przewodnik), Piotr Jochenek (przewodnik, pilot wycieczek, regionalista), Jarosław Szczyżowski (przewodnik sudecki) 

Data emisji: 6.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9-12

ans 

Czytaj także

Szlakiem Piastów do Szklarskiej Poręby

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:00
W weekend w Szklarskiej Porębie odbywa się najstarsza i największa w Polsce impreza narciarska. Jak co roku nie zabrakło tam radiowej Jedynki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" na Polanie Jakuszyckiej szlakiem Ducha Gór

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:00
Od wielu lat Program 1 Polskiego Radia jest na Polanie Jakuszyckiej, gdzie zimą rozgrywany jest Bieg Piastów. Od 8 lat jest też letnia edycja Biegu. Nie mogło na nim zabraknąć "Lata z Radiem", gdyż radiowa Jedynka jest patronem medialnym wydarzenia. Jednocześnie tegoroczne "Lato z Radiem" pożegnało się ze słuchaczami
rozwiń zwiń